Jak gotować ryż? Ta zwykła czynność wydaje się być prosta, jednak okazuje się, że wcale tak nie jest. Wiele z nas robi to w niewłaściwy sposób co, jak się okazuje, może szkodzić zdrowiu. Naukowcy odkryli, że źle ugotowany ryż zawiera arsen - truciznę, która go zanieczyszcza. Pierwiastek występuje w toksynach i pestycydach użytych na polach uprawnych. Jego spożycie niesie ryzyko zachorowania na serce i cukrzyczę, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Badacze z Instytutu na rzecz Bezpieczeństwa Żywności na Świecie (Institute for Global Food Security) odkryli, że aż 58% produktów ryżowych w Wielkiej Brytanii zawiera duże ilości tego związku. Czy zatem lepiej ich unikać?

Naukowcy uspokajają konsumentów, że wystarczy zmienić technikę gotowania ryżu. Andy Mecharg, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Queens w Belfaście, przetestował trzy metody przyrządzania ryżu na potrzeby programy BBC pt. "Zaufaj mi, jestem lekarzem". Pierwsza technika polegała na ugotowaniu produktu w wodzie w stosunku 1:2, by połowa wody wyparowała. W drugiej metodzie część ryżu ugotował w pięciokrotnie większej ilości wody, po czym odsączył z niej ryż przed podaniem. Okazało się, że dzięki temu poziom arsenu zmniejszył się o połowę. Na koniec przetestowano ryż namoczony przez noc i ugotowany nastęgo dnia. Ta technika okazała się być najlepsza - zredukowano aż 80% szkodliwego pierwiastka. 

Wniosek jest taki, że nawet kupując sterylnie zapakowany ryż, powinnyśmy płukać go przed gotowaniem. Należy namoczyć go na noc i przepłukać kilka razy następnego dnia, aż woda będzie czysta. Następnie warto ugotować go w rondlu z wodą w proporcjach 1:5. Dopiero wtedy mamy pewność, że jest bezpieczny dla zdrowia. 

Naukowcy odkryli, że dieta bez glutenu może szkodzić zdrowiu >>