"Blurred Lines"

Piosenka "Blurred Lines" autorstwa Robina Thicke'a z gościnnym udziałem T.I., Pharrella była niezaprzeczalnym hitem 2013 roku. Kontrowersyjnemu utworowi towarzyszył teledysk, w którym wokół tańczących artystów poruszały się skąpo ubrane, a momentami rozebrane, modelki: Elle Evans, Jessi M'Bengue i Emily Ratjkowski. Samemu klipowi zarzucano wiele złego - od poniżania kobiet, przez promowanie seksizmu i kultury gwałtu. Robin Thicke, T.I., Pharrella przez wiele lat bronili się przed wszelkimi protestami. 

Pierwszym artystą, który przestał stawać w opozycji do zarzutów był Pharrell Williams, który w wywiadzie udzielonym magazynowi "GQ" w 2019 jako pierwszy wyraził skruchę. Dwa lata później, w lutym 2021 roku Robin Thicke również wyraził zrozumienie dla krytyków swojego teledysku i przyznał, że choć nie miał złych intencji, to żałuje stworzenia klipu do "Blurred Lines" i nigdy więcej nie wyprodukuje czegoś podobnego. "Kultura i społeczeństwo od tamtego czasu poszły do przodu" - przyznał w rozmowie z "The New York Post". 

"My Body" 

Emily Ratajkowski próbowała odciąć się od kontrowersyjnego teledysku - niestety bezskutecznie. Temat "Blurred Lines" nie opuszczał jej od 2013, dlatego modelka postanowiła, że wreszcie zabierze głos na temat teledysku i tego, co wydarzyło się na jego planie. Historia, którą opisała w książce "My Body" wskazuje na to, że Emily Ratajkowski była molestowana przez Robina Thicke'a. Czytamy: "Nagle, zupełnie znikąd, poczułam zimne i obce dłonie, obejmujące moje nagie piersi. Instynktownie się odsunęłam, a gdy się odwróciłam, zobaczyłam Robina Thicke'a [...] Uśmiechnął się tym swoim głupkowatym uśmiechem i odsunął. Moja głowa zwróciła się wtedy w kierunku ciemności. Reżyserka krzyknęła, czy wszystko ze mną w porządku." Zachowanie - jak wskazuje Emily - nietrzeźwego artysty, potwierdziła również reżyserka Diane Martel, która po zauważeniu całej sytuacji natychmiast zakończyła plan zdjęciowy. 

Biografia Emily Ratajkowski "My Body" ma w całości pojawić się na rynku 19 października 2021. ""My Body" to głęboko osobista eksploracja feminizmu, seksualności i władzy, męskiego traktowania kobiet i przyzwolenia, na takie traktowanie. Te eseje są kroniką momentów z życia Ratajkowski, badające fetyszyzacją dziewcząt i kobiecego piękna w kulturze, wyrazem obsesji i pogardy dla kobiecej seksualności, ukazujące przewrotną dynamikę przemysłu modowego i filmowego oraz szarą strefę między zgodą a nadużyciami" - tłumaczy wydawnictwo.