Audrey Hepburn filmy zaczęła nagrywać w wieku zaledwie 19 lat. Po epizodycznym występie w produkcji „Holenderski w 7 lekcjach” aż trzy lata musiała poczekać na kolejny angaż. Filmy, w których występowała w pierwszoplanowych rolach, to przede wszystkim komedie romantyczne. Chociaż najtrwalej w historii kina zapisały się popisy w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, na koncie aktorki znalazło się sporo innych równie dobrych ról. Nic dziwnego, skoro podczas srebrnych lat Hollywood to właśnie gwiazda Audrey Hepburn rozbłyskała najmocniej. Audrey do dzisiaj traktowana jest jako symbol elegancji, seksapilu i wdzięku. 

Wśród najlepszych filmów z Audrey Hepburn znalazły kojarzone przez wielu klasyki. Filmy nagradzane Oscarami, wobec których nie ma wątpliwości, że to dobrze opowiedziane historie. Jeśli więc chcesz poznać smak kina sprzed dekad i przekonać się, co sprawia, że Audrey Hepburn do dziś wymieniana jako jedna z najważniejszych aktorek w historii kinematografii – obejrzyj polecane przez nas filmy.

Zobacz też: Filmy z Julią Roberts do obowiązkowej powtórki. Te tytuły uwielbiamy do dziś >>

1. Śniadanie u Tiffany’ego (1961)

Najpopularniejszy film z Audrey Hepburn, który dzisiaj traktowany jest jako klasyk. Na ekranie aktorce towarzyszył George Peppard. Holly, którą odegrała Hepburn, stała się symbolem popkultury – podobnie jak „mała czarna”, która za sprawą kultowej produkcji zagościła wśród trendów i do dziś uważana jest za ponadczasowy element garderoby.

Oprócz interesującej historii i świetnej gry aktorskiej „Śniadanie u Tiffany’ego” zasługuje na wyróżnienie z powodu muzyki. Dzięki ścieżce dźwiękowej film otrzymał dwa Oscary – nagrodzono cały soundtrack, a także piosenkę „Moon River”, która odegrała w filmie znaczącą rolę. Utwór wykonany przez Audrey Hepburn nieustannie wzrusza. Henry Mancini, twórca muzyki, naprawdę popisał się umiejętnościami!

2. Rzymskie wakacje (1953)

W życiu wielu aktorów i aktorów można wskazać szczególny moment, który odmienia ich los i otwiera drogę do Hollywoodu. W przypadku Audrey Hepburn, to właśnie „Rzymskie wakacje” stały się początkiem wielkiej kariery.

W kogo wcieliła się Audrey Hepburn? Film „Rzymskie wakacje” opowiada o romantycznym uczuciu, jakie niespodziewanie połączyło znudzoną księżniczkę Annę i spragnionego skandalu reportera Joego. Audrey Hepburn idealnie odgrywa członkinie rodziny królewskiej i jak zawsze zachwyca elegancją. Księżniczka Anna ucieka od swoich codziennych obowiązków, spaceruje po mieście, a towarzyszący jej dziennikarz z każdą chwilą jest coraz bardziej podatny na jej wdzięki...

Film z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem może wydawać się przewidywalny – w rzeczywistości jednak zaskakuje i wzbudza wiele emocji. Nie bez powodu film otrzymał trzy Oscary. Jedna statuetka trafiła w ręce samej Audrey Hepburn, najlepszej aktorki pierwszoplanowej według Akademii Filmowej.

3. Wojna i pokój (1956)

Film „Wojna i pokój” z Audrey Hepburn bazuje na klasycznej powieści Lwa Tołstoja. Przeniesienie na ekran monumentalnej powieści stanowiło wyzwanie, jednak wyreżyserowana przez Kinga Vidora produkcja przekonała do siebie publiczność. 

Audrey Hepburn wciela się w Nataszę Rostową – przepiękną szlachciankę, której przyszło żyć w czasie wojen napoleońskich. Nie są one jednak jedynym zmartwieniem kobiety. Przede wszystkim sen z powiek spędza jej pełne rozczarowań życie uczuciowe.

W kostiumowym, melodramatycznym filmie Audrey Hepburn mogła pokazać, na co ją stać. W roli arystokratki, która szuka prawdziwej miłości, odnalazła się świetnie. Oprócz niej na ekranie możemy podziwiać Anitę Ekberg czy Henry’ego Fondę, którzy także popisują się aktorskim talentem.

4. Jak ukraść milion dolarów (1966)

Peter O’Toole, Audrey Hepburn i kryminalna historia – czyli „Jak ukraść milion dolarów”. Film miał premierę w 1966 roku, a krótko po pierwszych pokazach Audrey Hepburn zniknęła z ekranów na dłużej i tym samym zakończyła się era jej największej popularności.

„Jak ukraść milion dolarów” opowiada historię córki kolekcjonera sztuki i fałszerza. Gdy autentyczność jednego z jego posągów ma być poddana testom, Nicole (w tej roli Audrey Hepburn) robi wszystko, aby uchronić ojca. W pomoc dziewczynie angażuje się złodziejaszek. Choć nad jego moralnością można się zastanawiać, ale zniewalający wygląd nie pozostawia widzów obojętnymi. 

„Jak ukraść milion dolarów” to naprawdę dobry film z Audrey Hepburn – frywolna, zaskakująca bohaterka, intrygująca historia i wzbudzające śmiech dialogi sprawiają, że trudno oderwać wzrok od ekranu.

5. Sabrina (1954)

Dzisiaj Audrey Hepburn postrzegamy jako ikonę Hollywoodu i nazywamy największą aktorką wszechczasów. Nie oznacza to jednak, że jej życie było usłane różami. Ze względu na zaborczego partnera – Mela Ferrera – który skutecznie kontrolował Audrey i wywierał wpływ na przebieg jej kariery, młoda aktorka odrzucała poważniejsze role i angażowała się przede wszystkim w komedie romantyczne. Kolejną z nich była właśnie „Sabrina”.

Jednak jednocześnie „Sabrinę” nazwać można jednym z lepszych filmów z lat 50. Za sprawą magnetyzmu Audrey Hepburn prosta historia wywiera ogromne wrażenie. Zwłaszcza że uczucia, które możemy oglądać na ekranie, szybko nabrały prawdziwości. Na planie „Sabriny” rozkwitła miłość pomiędzy Audrey Hepburn i partnerującym jej Williamem Holdenem...

6. Miłość po południu (1957)

W kolekcji najlepszych filmów z Audrey Hepburn nie mogło zabraknąć „Miłości po popołudniu”. To kolejna komedia romantyczna, w której podziwiać możemy utalentowaną Audrey. Film opowiada o kobieciarzu, który staje się obiektem westchnień córki detektywa, Ariane. Chociaż kobieta próbuje mu pomóc, a wkrótce się w nim zakochuje, dawne nawyki dają o sobie znać – Ariane zostaje skrzywdzona. Szybko jednak zaczyna planować zemstę na dawnym, dużo starszym od niej partnerze.

Filmy o miłości mimo różnicy wieku wzbudzają wiele kontrowersji. Tak było i w tym przypadku – młodziutka Audrey odgrywała na ekranie ukochaną mężczyzny starszego o 30 lat. Po premierze „Miłości po południu” wybuchło wiele protestów. Mimo to rola Ariany jest jednym z lepszych występów Audrey Hepburn, która idealnie odegrała przebiegłą, rezolutną i frywolną bohaterkę.

7. Zabawna buzia (1957)

Paryż w latach 50., świetna muzyka i pełna magnetyzmu Audrey Hepburn – to właśnie „Zabawna buzia”. Jeśli lubisz musicale filmowe, musisz sięgnąć po film, w którym Audrey Hepburn po raz pierwszy pokazała swoje możliwości wokalne i taneczne.

I chociaż się powtarzamy, i tym razem trzeba wspomnieć o wyjątkowej urodzie, która miała szansę rozbłysnąć w „Zabawnej buzi”. Hepburn zagrała młodą dziewczynę, która zostaje zauważona przypadkiem przez znanego fotografa mody i zaczyna zastanawiać się nad karierą modelki. Czy porzuci pracę w księgarni i zgodzi się zapozować na okładce?

„Miała wszystko, czego szukałem – urok, niewinność i talent. Była bardzo zabawna. To było absolutnie urocze” – wspomina jeden z pierwszych reżyserów, którzy rozpoczynał pracę z Hepburn.

Przeczytaj też: Grzywka w stylu Audrey Hepburn to ulubiona fryzura gwiazd. I to od lat! Jest bardzo dziewczęca, a zarazem elegancka oraz optycznie odejmuje lat >>

Audrey Hepburn – filmy, które warto zobaczyć 

Oczywiście wybrane przez nas filmy z Audrey Hepburn, to nie wszystkie produkcje, w których możemy podziwiać aktorkę. Jej filmografia jest znacznie bogatsza. Jeśli więc nasze propozycje przypadły Ci do gustu, nie rozczarujesz się podczas oglądania pozostałych filmów, w których zagrała Audrey Hepburn.

Jakie jeszcze filmy z Audrey Hepburn polecamy?

  • „Holenderski w 7 lekcjach”
  •  „Szajka z Lawendowego Wzgórza”
  • „Zielone domostwa”
  • „Historia zakonnicy”
  • „Nie do przebaczenia”
  • „Niewiniątka”
  • „Szarada”
  • „Kiedy Paryż wrze”
  • „My Fair Lady”
  • „Powrót Robin Hooda”
  • „Dwoje na drodze”
  • „Krwawa linia”
  • „Śmiechu warte”

Oprócz tego prawdziwym fanom i fankom aktorki do gustu przypadnie film biograficzny o Audrey Hepburn. Historia Audrey Hepburn opowiedziana została już w 2000 roku, jednak wkrótce premierę będzie miał kolejny film biograficzny o Audrey. W główną rolę wcieli się Rooney Mara, która (nie da się zaprzeczyć) zaskakująco przypomina najsłynniejszą aktorkę dawnego kina. Czekamy na premierę.