Przed zakupem tzw. grupówki warto wiedzieć – na czym polega takie ubezpieczenie oraz jakie są jego plusy i minusy. Dzięki temu nasza decyzja nie będzie zbyt pochopna.

Na czym polega polisa grupowa?
Ubezpieczenie grupowe to produkt, którego nie możemy zakupić samodzielnie – musi pośredniczyć w tym jakiś większy podmiot – np. nasz pracodawca, operator sieci komórkowej lub bank, w którym mamy konto.

Jest to produkt, który jest kierowany do dużej, często różnorodnej wiekowo, zdrowotnie oraz zarobkowo – grupie ludzi. Polisa musi zatem uwzględniać potrzeby zarówno 20-latka, jak i 50-latka, a te mogą być przecież bardzo różne. Stąd szeroki zakres ochrony, który zapewnia wsparcie finansowe zarówno w sytuacji narodzin dziecka, jak i poważnego zachorowania, np. zawału serca.

Taka polisa musi mieć również na uwadze różne możliwości finansowe potencjalnych klientów. Jeżeli zatem współpracuje z zakładem pracy, musi uwzględniać pracowników wszystkich szczebli. Z tego właśnie powodu grupówki kosztują niewiele. 

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie grupowe ma sporo atutów – jest niedrogie, a zabezpiecza wiele życiowych sytuacji. Jednak to, co jest znaczącym minusem ubezpieczenia grupowego to niska suma ubezpieczenia. Zatem świadczenia, jakie otrzymamy z tytułu zdarzenia polisowego – również nie będą wysokie. Suma ubezpieczenia w grupówce zazwyczaj nie przekracza kwoty 100 000 zł, a najczęściej dotyczy sumy 50 000 zł. Nie dla każdego może to być wystarczająca ochrona.

To, co istotne, to fakt, że umowę zawieramy na 1 rok. Możemy kontynuować ochronę o kolejne 12 miesięcy, jeśli zgłosimy taką chęć ubezpieczycielowi. Nie jest to zatem długotrwała ochrona. 

Na czym polega polisa indywidualna?
Dla porównania przedstawiamy, na czym polega ubezpieczenie indywidualne. W tym przypadku mamy wpływ na całokształt polisy: ubezpieczyciela, czas trwania ochrony, zakres ochrony, częstotliwość składki, wysokość składki i sumy ubezpieczenia.

Przede wszystkim – na samym początku to my, samodzielnie wybieramy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym chcemy się ubezpieczyć. Możemy sami porównać oferty, możemy wykonać symulację wysokości składki, jaką przyjdzie nam zapłacić (np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator). W przypadku polisy grupowej już samo towarzystwo ubezpieczeniowe jest nam narzucone z góry. Pracodawca najczęściej współpracuje tylko z jedną firmą ubezpieczeniową, zatem nasz wybór jest mocno ograniczony.

Decydujemy również o tym, jak długo chcemy być objęci ochroną. Możemy wybrać krótszy okres, np. 5 lat, jak i ubezpieczyć się nawet na 30 lat.

Ważny jest również wybór zakresu ochrony, ponieważ każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby: część osób planuje powiększenie rodziny, część choruje przewlekle, część uprawia sport, który może przynieść kontuzje, a część spędza codziennie wiele godzin za kierownicą. Ryzyko dotyczące każdego z nas jest zupełnie inne. Warto wziąć to pod uwagę i wybrać takie rozszerzenie ochrony, które uznamy za najbardziej potrzebne.

Wybieramy również sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie – również wysokość składki oraz jej częstotliwość. Możemy wybrać składkę roczną, półroczną, kwartalną oraz miesięczną. Decydując się na wysoką sumę ubezpieczenia, musimy pamiętać, że zapłacimy wyższą składkę. Jednak kwotę sumy ubezpieczenia możemy dopasować do realnych potrzeb, np. jeśli posiadamy kredyt mieszkaniowy i zostało nam do spłacenia jeszcze 200 000 zł, na tyle możemy się zabezpieczyć naszych bliskich. Kwota sumy ubezpieczenia może dotyczyć zarówno 50 000 zł, jak i 1 000 000 zł.

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
To, które ubezpieczenie będzie dla nas lepszym wyborem – zależy od nas samych. Pamiętajmy o tym, że grupówka będzie chronić nas przez najbliższy rok, możemy zatem przez ten czas zastanowić się nad zakupem polisy indywidualnej i określić jasno swoje cele względem ubezpieczenia. 

Polisa grupowa z całą pewnością będzie dobrym krokiem dla tych osób, które jeszcze nie posiadają ubezpieczenia na życie. Nawet ochrona na niewysoką sumę będzie lepsza niż żadna, za to zyskać możemy szeroki zakres ochrony.

Osoby, które już posiadają indywidualną polisę na życie, również mogą zdecydować się na grupówkę. Dwa ubezpieczenia to dwa odszkodowania, jeśli określony wypadek wchodzi w skład zdarzeń polisowych obu produktów. Dzięki temu możemy uzyskać więcej korzyści. Dodatkowo – jeżeli posiadamy indywidualną polisę na życie w podstawowym zakresie, możemy potraktować grupówkę jako rozszerzenie ochrony.

Osoby, którym zależy na ochronie na wysoką sumę ubezpieczenia oraz spersonalizowanym zakresie ochrony, powinni raczej zdecydować się na polisę indywidualną, gdzie mają wpływ na kształt ubezpieczenia. Mogą dzięki temu uzyskać taki produkt, jaki całkowicie spełni ich oczekiwania.