Na przeczytanie wszystkich książek, które na to zasługują, nie starczyłoby życia nawet najzagorzalszym czytelnikom. Są jednak takie pozycje, po które warto sięgnąć nie tylko ze względu na to, że ich nakłady pobiły rekordy, ale też dlatego, że są one wartościowe, skłaniają do refleksji lub po prostu są niesamowicie wciągające. Jakie to książki? Top 10, które dla ciebie przygotowaliśmy, to oczywiście subiektywna lista, jednak pozycje, które się na niej znalazły, z pewnością warte są uwagi.

Opowieść o dwóch miastach, Charles Dickens

Dwa miasta - Paryż i Londyn z końcówki XVIII wieku, dwóch mężczyzn kochających jedną kobietę, skomplikowane losy bohaterów na tle Rewolucji Francuskiej - tak w wielkim skrócie przedstawia się fabuła tej historycznej powieści.

Choć wiele utworów Dickensa uznawanych jest za światowe bestsellery książkowe, a wielu czytelników kojarzy go przede wszystkim z takich pozycji jak Opowieść Wigilijna, Oliver Twist czy David Copperfield. Jednak to właśnie Opowieść o dwóch miastach znalazła się na szczycie list największych bestsellerów wszech czasów. Jak do tej pory sprzedano już ponad 200 milionów egzemplarzy.

Mały książę, Antoine de Saint-Exupéry

To jedna z tych książek, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu, a warto do niej wracać nawet kilkukrotnie. Zmuszony do awaryjnego lądowania Pilot spotyka Małego Księcia - chłopca mieszkającego na asteroidzie B612. Zmęczony opieką nad kapryśną różą postanowił opuścić swoją planetę i udać się w podróż.

Mały książę to zdecydowanie książka bestseller w rankingach popularności. I choć jest cieniutka i napisana w prosty sposób, zawiera w sobie niesamowite bogactwo treści. Z pozoru baśniowa opowiastka dla dzieci, kryje w sobie warstwę zrozumiałą i bardzo cenną dla dorosłych. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu do miłości i odpowiedzialności za drugą osobę.

Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

To opowieść o hobbicie Bilbo Bagginsie, który wiedzie spokojne życie, aż do dnia, kiedy pojawia się u niego czarodziej Gandalf. Przekonuje on hobbita, aby pomógł w odzyskaniu skarbów i twierdzy w Samotnej Górze strzeżonej przez smoka. Bilbo wyrusza wraz z grupą krasnoludów na pełną przygód wyprawę, podczas której znajduje magiczny pierścień. Opowieść ta zapoczątkowała kolejne części znane czytelnikom pod tytułem Władca pierścieni.

Książki Tolkiena, których akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia, stały się prawdziwym fenomenem wśród czytelników i znalazły się na listach bestsellerów w Anglii, a następnie na całym świecie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników literatury fantasy.

Rok 1984, George Orwell

Wielki Brat patrzy - hasło, które dziś wielu osobom kojarzy się z rozrywkowym show, to motyw przewodni powieści Orwella. Przedstawiony w niej świat to miejsce, gdzie ludzie znajdują się pod ścisła kontrolą. Miłość, wolność, sprawiedliwość - takie pojęcia w wykreowanym przez autora świecie nie istnieją. Za samodzielne myślenie, czy nawet niezadowolony wyraz twarzy grozi kara. 

Choć ta słynna antyutopia Orwella została po raz pierwszy wydana w 1949 roku, przedstawiona w niej wizja świata wciąż robi na nas ogromne wrażenie i zmusza do głębokiej refleksji. W PRL-u powieść była zakazana przez cenzurę.

Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow

Tytułowy wątek opowiada historię miłości pisarza nazywanego Mistrzem i Małgorzaty. Równolegle pojawia się wątek Szatana, który wraz ze swoją świtą przybył do Związku Radzieckiego. Trzecia płaszczyzna utworu to powieść w powieści - historia którą pisze Mistrz opowiadająca o Poncjuszu Piłacie i procesie proroka Jeszui-ha-Nocri.

Dzieło Bułhakowa zostało wydane dopiero po śmierci autora i to początkowo w wersji ocenzurowanej. To zdecydowanie jedna z najważniejszych powieści XX wieku, którą uwzględniają wszystkie listy bestsellerów książkowych. Powieść ma w sobie niepowtarzalny klimat, jest niezwykle złożona, bogata w symbole, tajemnicza i pełna niedopowiedzeń.

Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald

Ameryka, lata 20. XX wieku, młody Nick Carraway wynajmuje mieszkanie w sąsiedztwie okazałej posiadłości. Niedługo później poznaje jej właściciela Jaya Gatsby’ego, który w tajemniczych okolicznościach dorobił się wielkiej fortuny.

To bestsellerowa książka, która wciąga czytelnika w pełen luksusu i zbytku świat głównych bohaterów. Jednak jest to świat duszny od napiętej atmosfery pomiędzy głównymi bohaterami. Choć wydawać by się mogło, że tytułowy Gatsby ma wszystko, okazuje się jednak, że niektóre marzenia przynoszą tylko rozczarowanie.

Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling

Kiedy słyszymy słowo bestsellery, książki o Harrym Potterze nasuwają się jako najlepszy przykład. Przedstawiona w siedmiu tomach powieść o młodym czarodzieju autorstwa nikomu nieznanej, brytyjskiej pisarki, wywołała ogromne poruszenie na całym świecie, czyniąc autorkę miliarderką.

Książki o Harrym Potterze łączą w sobie różne gatunki literackie - fantastykę, powieść przygodową, dreszczowiec. I choć całą serię zalicza się do literatury dziecięcej i młodzieżowej, znalazła ona uznanie także wśród wielu dorosłych czytelników, a ostatnie tomy zdecydowanie nie nadają się dla najmłodszych.

Duma i uprzedzenie, Jane Austen

Dla rodziny Bennetów, do której należy pięć sióstr na wydaniu, ważnym wydarzeniem jest pojawienie się nowego sąsiada - bogatego kawalera pana Bingleya. Pierwsze spotkanie towarzyskie wypada bardzo dobrze, jednak obecny na nim przyjaciel Bingleya, pan Darcy i jedna  z panien Bennet - Elżbieta, od początku czują do siebie wyraźną niechęć.

Choć z pozoru bestseller Jane Austen to zwykły romans, tak naprawdę pokazuje znacznie głębsze problemy. Autorka miała niezwykły talent do obserwacji otaczających ją ludzi i wyciągania trafnych wniosków o łączących ich relacjach. Duma i uprzedzenie to ciekawa refleksja nad funkcjonowaniem angielskiego społeczeństwa w XIX wieku i roli jaką odgrywały w nim kobiety.

Człowiek w poszukiwaniu sensu, Viktor Frankl

Wydana w 1946 roku, książka, składa się z dwóch części. W pierwszej Frankl opisuje swoje traumatyczne doświadczenia z pobytu w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. Cześć druga to opis logoterapii - autorskiej metody terapeutycznej, którą stworzył w oparciu o swoje osobiste doświadczenia.

Książka Frankla została uznana za jedną z najważniejszych pozycji w literaturze psychologicznej. Jednak nie jest ona przeznaczona jedynie dla specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychologii. To prawdziwy hit książkowy, który każdy powinien przeczytać , aby wyciągnąć z niego ważną, życiową lekcję.

Instytut, Stephen King

Wśród nowości książkowych, bestsellerem okazała się kolejna powieść mistrza grozy, Stephena Kinga. W głębokich lasach ukryty jest tajemniczy Instytut, gdzie trafiają dzieci obdarzone szczególnymi zdolnościami. Wśród nich jest Luke Ellis, który postanawia za wszelką cenę wydostać się z tego strasznego miejsca, w którym przeprowadza się bolesne i upokarzające eksperymenty, a część dzieci znika bez śladu. Problem w tym, że nie tak łatwo uciec z Instytutu.

Doskonale skonstruowana fabuła oraz niepowtarzalny styl Kinga sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Miłośnicy pisarza na pewno zauważą przewijające się w powieści motywy z jego innych książek, można jednak śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych jego książek.