Ludzka skóra pełni mnóstwo ważnych funkcji! Chroni nas przed drobnoustrojami, uczestniczy w procesie termoregulacji i odpowiada za wytwarzanie tak potrzebnej witaminy D oraz melaniny, a ponadto bierze udział w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Jak wygląda budowa skóry i dlaczego ta wiedza może sprawić, że Twoja codzienna pielęgnacja stanie się znacznie bardziej efektywna?

Budowa skóry – to Cię zaskoczy!

Przed Tobą garść ciekawostek o ludzkiej skórze. Czy znasz je wszystkie?
●    Skóra przeciętnego dorosłego człowieka może ważyć nawet 20 kilogramów i zajmować powierzchnię aż 2 metrów kwadratowych.
●    Jej grubość waha się od 0,4 do 5 mm, w zależności od partii ciała.
●    Nieowłosiona skóra nazywana jest skórą gładką i występuje tylko na wewnętrznej stronie dłoni i na podeszwach stóp.
●    Cała nasza skóra zamieszkała jest przez bakterie. Mikrobiom skóry pełni bardzo ważną rolę w jej prawidłowym funkcjonowaniu.
●    Skóra nieustannie się odnawia. Proces regeneracji trwa zwykle około miesiąca. 
●    Od około 25 roku życia w naszej skórze zaczyna ubywać kolagenu. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Budowa skóry – podstawowe informacje

Ten organ składa się jest z trzech podstawowych warstw. Taka budowa skóry umożliwia jej wyjątkowo skuteczną ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów do wnętrza naszego organizmu. 

Warstwy skóry to:

Naskórek


To najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Jego funkcja to ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. W naskórku znajduje się melanina, czyli barwnik odpowiedzialny za odcień naszej karnacji. 
Naskórek nie jest jednolity – w jego wewnętrznej budowie wyróżniamy pięć kolejnych warstw:
●    rogową (zbitą i rogowaciejącą) – odpowiedzialną za zapobieganie nadmiernej utracie wody i ochronę przed promieniowaniem.
●    jasną – znajdującą się na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni;
●    ziarnistą – pełniącą funkcję ochronną;
●    kolczystą;
●    podstawną.

Skóra właściwa


Skóra właściwa jest wyjątkowo wytrzymała i sprężysta. To właśnie w niej znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe umożliwiające nam odbieranie bodźców z otoczenia za pomocą zmysłu dotyku.


Tkanka podskórna


Tkanka podskórna, znajdująca się tuż pod skórą właściwą, pełni niezwykle ważną rolę w procesie termoregulacji organizmu i odpowiada za ochronę narządów wewnętrznych przed urazami i magazynowanie substancji zapasowych. Zbudowana jest z dwóch rodzajów tkanek: tłuszczowej oraz łącznej. 

Budowa skóry a dobór odpowiedniej pielęgnacji


Świadomość tego, jak zbudowana jest skóra, może pomóc Ci wybrać najlepsze kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą funkcją skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, a substancje aktywne zawarte w kosmetykach odbierane są przez nią właśnie jako czynnik zewnętrzny, przed którym ma nas “obronić”. Z tego powodu ważne jest to, by umieć dobrać substancje czynne o odpowiednio małych cząsteczkach lub wiedzieć, jak wspierać przenikanie i transport składników w głąb skóry. 

 

Jakie składniki najlepiej przenikają przez skórę?


Aby substancja aktywna mogła przedostać się w głąb skóry, jej cząsteczka musi być odpowiednio mała.  Budowa skóry warunkuje to, że najłatwiej przenikają przez nią cząsteczki o masie 200-400 Da. Należą do nich m.in. alantoina, pantenol czy kwas retinowy. Z kolei do cząsteczek dużych, które bardzo trudno przenikają do wewnętrznych warstw skóry należą na przykład polisacharydy, peptydy czy kwas hialuronowy – ich działanie koncentruje się jedynie na najbardziej zewnętrznych warstwach skóry. 

Czy możesz poprawić wchłanianie składników aktywnych?


Jak najbardziej! Cząsteczki substancji aktywnych zawartych w kosmetykach najłatwiej przenikają przez dobrze nawilżoną, cienką skórę. Pamiętaj o regularnych peelingach i stosowaniu głęboko nawilżających kosmetyków, a także unikaj nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, dzięki czemu zapobiegniesz jej odwodnieniu i przesuszeniu.