Załoga Element Talks połączyła siły z European Design Awards, Miastem Stołecznym Warszawa i Polish Graphic Design Awards, tworząc wspólnie European Design Festival w Warszawie. Festiwal odbył się w dniach 6-9 czerwca 2019 r. i obejmował ponad 2000 przedstawicieli zawodów kreatywnych z całego świata!

European Design Festival co roku odbywa się w innym europejskim mieście. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć go w Warszawie, która na te kilka dni stała się europejską stolicą projektowania graficznego. Ideą wydarzenia jest promowanie europejskiego i polskiego projektowania graficznego oraz zaprezentowanie najnowszych tendencji i godnych naśladowania praktyk. 

W ciągu 4 intensywnych dni trwania European Design Festival zarówno profesjonaliści, jak i entuzjaści designu mogli wziąć udział w wystawach, warsztatach i spotkaniach, na których gościli znani projektanci z Polski i świata. Do Warszawy przyjechali między innymi Sascha Lobe, partner w Pentagram Studio w Londynie, Mr Bingo, ilustrator i performer, Carly Ayres, freelancerka z Nowego Jorku i Peter Bilak, typograf z Czech.

Festiwal rozpoczęły wernisaże wystaw poświęconych współczesnemu projektowaniu w Polsce. Wśród nich „123 polskie plakaty, które warto znać”, prezentacja prac, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój komunikacji wizualnej w Polsce i na świecie. W Pałacu Kultury prezentowana była wystawa Karola Śliwki, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów grafiki, którego prace przez dziesięciolecia kształtowały kulturę wizualną polskiej codzienności. Ponadto Print Control najlepsze polskie publikacje z 2018 roku, Poster Rex plakaty wykonane techniką sitodruku, Postreet poster plakaty zabrane, oderwane, wycięte z ulicy oraz Graduation Projects 2018, czyli Międzynarodowy Przegląd Najlepszych Projektów Dyplomowych.

W trakcie European Design Festival odbyły się również dwie gale konkursów dla projektantów graficznych. Gala rozdania nagród European Design Awards oraz gala rozdania nagród Polish Graphic Design Awards. W składzie jury znaleźli się przedstawiciele najważniejszych mediów designerskich z całej Europy.

Ponadto podczas festiwalu miała miejsce uroczysta, szósta edycja konferencji Element Talks, największej konferencji dla projektantów w Polsce, poruszająca praktyczne aspekty pracy w branży kreatywnej. Uczestnicy przez dwa dni brali udział w wykładach projektantów z całego świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było PORTFOLIO IS DEAD, które stało się kluczem do namysłu nad zmieniającą się branżą.

Wystawa organizowana przez STGU w Muzeum Plakatu w Wilanowie otwarta będzie jeszcze do 30 czerwca, a wyróżnione w tym roku projekty można zobaczyć na stronie.