Żółty kwiat, który upamiętnia rocznicę powstania w getcie warszawskim, symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję oraz przypomina postać Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice wydarzenia dostawał właśnie takie kwiaty od anonimowej osoby. Kilka lat temu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uruchomiło akcję "Żółte Żonkile" i przyłączyły się do niej tysiące szkól, bibliotek oraz instytucji kultury z wielu polskich i zagranicznych miast (między innymi Warszawy, Katowic, Płocka oraz krajów takich jak USA, Izarel, Dania, Niemcy). Co roku wolontariusze rozdawali na ulicach ponad sto tysięcy symbolicznych żonkili, które przypinane do odzieży miały pomóc uczcić pamięć o powstaniu. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, cała akcja upamiętniająca przenosi się do sieci. 

Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim tysiące osób przypięło wirtualnego żonkila udostępniając na Facebooku, Instagramie i Twitterze specjalne grafiki, przygotowane przez POLIN oraz pokazało swoje zdjęcia z prawdziwymi lub papierowymi kwiatami (muzeum udostępniło na swojej stronie instrukcję krok po kroku wykonania własnego żonkila z gotowego szablonu). Powstał też specjalny żonkilowy filtr na Instagram Stories.

W myśl hasła #ŁączyNasPamięć swoje wsparcie pokazali między innymi Krzysztof Zalewski, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło, Andrzej Seweryn i Barbara Kurdej-Szatan. 

Seria wydarzeń związana z upamiętnieniem 19 kwietnia 1943 roku również przeniosła się do sieci. Bez wychodzenia z domu można dziś obejrzeć na Facebooku muzeum między innymi wykład profesora Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, wziąć udział w spacerze Beaty Chomątowskiej "Tu było getto" i posłuchać jak Andrzej Seweryn czyta fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem".