Camilla Parker Bowles przez długi czas była poddawana krytyce. Serca Brytyjczyków skradła pierwsza żona Karola, księżna Diana. Natomiast Camillę traktowano jako „tą trzecią” – nazywano ją nawet „evil Camillą”. To właśnie ją obrzucono odpowiedzialnością za wszystkie tragiczne wydarzenia, jakie spotkały księżną Dianę.

Dzisiaj jednak na Camillę Parker Bowles patrzy się bardziej przychylnym wzrokiem – wydaje się, że pomiędzy nią a Karolem, mimo upływu lat, miłość kwitnie. A ze wsparciem kochającej żony król Karol z pewnością sprosta nowym wyzwaniom, jakie wiążą się z objęciem tronu. Chociaż Karol już pełni władzę, koronacja odbędzie się dopiero 6 maja 2023 roku – tuż po nim koronowana zostanie także Camilla Parker Bowles, która zyska tytuł królowej-małżonki.

Camilla Parker Bowles i król Karol – początek znajomości

Małżeństwo, które trwa już 17 lat, zaczęło się od romansu. Gdy przyjaźń Camilli Parker Bowles i obecnego króla Karola zaczęła przeradzać się w coś więcej, oboje byli w związkach małżeńskich. Żoną Karola była wówczas księżna Diana, uwielbiana przez Brytyjczyków Lady Di

Para poznała się jeszcze w 1970 roku, podczas meczu polo. Dzisiaj wskazuje się, że już wtedy Camilla wpadła Karolowi w oko. Zalotna, nieco ekstrawertyczna i odważna, młoda dziewczyna wyróżniała się wśród rówieśniczek. Karolowi pochwaliła się tym, że jej prababcia (Alice Keppel) romansowała z jego prapradziadkiem (Edward VII). Dwudziestolatka nie mogła wówczas przewidzieć, że ta historia się powtórzy.

Przyjaźnili się od lat swojej młodości, jednak ich romans rozpoczął się mniej więcej w 1984 roku. Trwał przez wiele lat – nawet wówczas, gdy o ich związku dowiedziała się księżna Diana.

Camilla Parker Bowles – romans

Chociaż poznała Karola jeszcze zanim związał się z Dianą, Camilla nie miała zbyt wielu szans na to, aby doprowadzić do ich małżeństwa. Spekuluje się, że związkowi z nią sprzeciwiała się królowa Elżbieta – głównym powodem było nie dość dobre pochodzenie Camilli oraz fakt, że jako młoda kobieta uwielbiała imprezy. Według Elżbiety nie była odpowiednią wybranką dla przyszłego króla.

Gdy Karol zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej, a Camilla wyszła za mąż, wydawało się, że już nigdy ich losy się nie skrzyżują. Zwłaszcza, że w 1981 roku Karol ożenił się z Dianą, z którą ma dwóch synów – księcia Williama oraz księcia Harry’ego.

Najczęściej wskazuje się, że już kilka lat po ślubie Karol zdradził Dianę z Camillą. „Chciałbym zamieszkać w twoich spodniach” – szeptał Karol w rozmowie telefonicznej z kochanką. Nagrania wyciekły do prasy, co przelało czarę goryczy. Karol i Diana ogłosili separację. W 1995 roku Lady Di mówiła: „W tym małżeństwie było nas troje, a troje to tłok”.

Jak Camilla Parker Bowles wyglądała w młodości?

Zdjęcia z młodości Camilli Parker Bowles są dzisiaj bardzo często komentowane. Wszystko ze względu na to, że kochankę Karola porównuje się do jego ówczesnej żony, księżnej Diany. Wiele osób nie mogło zrozumieć, jak Karol mógł zdradzić tak piękną i wspaniałą osobę, jaką była Diana.

Rzeczywistość nie jest jednak tak prosta, a wygląd to nie wszystko. Król Karol zakochał się w Camilli, i chociaż swego czasu wywołało to liczne kontrowersje, dzisiaj nie ma wątpliwości, że jego romans nie był kaprysem, a wyrazem prawdziwych uczuć.

Na zdjęciach z młodości Camilla Parker Bowles, podobnie jak i dzisiaj, nosi jasne, krótkie włosy. Ma bujną grzywkę, niebieskie oczy i smukłą sylwetkę. W serialu The Crown młodą Camillę Parker Bowles gra Emerald Fennel. Co ciekawe, królowa konsorta spotkała się z aktorką – świadkowie uznali, że kobietom świetnie się razem rozmawiało, a uśmiech nie schodził z ich twarzy.

Relacja Camilli Parker Bowles z królową Elżbietą

Jak można się spodziewać, przywiązana do tradycji królowa Elżbieta nie darzyła kochanki Karola sympatią. W 1992 roku nie tylko Karol rozwiódł się z Dianą, ale i księżniczka Anna oraz książę Andrzej zakończyli swoje związki – królowa nazwała ten rok „annus horribilis” i podkreślała, że nie wspomina go z radością.

Być może właśnie ze względu na sceptycyzm Elżbiety, Karol nie zdecydował się natychmiast ogłosić nowego związku. Camilla usunęła się w cień. Po tragicznej śmierci Diany tym bardziej wolała nie pokazywać się wśród rodziny królewskiej – dążono do tego, aby skandal ucichł. Oficjalnie Karol i Camilla zaczęli się spotkać dopiero w 1999 roku. Para poszła razem na 50. urodziny siostry Camilli – królowa Elżbieta nie przyjęła zaproszenia, bo nie chciała pokazywać się razem z kochanką swojego syna. Królowej nie było także na ślubie Camilli i Karola, który odbył się w 2005 roku.

Czy królowa Elżbieta lubiła Camillę? Jeśli tak, to potrzebowała wielu lat, aby zdobyć się na sympatię. W 2022 roku przyznała Camilli tytuł królowej konsorty. Wcześniej Elżbieta uważała, że gdy Karol przejmie tron, Camilla powinna pozostać księżniczką. Po wielu latach jednak królowa zmieniła zdanie – nadała jej tytuł Damy oraz powierzyła pod jej opiekę organizacje charytatywne, którymi sama zajmowała się w przeszłości. Okazuje się więc, że księżna Kornwalii ostatecznie zyskała uznanie królowej.

Camilla Parker Bowles – dzieci

Kiedy król Karol ożenił się z Camillą, jego wybranka miała 58 lat. Tym samym para nie posiada wspólnych dzieci. Oboje jednak mają pociechy ze swoich poprzednich małżeństw.

Kim są dzieci królowej Camilli? Krótko po ślubie z Andrew Parkerem Bowlesem Camilla urodziła syna – Toma Parkera Bowlesa – oraz córkę – Laurę Lopes. W czasie rozwodu rodziców jej dzieci miały odpowiednio 21 i 17 lat. Wydawało się, że są pogodzeni z rozstaniem rodziców, którzy rozwiedli się w dobrych stosunkach.

Co ciekawe, król Karol został ojcem chrzestnym Toma. Od zawsze uwielbiałem mojego ojczyma” – mówi w wywiadzie Tom Parker Bowles.

Księżna Kate i książę William poprosili córkę Camilli, Laurę, aby była jedną z druhen podczas ich ślubu. To doskonale ukazuje, że dzieci Camilli mają dobry kontakt z rodziną królewską. Jednak, chociaż ich matka jest obecnie królową konsortą, Tom i Laura nie posiadają żadnych tytułów i prowadzą „normalne” życie.

Kontrowersje związane z Camillą Parker Bowles

Oczywiście, romans Karola i jego związek z Camillą nie przeszedł bez echa. Nie są to jednak jedyne podsycane przez media skandale z królową konsortą w roli głównej.

  • Chociaż wcześniej wspomnieliśmy, że para nie ma wspólnych dzieci, nie wszyscy są co do tego przekonani. Kilka lat temu pojawiła się plotka, że król Karol i Camillą mają syna. Miałby nim być Simon Dorantee-Day, który publicznie ogłosił, że jest ukrywanym przez lata potomkiem króla. Simon miałby się urodzić jeszcze przed zawarciem małżeństwa Karola z Dianą, ale – żeby nie wywołać skandalu – został oddany do adopcji. Prawdopodobnie to przekonanie wynika z tego, że adopcyjna matka Simona pracowała u królowej Elżbiety II i księcia Filipa. To ona zaszczepiła w synu myśl o jego królewskim pochodzeniu.
  • Współodpowiedzialna za śmierć Lady Di? Camilla Parker Bowles została oskarżona przez księżną Sarah Ferguson (byłą żonę księcia Andrzeja, brata Karola) o przyczynienie się do śmierci księżnej Diany, bliskiej przyjaciółki Sarah. Podczas jednego ze spotkań księżna ostro pokłóciła się z obecną królową konsortą i zarzuciła jej, że ma krew na rękach. Według świadków, tak zażarte kłótnie, jak ta, nie zdarzają się często w pałacu królewskim.

Koronacja Karola i Camilli Parker Bowles

O żonie Karola zrobiło się ostatnio głośno także za sprawą planowanej koronacji. Jak już wspomnieliśmy, początkowo Camilla nie miała dostać tytułu królowej-małżonki. W ostatnim roku królowa Elżbieta zmieniła zdanie, i jak sama powiedziała, wyraża „szczere życzenie”, aby Camilla ten tytuł jednak przyjęła.

Chociaż król Karol chciałby, aby koronacja nie była zbyt wystawna i nie pochłonęła za wiele środków z budżetu państwa, z pewnych symboli monarchii zrezygnować nie może. A skromna z pewnością nie będzie korona, jaka podczas uroczystości zostanie włożona na głowię królowej konsorty. Wysadzana 2,8 tysiącami diamentów (w tym także 105-karatowym Koh-i-noor), platynowa korona robi wrażenie.

Tuż po ukoronowaniu, król Karol wraz z Camillą Parker Bowles wyjdą na balkon pałacu Buckingham. Towarzyszyć im ma książę William i księżna Kate Middleton. Pozdrowienie obywateli przez władcę zakończą koronacyjną ceremonię i staną się symbolicznym początkiem nowych rządów.