Księżyc: symbolika, znaczenie, wpływ

W książce Harukiego Murakamiego „1Q84” bohaterowie przenoszą się do alternatywnego świata, w którym na niebie widać dwa księżyce. W tamtej rzeczywistości przydarzają się im niesamowite historie. Zdaniem niektórych jednak ucieczka w literaturę nie jest wcale potrzebna, bo już jeden księżyc potrafi naprawdę nieźle namieszać. Tutaj, na Ziemi. – Księżyc jest symbolem narodzin i śmierci, naprzemiennych okresów aktywności i odpoczynku. Ma wpływ na cykle i rytmy, na całą wodę znajdującą się na Ziemi, na przypływy i odpływy oceanów. Nawet nasze ciało, które składa się w mniej więcej 70 proc. z wody, również podlega jego oddziaływaniu – mówi Ida Tracz, terapeutka i nauczycielka jogi z Akademii Body Mental. – Pozycja Księżyca względem Ziemi, tzw. faza, może tworzyć różne wrażenia energetyczne. Energia pełni zazwyczaj jest otwierająca, ekspansywna. Sprawia, że mamy więcej siły i jesteśmy bardziej bezpośredni, pobudzeni, emocjonalni. Dlatego często miewamy trudności z zaśnięciem. Gdy Księżyca ubywa, energia przesuwa się w dół, co skutkuje odczuciem większego spokoju i stabilności, ale też zmęczenia. Co ciekawe, według starożytnych tekstów jogicznych kobiety pozostają pod większym wpływem Księżyca, ponieważ na ich ciele jest aż 11 punktów księżycowych, czyli miejsc oddziaływania (m.in. linia włosów, uszy, pępek). Mężczyźni z kolei mają tylko jeden taki punkt, na brodzie, który zresztą wielu z nich zakrywa zarostem. Z tego powodu uważa się, że kobiety są bardziej zmienne, a mężczyźni zazwyczaj stabilniejsi – dodaje terapeutka. Aby to wszystko lepiej zrozumieć, zacznijmy jednak od początku…

Księżyc - czy ma wpływ na nasz organizm?

Starożytne systemy lecznicze nie mają żadnych wątpliwości. Licząca sobie ponad pięć tysięcy lat ajurweda zajmuje się leczeniem pacjenta z fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i duchowego punktu widzenia. To sztuka zachowywania zdrowia i uzdrawiania, która od początków istnienia przyznaje, że wpływ Księżyca i jego faza są dla stanu człowieka znaczące, jeśli nie decydujące. Według niej Księżyc wywiera silny wpływ na umysł. Umysł z kolei promieniuje na nasze ciało fizyczne, emocje i duchowość. Ajurweda zapewnia środki, które mają zwalczać negatywny wpływ Księżyca, i wskazuje, jak wykorzystać ich zalety. Według nieco młodszej (ma „zaledwie” jakieś 2500 lat) medycyny chińskiej fazy Księżyca zarządzają nie tylko grawitacją i procesami biochemicznymi na Ziemi, lecz także rytmem dobowym 12 organów człowieka. Mają wpływ na nasze zdrowie, nastrój, samopoczucie i energię. Dzięki znajomości faz Księżyca i ich roli w naszym życiu lepiej współgramy z otaczającą nas przyrodą i energią Ziemi. Grecki filozof Arystoteles i rzymski historyk Pliniusz Starszy wierzyli, że mózg jest pod wielkim wpływem Księżyca, ponieważ jest on „najbardziej wilgotnym” narządem. Księżyc, kontrolując wodę na Ziemi, w sposób naturalny robi to samo z wodą w naszym ciele. Nowoczesna nauka i medycyna też zainteresowały się tym tematem. Ale jak to ze współczesnymi badaniami bywa – część pokazuje, że Księżyc wpływa na człowieka, a część dowodzi, że nie ma on żadnego znaczenia dla ludzkiego organizmu.

Księżyc - wpływ

Dwaj badacze z Patna Medical College w Indiach: prof. C.P. Thakur i jego doktorant, Dilip Sharma, w latach 80. badali doniesienia o przestępstwach, z których wynikało, że częstotliwość przestępstw popełnionych w czasie pełni Księżyca była znacznie wyższa niż w dni nowiu czy kilka dni po pełni. Przypisali to oni tę zależność „ludzkim falom pływowym” wywołanym przyciąganiem grawitacyjnym Księżyca. Od 2013 roku chronobiolog Christian Cajochen przez cztery lata prowadził badania w Szpitalu Psychiatrycznym Uniwersytetu w Bazylei. Dowiódł, że cykle Księżyca wpływają na ludzki sen, nawet jeśli nie widać tego ciała niebieskiego, a ludzie nie wiedzą, w jakiej jest fazie. Okazało się, że w czasie pełni aktywność mózgu związana z głębokim snem spadała o 30 proc., co powodowało, że uczestnicy mieli problemy z zasypianiem i krócej spali. Mieli obniżony poziom melatoniny – hormonu, który reguluje cykl snu i czuwania. Amerykanka, dr  Winnifred B. Cutler z Athena Institute of Chester Springs, prowadziła z kolei kilkuletnie badania dotyczące wpływu Księżyca na cykl reprodukcyjny u kobiet. Według nich istnieje wyraźna zależność między zmieniającymi się 
fazami Księżyca a występowaniem menstruacji.

Ale są też odmienne opinie i badania. Księżyc to najbliższe Ziemi ciało niebieskie. Nic dziwnego, że ludzie stworzyli wiele mitów i legend na jego temat. Najczęstszym jest wywoływanie szaleństwa przez pełnię. NASA w badaniach z 2017 roku mówi jednak stanowczo: nie ma żadnego dowodu na to, że Księżyc w jakikolwiek sposób wpływa na organizm czy psychikę człowieka. W 2016 roku w Kumudini Women’s Medical College w Bangladeszu także zajęto się obserwowaniem Księżyca i tego, jak jego fazy przekładają się na samopoczucie i zachowanie ludzi. Wnikliwie studiując ten temat przez ponad rok, naukowcy z tej uczelni odkryli, że… nie ma tu żadnego związku. Zakłócenia pracy serca, snu, gospodarki hormonalnej i stanów emocjonalnych w każdym przypadku dawały się wytłumaczyć innymi czynnikami. Która wersja jest prawdą? W które z tych badań wierzyć? Może właśnie wiara, a nie rozum, jest tu kluczem. Może, jak napisał William Blake, angielski poeta i mistyk: „Gdyby słońce i księżyc zaczęły wątpić, natychmiast by zgasły”. 

Jak księżyc wpływa na urodę?

KIEDY KSIĘŻYCA PRZYBYWA 

To czas na regenerację organizmu. 

Warto jeść dużo owoców i warzyw, bo witaminy są wówczas dobrze przyswajane. Uwaga ze słodyczami – też wspaniale się wtedy „przyswajają”! Wskazane są za to wszelkie zabiegi odżywiające skórę, włosy i paznokcie. Masaże skóry (także skóry głowy), bogate maseczki, podcinanie włosów, farbowanie – powinny wyjść świetnie. Podczas fazy wzrostu kumulujemy w ciele zapas wody i kalorii. Dlatego nie zaczynajmy diet w tym okresie, by się nie zniechęcić. Tak samo z depilacją i oczyszczaniem skóry. – Lepiej przełożyć je na później, bo w tym czasie bardziej odczuwamy ból – ostrzega terapeutka Marta Michałkiewicz.

PEŁNIA 

Czas relaksu i umiarkowanej pielęgnacji. 

Nie męczymy skóry (ani organizmu – to nie jest dobry moment na operacje) agresywnymi zabiegami. Mamy wtedy większą skłonność do krwotoków i obrzęków. Wzrasta wrażliwość na ból. – O zależnościach między pozycją Księżyca a urodą powiedziała mi kiedyś koleżanka. Spróbowałam i… teraz ściśle tego przestrzegam. Nie umiem tego wytłumaczyć, ale naprawdę to działa. Nigdy nie umawiam „trudnych” klientek na poważne zabiegi w pełnię. Wiem, że będą rozdrażnione, wszystko będą odbierać jako bardziej bolesne i nieprzyjemne. Świetnie za to sprawdzają się wtedy sesje relaksujące. W czasie pełni są z nich zadowolone dwa razy bardziej – opowiada Sylwia Marczewska, która od 10 lat prowadzi własny salon kosmetyczny, postępując zgodnie 
z fazami Księżyca. 

KIEDY KSIĘŻYCA UBYWA 

Jeśli czeka nas operacja, warto ją zrobić w tym momencie. To najlepsza pora do rozpoczęcia diety odchudzającej, walki z cellulitem,  na wykonanie depilacji (także brwi) oraz głębokie oczyszczanie skóry czy detoks. Warto wtedy zrobić sobie manikiur i pedikiur, bo paznokcie i skórki będą wolniej odrastać. Intensywne ćwiczenia również szybciej przyniosą efekty.

NÓW 

To czas usuwania i zwalczania niedoskonałości. Skóra podczas tej fazy jest mniej wrażliwa, z łatwością pozbywa się toksyn. W okresie nowiu warto przeprowadzić jednodniową głodówkę, zrobić zabieg oczyszczający czy zafundować sobie długą kąpiel z solą morską.