Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Tę smutną wiadomość podał właśnie Pałac Buckingham. Książe Filip zmarł w wieku 99 lat w zamku Windsor. Pogrzeb monarchy odbędzie się w gronie najbliższych. Zgodnie z jego wolą na ostatnie pożegnanie przybędzie rodzina królewska, przyjaciele oraz delegaci Państw. Dalsze informacje zostaną podane we właściwym czasie.

Żałoba narodowa

Rząd na te tragiczne okoliczności przygotował plan Forth Bridge, określający plan pogrzebowy po odejściu księcia Filipa. Nazwa nawiązuje do mostu łączącego Edynburg z hrabstwem Fife, który został poświęcony przez królową i księcia w 1964 roku. 

Zgodnie z królewskim protokołem żałoba narodowa potrwa 7 dni. W tym czasie stacje telewizyjne nie będą emitować programów rozrywkowych, wszystkie flagi w państwie, z wyjątkiem tej powiewającej nad Buckingham Palace zostaną opuszczone do połowy, a rodzina Księcia Filipa ubrana będzie w żałobne stroje. Podobne zasady obowiązują członków parlamentu, którzy zobowiązani są do noszenia czarnych krawatów i opasek na ramię. Wszystkie spotkania towarzyskie członków rodziny królewskiej mające odbyć się w czasie najbliższych tygodni zostaną odwołane. Sama królowa najprawdopodobniej w tym czasie nie będzie prowadziła żadnych spraw państwowych, co oznacza, że nie zostaną uchwalone żadne nowe decyzje. 

99-letni książę i królowa Elżbieta II byli małżeństwem od blisko 74 lat. To u jego boku objęła rządy, które sprawuje już od prawie siedmiu dekad. Jak teraz zmieni się życie królowej Wielkiej Brytanii po odejściu męża? Czy będzie kontynuowała swoje obowiązki w Zamku Windsor? 

Filip, książę Edynburga- życiorys i historia monarchy

Książę Filip, książę Edynburga, hrabia Merioneth i baron Greenwich urodził się 10 czerwca 1921 roku jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, lecz jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Filip był również spokrewniony z brytyjską rodziną królewską jako potomek królowej Wiktorii. Kształcił się w najlepszych szkołach we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, a następnie w wieku 18 lat wstąpił do marynarki wojennej Royal Blue.

W tym samym wieku zaczął korespondować z 13-letnią wówczas księżniczką Elżbietą. Latem 1946 roku Filip poprosił króla Jerzego o rękę swojej córki, ten zgodził się, pod warunkiem, że wszelkie formalne zaręczyny zostaną przełożone do czasu ukończenia przez Elżbietę 21 roku życia. Aby przygotować się na tę uroczystość, Filip porzucił swoje greckie i duńskie tytuły królewskie, przyjął nazwisko Mountbatten od strony matki, przyjął anglikanizm jako religię i stał się obywatelem brytyjskim. Oficjalnie zaręczyny zostały ogłoszone publicznie 10 lipca 1947 roku. Para pobrała się 4 miesiące później w opactwie Westminster, podczas ceremonii transmitowanej przez radio na cały świat. W dniu ślubu Filip został księciem Edynburga, hrabią Merioneth i baronem Greenwich.

Zakochani doczekali się w sumie czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. To właśnie książę Karol, najstarszy syn pary jest pierwszy w kolejce do tronu.

Książę Filip zostanie przez wszystkich zapamiętany jako osoba niezwykle zaangażowana w pracę wielu organizacji, szczególnie tych skupiających się na środowisku, lekkoatletyce i edukacji. Sam książę w 2017 roku pomimo dobrego zdrowia oficjalnie wycofał się ze swoich obowiązków. Od przejścia na „królewską” emeryturę część jego zobowiązań wykonywał jego syn - książę Karol. Decyzję tę w pełni wspierała Królowa Elżbieta II, która pełniła swoją służbę bez zmian. Do dnia 4 maja 2017 roku królewski małżonek zaliczył ponad 22 tysiące solowych wystąpień.