Choć nie pamiętają czasów bez Internetu, nie ograniczają się do wirtualnego świata. Analiza raportu “Gen Z. Jak zrozumieć dziś pokolenie jutra” przygotowanego przez infuture.institute oraz Dentsu nasuwa wyraźne wnioski: kontakty off-line i nawiązywanie relacji w realnym świecie są dla Generacji Z kluczowe. Wyniki ankiety przeprowadzonej na Instagramie ELLE pokazują, co nasze czytelniczki wiedzą o nowym pokoleniu. Jak według was wygląda życie i wybory młodych ludzi dla których Internet to oczywistość?

Jaka jest Generacja Z?

Analiza niektórych odpowiedzi jest jednoznaczna. Od filtra ważniejsza jest dla nich prawda: tak zagłosowało 86% procent z niemal tysiąca ankietowanych. Zdecydowanie stwierdziliście, że Generacja Z ucieka od zniekształconej, wyidealizowanej rzeczywistości.

Co więcej, przedstawiciele tego pokolenia nie szukają poklasku, tylko bodźców (77% odpowiedzi). 

Generacja Z potrzebuje nadzwyczaj dużo doświadczeń oraz bodźców ruchowych lub emocjonalnych, a co za tym idzie, jesteśmy ciekawi życia, próbujemy nowych rzeczy, potrzebujemy wyzwań. Nie wykluczam innych pokoleń z takiego typu zachowania, lecz jestem pewny ze to na pewno charakteryzuje nasze” – mówi o swoim pokoleniu absolwent szkoły filmowej Miłosz Kulesza. 

Siła przebicia czy zdobycia? Jak zdecydowało 65% ankietowanych, dla Generacji Z ważniejsze jest pokazanie się. Ich naturalne środowisko to Internet, a media społecznościowe to największy sprzymierzeniec. Wiedzą to globalne marki, które decydują się na oddanie im głosu. Generacja Z jak mało kto potrafi wykorzystać taką możliwość. Marka Reserved we współpracy z dwunastoma kreatywnymi przedstawicielami pokolenia stworzyła limitowaną kolekcję RE. DESIGN. Młodzi twórcy, którzy zostali również ambasadorami kolekcji, brali czynny udział w każdym etapie powstawania kolekcji. 

Starsze pokolenia nauczane były kreatywności podczas zajęć; chcąc dowiedzieć się więcej, musiały zrobić to na własna rękę. Pokolenie Z jako pierwsze dostało możliwość odbioru ciągłego napływu inspiracji dzięki łatwemu dostępowi do tego typu informacji – twierdzi Zuza Kacperczyk, studentka grafiki w Londynie i jedna ze współtwórczyń kolekcji RE. DESIGN. 


Czy przedstawiciele Generacji Z, którzy działanie wśród tysiąca napływających z każdej strony bodźców mają we krwi potrafi się zatrzymać? Ponad ¾  ankietowanych stwierdziło, że pokolenie Z nie śpi, tylko śni. Ich głowy są pełne marzeń, a oni nieustannie dążą, aby je zrealizować. Ponadto, jest to pokolenie szczególnie połączone ze swoim otoczeniem.

Bardzo świadomi wydarzeń dziejących się na świecie, dzięki ciągłemu połączeniu poprzez media społecznościowe i Internet używamy aktywizmu, aby rozwiązywać problemy, które widzimy w społeczeństwie - mówi Zuza.

Według ankietowanych, Pokolenie Z charakteryzuje zwrócenie się ku światu (77% odpowiedzi). Niespełna 23% ankietowanych stwierdziło, że wynika to z pozy, a nie z faktycznej chęci dbania o siebie, najbliższych i otoczenie. Choć pokolenie Z nie pozostaje obojętne na problem na świecie i w najbliższym otoczeniu, w DNA ma zakorzeniony indywidualizm.

Ludzie z mojego pokolenia wyróżniają się indywidualnością. Indywidualnym spojrzeniem na świat, stylem oraz podejściem do życia. Moje pokolenie to pewnego rodzaju bunt na świat, który nas otacza. Chcemy zmian na lepsze i jesteśmy gotowi stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu, żeby osiągnąć nasze cele – mówi fotograf Paweł Miśko. 

Ankietowanym nie było łatwo zdecydować, czy Generacja Z ceni sobie stabilność (56%), czy życie na krawędzi (46%). Zdecydowanie bardzo dobrze radzi sobie z napływającymi z każdej strony bodźcami. Gdy milenialsi potrafią załamywać ręce przytłoczeni ilością informacji, “zetki” przekładają ją na godną pozazdroszczenia kreatywność i aktywność

Choć większość ankietowanych nazwała ich bezwstydnymi (64%), pokolenie Z nie ma się czego wstydzić. Ciężko zdecydować, czy potrzebują idoli czy guru (głosy w ankiecie rozłożyły się niemal po połowie), lecz zdecydowanie sami pretendują do tego miana. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, gdy mają dostęp do sieci.

Kolekcja RE.DESIGN curated by Polish Gen Z dostępna jest ekskluzywnie w sprzedaży online na reserved.com