Zaproszenia Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - kto ma szansę zostać nowym członkiem?

Zaproszenia Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej rozdane! Kto ma okazje dołączyć do tego elitarnego grona? Wśród znanych nazwisk, pojawiają się takie gwiazdy, jak Billie Eilish (piosenkarka otrzymała Oscara za najlepszą piosenkę do filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”), Jamie Dornan, Anya Taylor-Joy, czy dyrektorka wykonawcza Disneya - Dana Walden. W sumie wśród zaproszonych jest aż 71 osób nominowanych do Oscara, w tym 15 zwycięzców m.in. Ariana DeBose ("West Side Story") i Troy Kotsur („CODA”).

Akademia stawia na różnorodność

Po wielu latach krytyki, jaka spadła na Akademie za niewystarczające wspieranie mniejszości, jak również za dysproporcje płci wśród osób nominowanych do Oscara, można zauważyć, że instytucja robi postępy. Zwiększanie różnorodności w grupie jest jej głównym priorytetem, od czasu oburzenia wywołanego akcją #OscarsSoWhite w styczniu 2016 r., kiedy to Akademia drugi rok z rzędu nominowała jedynie białych aktorów. Wśród tegorocznych, nowych członków, 44% stanowią kobiety, a aż połowa pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. Co więcej 37% kandydatów należy do „niedostatecznie reprezentowanych społeczności etnicznych i rasowych”.

„Wybór członków opiera się na kwalifikacjach zawodowych, przy czym priorytetem pozostaje stałe zaangażowanie na rzecz reprezentacji, integracji i sprawiedliwości” - czytamy w oświadczeniu Akademii.

Jeśli wszyscy z 397 zaproszonych, zaakceptują członkostwo, całkowita liczba członków Akademii wzrośnie do 10 665, z czego 9 665 będzie uprawnionych do głosowania podczas 95. gali rozdania Oscarów, która odbędzie się 12 marca 2023 roku.