Ta innowacyjna alternatywa dla skóry jest uprawiana przy użyciu unikalnego procesu, który polega na podawaniu odpadów z owoców przemysłowych zmodyfikowanym bakteriom, uzyskując charakterystyczny materiał o woskowej teksturze i wzorach przypominających marmur.

Jak bakterie mogą stworzyć eko-skórę

Jednostka fermentacyjna Polybion odżywia bakterie, wykorzystując lokalną żywność rolno-przemysłową i wodę, sprzyjając wzrostowi błony celulozowej w ciągu 20 dni. Glukoza i fruktoza z odpadów spożywczych są polimeryzowane do celulozy, tworząc podstawę Celium. Ta śluzowata substancja jest następnie przetwarzana w garbarni przy użyciu ekologicznej chemii, tworząc końcowy materiał, który można formować w różne kształty podczas procesu suszenia.

Jak skóra wytwarzana przez mikroby wpływa na klimat

Pod względem klimatycznym Celium może okazać się przełomowe. Wstępne oceny cyklu życia produktu wskazują, że wytwarza on mniej niż 10 procent emisji dwutlenku węgla związanej z tradycyjną skórą krowią. Co więcej, dzięki zapobieganiu powstawania odpadów na wysypiskach, Celium może zostać uznany za materiał o ujemnym bilansie dwutlenku węgla.

Czy Celium będzie game-changerem?

Strategiczne podejście Polybion do współpracy ma na celu zrewolucjonizowanie nie tylko branży modowej, ale także innych sektorów. Gabriela Irastorza Dragonné, dyrektor ds. komunikacji i kultury w Polybion, ujawniła Forbesowi, że firma koncentruje się na przystępnych cenowo luksusowych i globalnych markach premium z różnych sektorów, w tym mody, akcesoriów, obuwia i motoryzacji. Technologia opracowana przez Polybion jest także obiecującym rozwiązaniem dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.