Filmy, które powstały w latach 90., to wyjątkowo mocne pozycje (m.in. „Park Jurajski”, „Titanic”, „Edward Nożycoręki" czy „Podziemny krąg"). Mimo upływu lat do dziś chętnie wracamy do tytułów z tamtego okresu. Na fakt, że tak wiele z nich można zaliczyć do klasyków, wpływ miała także niezwykle utalentowana obsada aktorska. Które amerykańskie aktorki lat 90. robiły największą karierę i uchodziły wówczas za ikony? Oto zestawienie artystek, które najczęściej i najchętniej oglądaliśmy wtedy na ekranie.

1. Amerykańskie aktorki lat 90.: Winona Ryder

Po roli w filmie „Sok z żuka” Tima Burtona (zagrała w nim pod koniec lat 80., mając zaledwie 17 lat), kolejna dekada była dla niej prawdziwą lawiną możliwości. W latach 90. Winona Ryder stała się supergwiazdą, już na samym początku grając w kolejnym głośnym hicie Tima Burtona czyli w „Edwardzie nożycorękim”. Kolejne tytuły, które przyniosły jej sławę, to m.in. „Wiek niewinności", „Małe kobietki”, „Przerwana lekcja muzyki", „Noc na Ziemi", „Dracula", „Dom dusz" czy „Obcy: Przebudzenie". Za rolę w „Wieku niewinności” i „Małych kobietkach” otrzymała nominacje do Oscara.

2. Amerykańskie aktorki lat 90.: Pamela Anderson

Zdecydowanie nieuczciwym byłoby pominąć to nazwisko na liście najpopularniejszych aktorek lat 90. Mimo że o jej talencie mówi się, no cóż, różnie, to jednak rola w popularnym w tym okresie „Słonecznym patrolu” sprawiła, że Anderson uchodziła wówczas za symbol seksu i ikonę kobiecości. Poza skąpanymi w słońcu wybrzeżami, jej zapędy filmowe, w tym zmysłowa rola w "Barb Wire" i żartobliwy epizod w "Strasznym filmie 3", ugruntowały jej status jako fenomenu popkultury.

3. Amerykańskie aktorki lat 90.: Sharon Stone

Od kultowej sceny krzyżowania nóg w "Nagim instynkcie" po świetne role w "Kasynie" i "Szybkich i martwych", Sharon Stone zawładnęła ekranem dzięki swojej magnetycznej prezencji i niezrównanemu talentowi. Ciekawostka: Sharon była najlepszą uczennicą w szkole średniej i chodziła na uczelnię, zanim rozpoczęła karierę aktorską!

4. Amerykańskie aktorki lat 90.: Jodie Foster

Choć swoją karierę zaczęła intensywnie rozwijać bardzo wcześnie (rozpoczęła karierę aktorską w wieku zaledwie trzech lat w reklamie Coppertone; w wieku 14 lat była nominowana do Oscara za rolę w filmie „Taksówkarz” z 1976 roku), to w latach 90. prawdziwie rozkwitła. Nic dziwnego – Jodie Foster rozpoczęła dekadę bowiem od roli w głośnym „Milczeniu owiec” (za którą zdobyła zresztą drugiego Oscara).

5. Amerykańskie aktorki lat 90.: Meg Ryan

Meg Ryan to nie tylko dziewczyna, która skradła serca wszystkich w "Kiedy Harry poznał Sally" - to prawdziwa królowa komedii romantycznych z lat 90. Jej talent do rozśmieszania i wzruszania do łez w filmach takich jak "Bezsenność w Seattle" i "Masz wiadomość" nadal oczarowuje widzów, umacniając jej status ulubienicy Hollywood.

6. Amerykańskie aktorki lat 90.: Sandra Bullock

Światowa publiczność dostrzegła ją w 1993 roku, kiedy to wystąpiła razem z Sylvestrem Stallonem w filmie „Człowiek demolka”. Ciekawostką jest fakt, że za tę właśnie rolę Bullock otrzymała nominację do Złotej Maliny. Kolejny rok i rola w hicie kinowym „Speed: niebezpieczna prędkość” Jana De Bonta, (zagrała tam u boku Keanu Reevesa) były początkiem wielkiej kariery Bullock. (Wiedzieliście, że pierwotnie zaproponowano jej rolę Neo w filmie "Matrix", ale ją odrzuciła?) Sławę zyskała także dzięki kolejnym produkcjom, takim jak: „Ja cię kocham, a ty śpisz”, „System” czy „Czas zabijania”.

7. Amerykańskie aktorki lat 90.: Demi Moore

…czyli jedna z najlepiej opłacanych aktorek lat 90.! Rola w melodramacie „Uwierz w ducha” zagwarantowała jej w latach 90. ogromny sukces i rozpoznawalność na światową skalę. Obecność w „Ludziach honoru” czy „Niemoralnej propozycji” tylko umocniła jej pozycję.

Niestety rola m.in. w „G.I. Jane” (i kilku innych) sprawiły, że pod koniec lat 90. jej kariera zaczęła słabnąć.

8. Amerykańskie aktorki lat 90.: Kate Winslet

Skoro lata 90., to oczywiście i „Titanic". Tym samym – Kate Winslet, czyli jedna z najbardziej utytułowanych aktorek swojego pokolenia! Ta dekada należała jednak do niej nie tylko ze względu na „Titanica” (choć za tę rolę otrzymała nominację do Oscara). Oglądaliśmy ją również w filmach takich jak m.in.: „Niebiańskie stworzenia”, „Rozważna i romantyczna”, „Więzy miłości” czy „Hamlet”.

9. Amerykańskie aktorki lat 90.: Gwyneth Paltrow

Bez wątpienia ogromnym przełomem w jej karierze aktorskiej była rola w „Siedem”. Na planie tego filmu poznała Brada Pitta, z którym przez kolejnych kilka lat była w związku. Kolejne, istotne role w tej dekadzie, to udział w produkcjach takich jak m.in."Emma", „Zakochany Szekspir”, „Wielkie nadzieje”, „Przypadkowa dziewczyna” czy „Utalentowany Pan Ripley”. Gwyneth jest klasycznie wykształconym sopranem i kilka razy zaprezentowała swoje talenty na ekranie.

10. Amerykańskie aktorki lat 90.: Julia Roberts

Aktorka o, zdaniem wielu osób, najpiękniejszym uśmiechu na świecie. I my się z tym stwierdzeniem absolutnie zgadzamy.

Rola prostytutki Vivian w romantycznym filmie „Pretty Woman” z 1990 roku zagwarantowała jej nie tylko ogromną sympatię publiczności z całego świata, ale również kolejne propozycje aktorskie. Od lat 90. jest jedną z najbardziej uwielbianych aktorek świata. Ciekawostka: była pierwszą aktorką, która zarobiła 20 milionów dolarów za jeden film, ugruntowując swój status jednej z najlepiej opłacanych gwiazd Hollywood! „Raport pelikana”, „Mój chłopak się żeni”, „Uciekająca panna młoda” czy „Notting Hill” – trzeba przyznać, że bohaterki, w które się wcielała, zwykle wzbudzały ogromną sympatię widzów.

11. Amerykańskie aktorki lat 90.: Jennifer Connelly

Zjawiskowo piękna, o ciemnych włosach i wielkich, zielonych oczach (nic dziwnego, że karierę rozpoczęła od modelingu). Od porywającej roli w "Requiem dla snu" po kultową kreację w "Labiryncie" i skłaniający do refleksji występ w "Mrocznym mieście", pokazała swoją wszechstronność i stała się jedną z najbardziej urzekających aktorek dekady.

12. Amerykańskie aktorki lat 90.: Angelina Jolie

Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej marzyła o byciu dyrektorką zakładu pogrzebowego, uczyła się nawet sztuki balsamowania - na nasze szczęście Angelina Jolie ostatecznie wybrała inną ścieżkę. W latach 90. oglądaliśmy ją w produkcjach takich jak: „Cyborg 2", „Hakerzy", „Gia", „Hackers", „George Wallace" czy „Kolekcjoner kości”, jednak to rola w „Przerwanej lekcji muzyki” z 1999 roku była jej najbardziej znaczącą w tym okresie (zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za tę niesamowitą rolę).

13. Amerykańskie aktorki lat 90.: Kim Basinger

Kim Basinger, czyli ikona – utalentowana aktorka i była modelka – która zaczęła stawać się coraz bardziej znana i rozpoznawalna w latach 90. W tej dekadzie oglądaliśmy ją na ekranie m.in. we „Wspaniałym świecie”, „Niesamowitej McCoy” czy „Tajemnicach Los Angeles”. Jej występ w tym ostatnim tytule z 1997 roku zagwarantował jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

14. Amerykańskie aktorki lat 90.: Nicole Kidman

…czyli klasa sama w sobie. Choć uznaje się ją za Australijkę, tak naprawdę Nicole Kidman przez pierwsze 4 lata życia mieszkała w USA i urodziła się w Honololu. 

Sławę na międzynarodową skalę w latach 90. przyniosły jej role w filmach takich jak: „Szybki jak błyskawica”, „Za horyzontem”, „Batman Forever” czy (nasz ulubiony) „Oczy szeroko zamknięte”. To były dla Kidman niezwykle owocne lata, w których jej twórczość nagrodzono m.in. Oscarem i sześcioma Złotymi Globami.

Jak widać niektóre amerykańskie aktorki lat 80. doskonale wykorzystały swoją popularność, czego następstwem był prężny rozwój ich kariery również w następnej dekadzie. 

W naszym kraju lata 90. także były bardzo owocne filmowo. Najpopularniejsze polskie aktorki tej dekady to m.in. Joanna Brodzik, Edyta Olszówka, Małgorzata Kożuchowska czy Grażyna Wolszczak.