Korzystne działanie czarnego mydła wynika z jego naturalnego składu – produkt zawiera niemal wyłącznie oliwę z oliwek. Oliwa posiada nie tylko polifenole, ale również antyoksydanty, w tym witaminę E, która bywa nazywana „eliksirem młodości”. Dzięki temu czarne mydło pielęgnuje skórę, zapobiega starzeniu się, a nawet wygładza zmarszczki.

Czarne mydło bywa jednak używane nie tylko na twarz – jego zastosowanie jest dużo szersze, a niektóre sposoby użycia kosmetyku mogą zaskakiwać.

Do czego ty wykorzystasz ten wyjątkowy produkt?

Czarne mydło – co to jest?

Nie bez powodu czarne mydło dość mocno różni się od tradycyjnych. Powstaje w zupełnie odmienny sposób – czarne mydło to w gruncie rzeczy pasta, która powstała po wygotowaniu czarnych oliwek w oliwie z oliwek. Oliwki zostają zmiażdżone, a następnie gotowane aż do momentu, gdy utracą wodę. 

Chociaż wydaje się, że nazwa nie pozostawia wątpliwości, czarne mydło nie zawsze jest czarne – wszystko zależy od odmienny oliwek, które zostały użyte do wyrobu produktu. Może się okazać, że czarne mydło będzie bardziej zielone czy brązowe – jego działanie jednak pozostanie bez zmiany. W jego skład wchodzą wyłącznie naturalne składniki. To sprawia, że zwolenniczki prostej pielęgnacji bardzo często sięgają po ten produkt, korzystając ze świetnych właściwości oliwek i oliwy. 

Czarne mydło – właściwości

Jak działa czarne mydło? Zacznijmy od tego, że kosmetyk ten polecany jest dla osób o najróżniejszych typach cery. Właściwości czarnego mydła sprawiają, że powinno sprawdzić się zarówno przy pielęgnacji tłustej, jak i suchej czy naczyniowej skóry.

Czarne mydło – działanie

  • oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum,
  • odżywienie,
  • nawilżenie,
  • rozjaśnienie skóry,
  • wsparcie regeneracji naskórka,
  • działanie przeciwzapalne,
  • wygładzanie,
  • złuszczenie martwego naskórka.

Co nie bez znaczenia, czarne mydło jest hipoalergiczne. A to oznacza, że mogą po nie sięgnąć osoby zmagające się z alergią, AZS czy łuszczycą.

Czarne mydło – trądzik

Ze względu na to, że czarne mydło nie ma właściwości komedogennych – a więc nie zapycha porów – bywa używane również w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej. Dość dobrze oczyszcza skórę i wysusza zmiany ropne oraz stany zapalne. To wszystko sprawia, że czarne mydło może wspomóc odbudowę skóry trądzikowej. Pamiętaj jednak, że warto jego stosowanie skonsultować z dermatologiem.

Jak stosować czarne mydło na twarz?

Czarne mydło wykorzystywane jest jako zamiennik wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy. 

Jak używać czarnego mydła?

  • Żel do twarzy – może zastąpić żel do mycia i oczyszczania twarzy, a nawet płyn do demakijażu. Wówczas należy kolistymi ruchami wmasowywać niewielki kawałek czarnego mydła w skórę – po chwili zacznie się pienić. Podczas mycia omijaj okolice oczu. Spłucz produkt letnią wodą.
  • Maseczka – czarnego mydła możesz użyć podczas przygotowywania domowych maseczek na twarzy. Posłuży jako baza (chociażby do glinki), chociaż może być również nakładane samodzielnie. Wystarczy, że zwilżone mydło nałożysz na twarz i pozostawisz je przez 10 minut. Następnie spłucz produkt.
  • Peeling – jeśli zaczniesz wmasowywać czarne mydło w skórę twarzy za pomocą rękawicy do masażu, osiągniesz efekt niczym po peelingu. Pamiętaj jednak, aby masaż wykonywać delikatnie.

Czarne mydło do włosów

Jednak, czarne mydło sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy. Niektórzy zastępują nim szampon do włosów.

Czarne mydło – mycie włosów

  1. W niewielkim pojemniczku umieść kawałek czarnego mydła. Rozcieńcz go z wodą.
  2. Spień wodę z mydłem – dzięki temu mycie będzie wygodniejsze.
  3. Nałóż pianę na mokrą skórę głowy. Następnie spłucz i powtórz mycie.

Dlaczego używa się czarnego mydła do mycia włosów? Przede wszystkim ze względu na to, w jaki sposób wpływa na skórę głowy. Aby przy tym jednak zadbać o odpowiedni wygląd włosów na długości, po umyciu ich czarnym mydłem sięgnij po płukanki do włosów.

Czarne mydło – efekty. Jak działa na włosy?

  • Czarne mydło sprawia, że skóra głowy dłużej zachowuje świeżość i jest dogłębnie oczyszczona.
  • Wypadanie włosów zostaje zahamowane – włosy pozostają gęste.
  • Takie dolegliwości jak łupież pojawiają się rzadziej – czarne mydło pomaga w przywróceniu skórze głowy odpowiedniej kondycji.

Czarne mydło do stylizacji brwi

Ze względu na to, jak dobrze czarne mydło działa na włosy, niektórzy mogą spróbować wykorzystać je również do stylizacji… brwi. W tym przypadku jednak polecamy sięgnąć po drogeryjne mydełko do brwi w ciemnym kolorze. Sprawdzi się o wiele lepiej. Naturalne czarne mydło z oliwek często wpada w zielonkawe odcienie – może nie wyglądać dobrze na brwiach.

Czarne mydło – pielęgnacja ciała

Oprócz twarzy i włosów (a właściwie skóry głowy) czarne mydło bywa używane do pielęgnacji całego ciała. Ze względu na to, że zawiera sporo witaminy F, dzięki której naskórek przez długi czas pozostaje nawilżony, polecane jest osobom, które zmagają się ze skórą suchą.

Czarne mydło dogłębnie oczyszcza skórę, a tym samym może zastąpić żel lub peeling. Do wykonania peelingu użyj gąbki lub specjalnej rękawicy do masażu. Nie zapomnij nałożyć na koniec balsam lub masło shea.

Czarne mydło – pielęgnacja zarostu

Czarne mydło bywa wykorzystywane również do pielęgnowania zarostu – wpływa na zmiękczenie włosków, dzięki czemu broda wygląda atrakcyjniej, a przy tym nie kłuje. Niektórzy wykorzystują tę właściwość przed depilacją i zastępują nim piankę. Czarne mydło zapobiega wrastaniu włosów, sprawia, że ich usuwanie jest łatwiejsze, a dodatkowo zmniejsza szanse na powstawanie podrażnień.

Czarne mydło – jak często używać?

Czy czarne mydło można stosować codziennie? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie chcesz go używać, polecamy jednak zachować ostrożność. Działanie czarnego mydła jest naprawdę bardzo intensywne – może przypominać peeling enzymatyczny. Dlatego też nie powinno się używać go zbyt często.

Stosowanie czarnego mydła codziennie może sprawić, że twoja bariera hydrolipidowa pozostanie zaburzona. Warto mieć na uwadze, że czarne mydło posiada zasadowe pH, nieco wyższe od pH zdrowej skóry. Jeśli będziesz oczyszczać twarz za jego pomocą codziennie, doprowadzisz do uszkodzeń i nadmiernej produkcji sebum.

Skoro nie codziennie, to jak często używać czarnego mydła? Wiele zależy od kondycji naszej skóry i tego, czego potrzebuje. Polecamy sięgać po czarne mydło raz w tygodniu i obserwować, jak zmienia się stan cery.

To samo tyczy się mycia włosów czarnym mydłem – nie sięgaj po nie codziennie, a zamiast tego używaj tak, jak peelingu. Raz w tygodniu może okazać się odpowiednią częstotliwością.

Gdzie można kupić czarne mydło?

Chociaż Savoir Noir (bo tak nazywane jest czarne mydło) może wydawać się produktem niespotykanym, nie powinnaś mieć problemu z zakupem. Znajdziesz je z łatwością w drogeriach, aptekach oraz sklepach zielarskich. Najpopularniejsze czarne mydło Agafii kosztuje około 25-30 zł. Aby było łatwiejsze do użytkowania, nie jest sprzedawane w kostce, a w pojemniczku.

Przed zakupem warto jednak zorientować się w opiniach. Dzięki temu sprawdzisz, czy czarne mydło to produkt dla ciebie.

Czarne mydło – opinie

 „Po wykonanym zabiegu skóra jest jak nowa. Wyraźnie czuć nawilżenie, brak uczucia ściągnięcia czy podrażnienia. (…) Mam wrażenie, że po wykonaniu peelingu skóra jeszcze lepiej przyjmuje balsam… (julia08802, wizaz.pl)

Czarne mydło doceniane jest także jako produkt do włosów:

W naszym przypadku mydło bardzo dobrze się sprawdza, nie uczula, nie wysusza skóry, nie powoduje podrażnień. Włosy są dobrze odświeżone, sypkie i lśniące (panipanidomu.pl)

Chociaż produkt często jest chwalony, nie pozostaje bez wad. Wiele internautek zwraca uwagę na nieprzyjemny zapach i uciążliwą w użytkowaniu konsystencję. Przestrzegają również przez nakładaniem czarnego mydła w okolice oczu – może szczypać!