Czym jest eksfoliacja? 

Eksfoliacja w kosmetyce i medycynie nazywana jest też peelingiem lub abrazją. To nic innego, jak złuszczanie naskórka - zabieg ten polega na usunięciu zrogowaciałych komórek. Zaleca się wykonywać go średnio 2 razy w tygodniu (w przypadku peelingów mechanicznych i enzymatycznych). Eksfoliacja sprawia, że cera staje się gładka i odżywiona, a także pobudza krążenie krwi. Ponadto składniki odżywcze produktów, które nakładamy na twarz, dzięki niej lepiej się wchłaniają. To świetne rozwiązanie dla bardzo wielu osób - również tych, które mają cerę suchą, naczynkową lub wrażliwą. W pierwszej kolejności należy jedynie dobrać do siebie odpowiednią metodę. Wyróżnia się peelingi powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Złuszczać naszą skórę możemy na kilka sposobów - mechanicznie bądź kwasami oraz w zaciszu domowym albo salonie kosmetycznym. Zabieg eksfoliacji szczególnie poleca się osobom, które:

  • chcą pozbyć się płytkich przebarwień - złuszczanie pomoże wyrównać koloryt naszej skóry i rozjaśnić twarz,
  • chcą ujędrnić skórę i pozbyć się płytkich zmarszczek - regularne peelingi pobudzają do pracy fibroblasty, które odpowiadają za produkcję elastyny i kolagenu, cierpią na łojotok i rogowacenie mieszkowe. 
  • borykają się z trądzikiem - złuszczanie odblokowuje ujście gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych,
  • mają skórę tłustą - nadprodukcja sebum sprawia, że na cerze szczególnie osadzają się martwe komórki, z pomocą przychodzi złuszczanie,
  • narzekają na poszarzałą, pozbawioną blasku i zmęczoną twarz - po zabiegu eksfoliacji uzyskujemy efekt świeżej i napiętej skóry,

Zabieg eksfoliacji 

Nie musimy od razu korzystać z oferty profesjonalnych salonów kosmetycznych - zabieg eksfoliacji możemy zrobić sobie same! Przedstawiamy ci kilka informacji, jak domowa eksfoliacja może wyglądać: 

1) Oczyszczanie twarzy kwasami w domu polega na wykorzystaniu kosmetyków (kremy na noc, toniki, peelingi) z kwasami w składzie. Warto pamiętać o tym, aby unikać w tym okresie wychodzenia na słońce (kwasy uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne) i, mimo wszystko, stosować kremy z filtrem. Kuracja kwasami w domu zdecydowanie nie powinna być też codzienną praktyką (zapoznaj się z zaleceniami na opakowaniu produktu). Należy też dobrać odpowiednie do wymagań swojej skóry kosmetyki - takie, które jej pomogą, a nie zaszkodzą.

2) Jeśli borykasz się z suchą, wrażliwą i trądzikową cerą, peeling enzymatyczny do twarzy będzie strzałem w dziesiątkę. Polega na rozpuszczaniu martwego naskórka - jest więc nieco delikatniejszy i nie zaostrza powstałych zmian. Należy do grupy peelingów chemicznych (tzw. chemabrazja). 

3) Manualna eksfoliacja - czyli najbardziej popularny (i inwazyjny) peeling mechaniczny polegający na ścieraniu martwego naskórka. Ta tradycyjna metoda świetnie sprawdza się w przypadku np. peelingu całego ciała (peeling cukrowy, kawowy, solny, ze zmielonymi pestkami owoców/ziarenkami). Zaleca się stosować go w przypadku skóry tłustej i normalnej. Peeling mechaniczny nazywany jest też dermabrazją lub mikrodermabrazją (diamentową, tlenową lub korundową). 

W przypadku oczyszczania skóry stosuje się kwasy takie jak: AHA (alfa-hydroksykwasy - kwas migdałowy, mlekowy, pirogronowy, jabłkowy, cytrynowy, glikolowy), TCA (kwas trójchlorooctowy), BHA (beta-hydroksykwasy - kwas salicylowy) i PHA (poli-hydroksykwasy - glukonolakton, kwas laktobionowy, glukoheptanolakton). Najpopularniejszym z nich jest kwas migdałowy (pozyskiwany w procesie hydrolizy gorzkich migdałów) - wykazuje silne, przeciwbakteryjne właściwości, zwęża pory i widocznie poprawia kondycję skóry. Stosuje się go więc w przypadku cery trądzikowej, mieszanej czy tłustej. Sympatią cieszy się również kwas glikolowy (powstaje z trzciny cukrowej), który sprawia, że tkanki produkują nowe włókna kolagenowe i elastynę. Zazwyczaj sugeruje się wykonywanie takich zabiegów w sezonie jesienno-zimowym. 

Jeżeli zależy ci na tym, aby oddać się w ręce profesjonalistów, możesz skorzystać z szerokiej oferty sprawdzonych salonów kosmetycznych - peelingów fizycznych z użyciem lasera bądź zastosowaniem krioterapii. Popularnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, czyli złuszczanie naskórka przy pomocy kryształków korundu. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie wykonać np. peelingu kawitacyjnego, który wymaga użycia specjalistycznego, profesjonalnego sprzętu emitującego ultradźwięki. 

Zestaw do eksfoliacji 

Powstały specjalne zestawy do eksfoliacji - są atrakcyjne cenowo i łatwo dostępne na rynku. Składają się z preparatów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu eksfoliacji w warunkach domowych. Należy oczywiście stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie twarzy, potem następuje aplikacja aktywatora kwasu. Przy pomocy pędzelka, omijając okolice skóry wokół oczu, nakładamy na cerę wybrany kwas. Kolejnym krokiem jest użycie neutralizatora kwasu i dokładne oczyszczenie skóry. Pora na regenerację - czyli odżywczą, pielęgnacyjną maskę. Całość zajmuje ok. 45 minut. Po zabiegu nie zapominajmy też o kremie ochronnym z filtrem (najlepiej 50 SPF). Nasza skóra przez jakiś czas będzie nieco bardziej wymagająca. W salonie kosmetycznym profesjonalista dobierze odpowiednie do naszej cery stężenie kwasu (zdecydowanie wyższe niż w drogeryjnych czy aptecznych preparatach) i długość jego działania. Jeśli nie czujemy się więc pewnie w tym temacie, skorzystajmy z usług doświadczonego kosmetologa, który zagwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa i z całą pewnością odpowiednio zadba o naszą twarz. 

Eksfoliacja - przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do eksfoliacji to m.in.: trądzik różowaty, egzema, grzybica, opryszczka, niedawno przeprowadzony zabieg chirurgiczny, stany zapalne lub uszkodzenia skóry, łuszczyca, alergia lub nadwrażliwość na kwasy, zakażenia bakteryjne i wirusowe, nowotwory, ciąża, karmienie piersią, chemioterapia, znamiona. Należy również uważać, aby nie przesadzić z częstotliwością zabiegów - w przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić i sprawić, że nasza skóra będzie zaczerwieniona, uwrażliwiona i podrażniona.

Jeśli zależy ci na pięknej, młodo wyglądającej, jędrnej i gładkiej skórze o wyrównanym kolorycie, koniecznie zaprzyjaźnij się z usuwaniem martwego naskórka. Gwarantujemy, że twoja cera będzie ci wdzięczna za regularne zabiegi eksfoliacji!