O jakich uroczystościach mowa? Przede wszystkim gale wręczenia nagród, bankiety, przyjęcia biznesowe, premiery teatralne czy operowe, istotne wernisaże czy nawet ważne kolacje z kontrahentami. Nie chodzimy na tego typu wydarzenia zbyt często, stąd też nie zawsze wiadomo, jak się ubrać – wówczas dress code black tie to dobre rozwiązanie. Ubrani w bardziej casualowym stylu możemy wyglądać nie na miejscu.

O tym, że na dane przyjęcie należy ubrać się w stylu black tie, często informują organizatorzy – wówczas nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli jednak obawiasz się, że możesz być overdressed, wybierz takie dodatki, które ewentualnie mogą sprawdzić, że twoja stylizacja nabierze lekkości.

Co to znaczy black tie?

Dosłownie tłumaczenie, czyli „czarny krawat”, sugeruje już, że dress code black tie będzie formalny, uroczysty. Jest tylko jeden styl ubioru, który przewyższa stopniem elegancji black tie – to zarezerwowany dla rodzin królewskich, władców państw czy celebrytów podczas MET Gali dress code określany jako white tie. Wówczas najczęściej wkłada się frak lub suknię balową.

Black tie wywodzi się z początku XX wieku – pojawiał się początkowo w Wielkie Brytanii, w której to arystokracja, stopniowo rezygnując z white tie, porzucała fraki na rzecz mniej formalnych smokingów. Początkowo było to traktowane jako kontrowersja, stało się jednak początkiem kolejnych zmian, które prowadzą do częstszego korzystania z wygodniejszych rozwiązań.

Black tie – dress code męski

Wbrew pozorom, w stylu black tie nie musisz ubierać czarnego krawata – równie dobrym rozwiązaniem jest muszka. Najistotniejszym elementem ubioru staje się jednak smoking, który nadaje całej stylizacji elegancji i sprawia, że stylizacja doskonale wpisuje się w założenia.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania smokingu?

  • Pamiętaj, że smoking jest zarezerwowany na wieczór i zakłada się go na uroczystości rozpoczynające się po godzinie 18:00. Nie możesz go włożyć na egzamin czy konferencje – wówczas sięgnij po garnitur. Nie musisz więc starać się wybrać najbardziej uniwersalnej opcji, prawdopodobnie smoking bdziesz zakładać dość rzadko.
  • Czarny i ciemnogranatowy to kolory, które szczególnie polecamy. Ewentualnie możesz wybrać biały smoking, nazywany tropikalnym. Jest jednak mniej formalny i nie sprawdzi się podczas wszystkich okazji.
  • Jeśli chcesz, aby wybrany przez ciebie smoking, był wyjątkowo elegancki, zdecyduj się na model z jedwabnymi lub atłasowymi klapami. Zdarzają się również marynarki w całości wykonane z materiału o aksamitnym wykończeniu, wówczas jednak dobierz gładki dół – w innym wypadku efekt może okazać się przerysowany.
  • Zanim kupisz smoking, sprawdź, z jakiego materiału został wykonany. Ze względu na to, że komplet powinien wyglądać na wysokiej jakości, zwykle poleca się wełnę. Smokingi uszyte z bawełny czy z poliestru nie będą wyglądać tak dobrze, prędko się zniszczą i stracą swój kształt.

Smoking to jednak nie wszystko. Musisz zadbać także o:

  • Białą koszulę – inne kolory nie wchodzą w grę. Co ważne, zadbaj o to, aby koszula posiadała mankiety zapinane na spinki. W dress codzie black tie to niezbędne!
  • Muchę – jest o wiele elegantsza niż krawat. Powinna być w tym samym kolorze, co smoking.
  • Białą poszetka – zrezygnuj z wzorzystych poszetek, na stylizację black tie składają się wyłącznie dwa kolory.
  • Pas smokingowy lub kamizelka – tzw. cummerbund czy też kamizelka uzupełnią stylizację i sprawią, że całość będzie prezentować się z wyjątkową klasą.
  • Lakierki – również powinny być w kolorze smokingu. Muszą się błyszczeć! Nawet tylko przykurzone buty będą traktowane jako faux pas.

Black tie – dress code damski

W odniesieniu do black tie mówi się przede wszystkim o dress codzie męskim – wiąże się to przede wszystkim z tym, że stylizacja mężczyzn jest bardziej ograniczona i obowiązuje więcej ścisłych zasad. Nie oznacza to jednak, że kobiety mogą ubrać się zupełnie dowolnie – z pewnością jednak łatwiej będzie im się wyróżnić.

Sukienki black tie

  • Materiał – sukienki w stylu black tie powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, które nadają stylizacji upragnionego, klasycznego charakteru. Chodzi przede wszystkim o atłas, aksamit, szyfon czy jedwab.
  • Długość – przede wszystkim proponowane są suknie długie, ale coraz częściej można wybierać również spośród kreacji midi.
  • Kolor – prym wiodą barwy stonowane, a wiec czerń, granat, ecru, butelkowa zieleń czy ewentualnie bordo. Black tie raczej nie akceptuje intensywnych barw – kolor kobaltowy może jeszcze okazać się do przyjęcia, ale fuksja czy rzucająca się w oczy żółć zdecydowanie nie będą pasować do tego dress code’u.

Black tie – dodatki damskie

  • Torebka – kopertówka lub niewielka torebka na łańcuszku. Najlepiej czarna lub w kolorze sukienki.
  • Buty – sprawdzą się klasyczne czółenka lub szpilki. W bardziej formalnej wersji postaw na buty z zakrytymi palcami, w mniej formalnej możesz pozwolić sobie na buty open toe.
  • Rajstopy – najczęściej cieliste. Czarne rajstopy możesz włożyć wyłącznie do czarnej sukienki. I pamiętaj, że jeśli wybrałaś buty z odkrytymi palcami, musisz zrezygnować z rajstop.
  • Biżuteria – klasyczna i niezbyt przyciągająca wzrok. Przede wszystkim stawia się na złoto, srebro lub kamienie szlachetne.

Różne rodzaje dress code’u black tie

Creative black tie

Na zaproszeniach na przyjęcia może znaleźć się adnotacja z prośbą o ubiór w stylu „creative black tie”. Oznacza to, że podstawowe zasady black tie wciąż obowiązują, możesz jednak sięgnąć po kolory inne niż najczęściej wybierana czerń lub granat. Sprawdzi się także stonowany, elegancki wzór – na przykład drobna kratka na smokingu. Nie będzie wpadką, jeśli zrezygnujesz z białej koszuli i postawisz na inny kolor.

W przypadku stylizacji kobiet „creative black tie” nie zmienia tak wiele. Suknia wciąż powinna spełniać podstawowe wymagania, ale nieco więcej swobody możesz wprowadzić w wyborze dodatków. dzięki temu możesz podkreślić swój indywidualny styl i wybrać taką torebkę, biżuterię czy buty, które lepiej do ciebie pasują, a niekoniecznie idealnie wpisują się w ścisłe założenia.

Optional black tie

Jeśli nie za dobrze czujesz się w ubiorze formalnym, z pewnością przyjmiesz z ulgą prośbę o stylizację wpisującą się w optional black tie. Ten dress code możesz właściwie rozumieć jako wizytowy – oznacza to, że bez obaw sięgnąć możesz po sukienkę koktajlową czy elegancki garnitur. Wciąż jednak powinnaś wybrać ubrania wysokiej jakości, dobrze skrojone i nieprzesadzone, przypominające styl business smart.

Jak ubrać się w stylu black tie i uniknąć wpadki?

Na black tie party nie chodzimy zbyt często, dlatego wiele zasad czy reguł może być nam zwyczajnie nieznanych. W takiej sytuacji łatwo o faux pas – jak ich uniknąć?

  • Kapelusz – żadne nakrycie głowy nie jest akceptowalne. Zrezygnuj z niego, nawet jeśli dodaje twojej stylizacji klasy czy elegancji.
  • Zegarek – nawet złoty i klasyczny nie sprawdzi się do ubioru black tie.
  • Odkryte ramiona – możesz wybrać suknie, która odkrywa ramiona, ale wówczas sięgnij po elegancki szal, który mogłabyś na siebie narzucić.
  • Dekolt – powinien być delikatny i niezbyt głęboki. W stylizacjach black tie chodzi nie tyle o podkreślenie swojego seksapilu, co klasy i elegancji. O ile opięta, dopasowana suknia podkreślająca sylwetkę zostanie zaakceptowana, o tyle odkryte piersi czy ramiona mogą okazać się problemem.
  • Torebka codzienna – nawet jeśli będzie niewielkich rozmiarów, powinna mieć wizytowy, formalny charakter. Znaczącą wpadką jest natomiast zabranie ze sobą torebki o większym rozmiarze, o czym przypomina kultowa już scena z serialu „Sukcesja”, w której to Tom bez żadnych oporów wyśmiewa gargantuiczną, absurdalnie pojemną torbę, wybraną jako dodatek na formalne przyjęcie.