Zakaz, będący częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma na celu uczynienie Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. To znaczący krok w kierunku zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem i jego wpływu na środowisko. Ale co dokładnie oznacza to dla wielbicieli brokatu i przemysłu kosmetycznego?

Od dziś sprzedaż mikrodrobin plastiku, takich jak plastikowy brokat, zarówno osobno, jak i w ramach produktów bez określonych okresów przejściowych, jest zakazana w UE. Obejmuje to sypki brokat plastikowy, który jest powszechnie stosowany w kosmetykach w celu uzyskania efektu połysku.

Okresy przejściowe są jednak różne dla różnych kategorii produktów. Brokat w kosmetykach spłukiwanych jest dozwolony do 16 października 2027 r., podczas gdy brokat w kosmetykach pozostawianych na skórze zostaje przedłużony do 16 października 2029 r. Kosmetyki do makijażu, ust i paznokci mogą być nadal sprzedawane z brokatem do 16 października 2025 roku. Po tej dacie produkty tego rodzaju muszą być opatrzone etykietą wskazującą, że zawierają mikrodrobiny plastiku.

Zakaz dotyczący mikrodrobin plastiku, zwłaszcza brokatu, jest tylko częścią szerszej inicjatywy UE mającej na celu walkę z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Projekt ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia granulkami tworzyw sztucznych o 74% do końca dekady, co spowodowałoby 7% spadek ogólnego zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku w Europie.

Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, podkreślił znaczenie ograniczania zanieczyszczeń u źródła. Drobne plastikowe granulki są wykorzystywane w różnych produktach z tworzyw sztucznych, w tym w przedmiotach codziennego użytku, takich jak krzesła biurowe i butelki na wodę. Granulki te przedostają się do środowiska na każdym etapie łańcucha dostaw, ostatecznie rozkładając się na mikrodrobiny plastiku, które są spożywane zarówno przez ludzi, jak i dzikie zwierzęta.

Komisja Europejska szacuje, że rocznie do środowiska UE uwalnianych jest od 52 000 do 184 000 ton plastikowych granulek. Aby ograniczyć to zjawisko, Komisja wzywa operatorów obsługujących te granulki do podjęcia działań w celu zapobiegania wyciekom, ograniczania wycieków, gdy do nich dojdzie, oraz usuwania wszelkich wycieków, które nie zostały opanowane.

Chociaż unijny zakaz stosowania brokatu i innych mikrodrobin plastiku w kosmetykach wywołał panikę wśród influencerów i doprowadził do wzrostu jego sprzedaży w Niemczech, jego wprowadzenie jest kluczowe dla zapobiegania potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia. Rosnąca ilość mikrodrobin plastiku może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego, jako że gromadzi się ona w organizmie. Podczas gdy same plastikowe granulki nie są wystarczająco małe, aby wyrządzić bezpośrednią szkodę, to jednak po rozpadzie na maleńkie cząsteczki mogą dostać się do płuc i krwiobiegu.

Ciekawe tylko, jak z zakazem poradzą sobie makijażyści "Euforii"...