Filmy, które powstały w latach 90., to wyjątkowo mocne pozycje (m.in. „Park Jurajski”, „Titanic”, „Edward Nożycoręki" czy „Podziemny krąg"). Mimo upływu lat do dziś chętnie wracamy do tytułów z tamtego okresu. Na fakt, że tak wiele z nich można zaliczyć do klasyków, wpływ miała także niezwykle utalentowana obsada aktorska. Które amerykańskie aktorki lat 90. robiły największą karierę i uchodziły wówczas za ikony? Oto zestawienie artystek, które najczęściej i najchętniej oglądaliśmy wtedy na ekranie.

1. Amerykańskie aktorki lat 90.: Winona Ryder

Po roli w filmie „Sok z żuka” Tima Burtona (zagrała w nim pod koniec lat 80., mając zaledwie 17 lat), kolejna dekada była dla niej prawdziwą lawiną możliwości. W latach 90. Winona Ryder stała się supergwiazdą, już na samym początku grając w kolejnym głośnym hicie Tima Burtona czyli w „Edwardzie nożycorękim”. Kolejne tytuły, które przyniosły jej sławę, to m.in. „Wiek niewinności", „Małe kobietki”, „Przerwana lekcja muzyki", „Noc na Ziemi", „Dracula", „Dom dusz" czy „Obcy: Przebudzenie". Za rolę w „Wieku niewinności” i „Małych kobietkach” otrzymała nominacje do Oscara.

2. Amerykańskie aktorki lat 90.: Pamela Anderson

Zdecydowanie nieuczciwym byłoby pominąć to nazwisko na liście najpopularniejszych aktorek lat 90. Mimo że o jej talencie mówi się, no cóż, różnie, to jednak rola w popularnym w tym okresie „Słonecznym patrolu” sprawiła, że Anderson uchodziła wówczas za symbol seksu i ikonę kobiecości. Warto jednak dodać, że Pamela urodziła się w Kanadzie, ale od 2004 roku posiada również obywatelstwo amerykańskie i karierę zrobiła właśnie w Hollywood. 

3. Amerykańskie aktorki lat 90.: Sharon Stone

Największą sławę przyniosła jej rola w thrillerze „Nagi instynkt" (1992 rok) w reż. Paula Verhoevena. Od tego momentu uchodziła za symbol seksu. W roku 1996 roku nominowano ją do Oscara za rolę Ginger w filmie „Kasyno” Martina Scorsese.

4. Amerykańskie aktorki lat 90.: Jodie Foster

Choć swoją karierę zaczęła intensywnie rozwijać dużo wcześniej (nominacja do Oscara za rolę w filmie „Taksówkarz” z 1976 roku), to w latach 90. prawdziwie rozkwitła. Nic dziwnego – Jodie Foster rozpoczęła dekadę bowiem od roli w głośnym „Milczeniu owiec” (za którą zdobyła zresztą drugiego Oscara).

5. Amerykańskie aktorki lat 90.: Meg Ryan

Nazywana często „królową komedii romantycznych”. Ryan zagrała w końcu w jednych z najbardziej kultowych komedii romantycznych lat 90. Mowa oczywiście o „Bezsenność w Seattle”, "Francuski pocałunek" i „Masz wiadomość”. W 1998 roku dała pokaz swoim umiejętnościom aktorskim w filmie „Miasto aniołów”.

6. Amerykańskie aktorki lat 90.: Sandra Bullock

Światowa publiczność dostrzegła ją w 1993 roku, kiedy to wystąpiła razem z Sylvestrem Stallonem w filmie „Człowiek demolka”. Ciekawostką jest fakt, że za tę właśnie rolę Bullock otrzymała nominację do Złotej Maliny. Kolejny rok i rola w hicie kinowym „Speed: niebezpieczna prędkość” Jana De Bonta, (zagrała tam u boku Keanu Reevesa) były początkiem wielkiej kariery Bullock. Sławę zyskała także dzięki kolejnym produkcjom, takim jak: „Ja cię kocham, a ty śpisz”, „System” czy „Czas zabijania”.

7. Amerykańskie aktorki lat 90.: Demi Moore

…czyli jedna z najlepiej opłacanych aktorek lat 90.! Rola w melodramacie „Uwierz w ducha” zagwarantowała jej w latach 90. ogromny sukces i rozpoznawalność na światową skalę. Obecność w „Ludziach honoru” czy „Niemoralnej propozycji” tylko umocniła jej pozycję.

Niestety rola m.in. w „G.I. Jane” (i kilku innych) sprawiły, że pod koniec lat 90. jej kariera zaczęła słabnąć.

8. Amerykańskie aktorki lat 90.: Kate Winslet

Skoro lata 90., to oczywiście i „Titanic". Tym samym – Kate Winslet, czyli jedna z najbardziej utytułowanych aktorek swojego pokolenia! Ta dekada należała jednak do niej nie tylko ze względu na „Titanica” (choć za tę rolę otrzymała nominację do Oscara). Oglądaliśmy ją również w filmach takich jak m.in.: „Niebiańskie stworzenia”, „Rozważna i romantyczna”, „Więzy miłości” czy „Hamlet”.

9. Amerykańskie aktorki lat 90.: Gwyneth Paltrow

Bez wątpienia ogromnym przełomem w jej karierze aktorskiej była rola w „Siedem”. Na planie tego filmu poznała Brada Pitta, z którym przez kolejnych kilka lat była w związku. Kolejne, istotne role w tej dekadzie, to udział w produkcjach takich jak m.in."Emma", „Zakochany Szekspir”, „Wielkie nadzieje”, „Przypadkowa dziewczyna” czy „Utalentowany Pan Ripley”.

10. Amerykańskie aktorki lat 90.: Julia Roberts

Aktorka o, zdaniem wielu osób, najpiękniejszym uśmiechu na świecie. I my się z tym stwierdzeniem absolutnie zgadzamy. To również absolutna liderka w temacie komedii romantycznych.

Rola prostytutki Vivian w romantycznym filmie „Pretty Woman” z 1990 roku zagwarantowała jej nie tylko ogromną sympatię publiczności z całego świata, ale również kolejne propozycje aktorskie. Od lat 90. jest jedną z najbardziej uwielbianych aktorek Hollywood. „Raport pelikana”, „Mój chłopak się żeni”, „Uciekająca panna młoda” czy „Notting Hill” – trzeba przyznać, że bohaterki, w które się wcielała, zwykle wzbudzały ogromną sympatię widzów.

11. Amerykańskie aktorki lat 90.: Jennifer Connelly

Zjawiskowo piękna, o ciemnych włosach i pięknych, zielonych oczach (nic dziwnego, że karierę rozpoczęła od modelingu). W latach 90. zagrała m.in. w „Szansy dla karierowicza”, „Człowieku rakiecie”, „Mrocznym mieście” i „Przebudzeniu miłości”. Ostatnio oglądaliśmy ją w najnowszym „Top Gun: Maverick”, gdzie po raz kolejny udowodniła, jak piękną i utalentowaną jest kobietą.

12. Amerykańskie aktorki lat 90.: Angelina Jolie

Angelina Jolie to nagradzana artystka, która niejednokrotnie uchodziła za najlepiej zarabiającą aktorkę w Hollywood. W latach 90. oglądaliśmy ją w produkcjach takich jak: „Cyborg 2", „Hakerzy", „Gia", „Hackers", „George Wallace" czy „Kolekcjoner kości”, jednak to rola w „Przerwanej lekcji muzyki” z 1999 roku była jej najbardziej znaczącą w tym okresie (zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za tę niesamowitą rolę).

13. Amerykańskie aktorki lat 90.: Kim Basinger

Kim Basinger, czyli ikona – utalentowana aktorka i była modelka – która zaczęła stawać się coraz bardziej znana i rozpoznawalna w latach 90. W tej dekadzie oglądaliśmy ją na ekranie m.in. we „Wspaniałym świecie”, „Niesamowitej McCoy” czy „Tajemnicach Los Angeles”. Jej występ w tym ostatnim tytule z 1997 roku zagwarantował jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

14. Amerykańskie aktorki lat 90.: Nicole Kidman

…czyli klasa sama w sobie. Choć uznaje się ją za Australijkę, tak naprawdę Nicole Kidman przez pierwsze 4 lata życia mieszkała w USA i urodziła się w Honololu. 

Sławę na międzynarodową skalę w latach 90. przyniosły jej role w filmach takich jak: „Szybki jak błyskawica”, „Za horyzontem”, „Batman Forever” czy (nasz ulubiony) „Oczy szeroko zamknięte”. To były dla Kidman niezwykle owocne lata, w których jej twórczość nagrodzono m.in. Oscarem i sześcioma Złotymi Globami.

Jak widać niektóre amerykańskie aktorki lat 80. doskonale wykorzystały swoją popularność, czego następstwem był prężny rozwój ich kariery również w następnej dekadzie. 

W naszym kraju lata 90. także były bardzo owocne filmowo. Najpopularniejsze polskie aktorki tej dekady to m.in. Joanna Brodzik, Edyta Olszówka, Małgorzata Kożuchowska czy Grażyna Wolszczak.