Pierwsza pizza była płaskim plackiem drożdżowym serwowanym z oliwą oraz ziołami. Nie pojawiało się na niej zbyt wiele dodatków, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Dzisiaj Włosi podtrzymują tę tradycję i typowy przepis na pizzę z Italii ogranicza się do trzech, maksymalnie czterech dodatków. Właśnie dlatego tak ważne jest dobre ciasto na pizzę, które gra pierwsze skrzypce.

Pizza na śniadanie jest zdrowsza niż miska płatków?>>

Idealne ciasto na pizzę: sekrety Włochów

Aby przygotować ciasto na pizzę jak z pizzerii w centrum Rzymu, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich składników. To przede wszystkim dobra jakościowo mąka z wysoką zawartością glutenu odpowiedzialnego za strukturę spodu. Niezbędna jest również ciepła, ale nie gorąca woda, która pobudzi drożdże do pracy. Aby wspomóc ten proces, warto dodać do zaczynu na spód do pizzy również nieco cukru.

To nie koniec wskazówek na temat tego, jak zrobić ciasto na pizzę. Istotne jest także jego długie wyrabianie. Proces ten powinien trwać nawet kilkanaście minut, aby zapewnić ciastu lekkość. Kluczowa jest praca manualna, gdyż ciepło dłoni nadaje elastyczność i jednolitość. Gdy ciasto na pizzę będzie gotowe, warto owinąć je wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, pamiętając, że w zbyt niskiej temperaturze lub przeciągu opadnie. Zwilżony materiał zapobiegnie wysychaniu ciasta.

Ciasto na pizzę: składniki

Udany przepis na ciasto do pizzy wymaga odpowiednich składników. Podstawą jest przywoływana już wyżej mąka. Włosi wykorzystują semolinę typu 00 - wysokoglutenową, śnieżnobiałą, o konsystencji pyłu. Kupić ją można w dobrze zaopatrzonych marketach oraz sklepach specjalizujących się w produktach z kuchni świata. Jeśli okaże się to niemożliwe, pizza ciasto może mieć wykonane również na bazie mąki pszennej typu 450.

Jaki ser do pizzy wybrać?>>

Pozostałe niezbędne składniki to drożdże, cukier, sól, woda oraz oliwa. Ciasto na pizzę przepis może mieć oparty o drożdże świeże lub suszone. Te pierwsze wraz z ciepłą wodą i odrobiną cukru tworzą zaczyn. Drożdże instant wystarczy połączyć z mąką. Bardzo ważna jest oliwa z oliwek: ta z pierwszego tłoczenia nadaje spodowi pizzy unikalny zapach i zachowuje jego wilgotność w czasie wyrastania. Awaryjnie wykorzystać można olej rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron, ale przepis na ciasto na pizzę nie będzie wówczas tradycyjną recepturą.

Ciasto na pizzę: przygotowanie

Jak zrobić pizzę z podanych wyżej składników? Przepisy na ciasto na pizzę rozpoczynają się od przygotowania zaczynu, czyli połączenia 50 ml ciepłej wody, 2,5 dag świeżych drożdży i pół łyżeczki cukru. Całość należy wymieszać i odstawić na kilka minut, aż mieszanina zacznie się pienić.

W kolejnym kroku prosty przepis na pizzę nakazuje połączyć w dużej misce 17,5 dag mąki, łyżeczkę soli, łyżkę oliwy, zaczyn i 75 ml wody. Całość najpierw miesza się łyżką, a potem wyrabia na omączonym blacie. Może to potrwać kilkanaście minut, aż masa będzie zbita, ale jednocześnie gładka i elastyczna. Gdy tylko będzie to możliwe, uformować kulę, przełożyć ją do miski natłuszczonej oliwą i przykryć ściereczką. Ciasto odstawić na około godzinę, aż podwoi objętość, po czym wyrabiać ponownie przez 2-3 minuty, aż znów się zbije.

Pizza najbardziej uzależniającą potrawą według naukowego rankingu>>

Kolejna ważna kwestia to ta, jak grube powinno być ciasto: pizza włoska różni się w zależności od regionu. Ta z Neapolu ma 1-2 cm wysokości i charakterystycznie podniesione brzegi. Z kolei rzymskie przepisy na pizzę ciasto mają bardzo cienkie - wysokości 3 mm - i równe. Niezależnie od grubości, jaką wybierzemy, podczas rozwałkowywania warto przerzucać placek z jednej strony na drugą, aby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza i zapobiec nierównomiernemu wyrastaniu. Spód uformować można za pomocą wałka lub dłoni. Aby z tak przygotowanego placka powstała pizza, przepis zakłada nałożenie sosu oraz wybranych dodatków. Całość piecze się 10 minut w temperaturze 250 stopni.