Agat kamień – właściwości i pochodzenie

Agat to kamień szlachetny, który ma długą tradycję. Podejrzewa się, że jego nazwa pochodzi od rzeki Achates (dziś Dirillo) na Sycylii, w której wydobywany był w starożytności. Inna teoria głosi, że nawiązuje ona do greckiego słowa agates, czyli dobry, co miałoby być nawiązaniem do jego właściwości. 

Agat: kamień od czasów prehistorycznych wykorzystywany był zarówno w medycynie, jak i na potrzeby działań magicznych. Archeolodzy nie mają co do tego wątpliwości, przedmioty wykonane z agatu to najczęściej talizmany. Ma on bogatą tradycję nie tylko w basenie Morza Śródziemnego. Wykorzystywali go również Indianie w Ameryce Południowej i Północnej oraz starożytni Słowianie. Wierzono, że pomaga przywrócić i utrzymać równowagę w organizmie oraz sprzyja rozwojowi duchowemu, chroni przed chorobami, klątwami oraz urazami fizycznymi. Wykorzystywany był również, jako ozdobny element zbroi - miał zapewnić zwycięstwo w bitwie. 

Wyroby z agatu polecane są artystom, osobom uczącym się i ludziom wykonującym kreatywną pracę. Otwiera on umysł, pobudza do twórczego myślenia i wzmaga elokwencję. Zgodnie ze starożytnymi wierzeniami ma silne działanie ochronne, przyciąga szczęście i zapewnia długowieczność, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w biżuterii dla dzieci. Oprócz tego agat wzmacnia pozytywne cechy naszego charakteru, niweluje poczucie lęku i pozwala pogodzić się z rzeczami, na które nie mamy wpływu. Pomaga również w kłopotach sercowych, ponieważ zmniejsza poczucie zazdrości i niepewności oraz ułatwia komunikację. 

Agat w sferze fizycznej jest szczególnie polecany na bóle zębów i dolegliwości żołądkowe. Pomoże również wyciszyć się osobom, które zmagają się z bezsennością. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega gorączce i uśmierza bóle.

Czytaj też: Jaki jest twój kamień urodzenia? Kamienie ochronne to amulety przypisane nam na całe życie

Agat: kamień – rodzaje

Agat może mieć różne kolory, najczęściej wyróżnia się agaty różowe i czerwone, a także niebieskie, zielone, fioletowe czy brunatne. Każdemu kolorowi przypisywane jest nieco inne znaczenie magiczne oraz właściwości uzdrawiające. Swoje liczne barwy zawdzięcza wyjątkowemu procesowi powstawania. 

Agat jest z wierzchu szaro-bury, swoje piękne, pełne mieniących kolorów wnętrze, odkrywa dopiero po przekrojeniu. Łatwo go rozpoznać dzięki układającym się we wstęgi kolorom. Powstaje w geodach, w pustych przestrzeniach, które tworzą się po zastygnięciu lawy. Charakterystyczne kolory agatu są wynikiem mieszania się różnych krzemionek i minerałów, które stopniowo wypełniają puste przestrzenie.

Agat – znaczenie magiczne

Wyroby z agatu pomagają utrzymać w równowadze wszystkie czakry oraz wyrównują energię yin i yang. Wprowadza w życie ład i harmonię, zwiększa naszą samoświadomość, pozwala też osiągnąć wewnętrzny spokój. Dzięki temu może korzystnie wpłynąć nie tylko na życie duchowe i emocjonalne, ale również na nasze relacje z innymi ludźmi, czy rozwój kariery. 

Agat najlepiej jest nosić jak najbliżej ciała, tak by nie oddzielała go od nas więcej niż jedna warstwa tkaniny. Doskonale sprawdzą się bransoletki z agatu, które stykają się bezpośrednio z nadgarstkiem - miejscem gdzie mierzy się puls. Innym sposobem na skorzystanie z magicznych właściwości agatu będzie pozostawienie go na noc w szklance z wodą. Napój przesiąknięty energią szlachetnego kamienia należy wypić rano, jeszcze przed śniadaniem.
Agat warto również trzymać w dłoni podczas medytacji, dzięki niemu łatwiej będzie nam się wyciszyć i zajrzeć w głąb siebie. 

Właściwości magiczne i znaczenie agatu mogą różnić się od siebie zależnie od koloru kamienia. Choć każdy pomoże nam osiągnąć równowagę, to najpopularniejsze z nich mogą okazać się pomocne w różnych aspektach życia: 

  • agat niebieski - to kamień dyplomatów, pomaga rozwiązywać konflikty, sprzyja jasnym wyrażaniu naszych myśli, sprawia, że nasze słowa trafiają do innych; jest związany z czakrą gardła, dlatego najlepiej nosić go w naszyjniku;

  • agat zielony - pozwala zachować otwarty i jasny umysł, warto mieć go przy sobie w momencie podejmowania trudnych decyzji, dlatego świetnie sprawdzi się w pracy;

  • agat różowy - to kamień miłości, pomaga w romantycznych rozterkach, zapobiega zdradzie, wzmacnia nasze relacje z bliskimi; chroni przed klątwami i problemami w rodzinie.

Walter Geiersperger, Getty Images

Kamień agat – znaki zodiaku, które wspomaga

Znaki zodiaku, które skorzystają z właściwości agatu to przede wszystkim te, które są szczególnie narażone na zaburzenia energii. Poleca się go zodiakalnym Bliźniętom, które najbardziej ze wszystkich znaków mogą potrzebować wewnętrznej równowagi. Agat wprowadza ład i harmonię do życia osób pełnych sprzecznych cech. Kolor kamienia najlepiej dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, ponieważ każdy z nich zgra się świetnie z energią Bliźniąt. 

Agat muszlowy może okazać się pomocny również dla zodiakalnych Panien. Jest to bardzo charakterystyczny, szaro-czarny kamień, którego warstwy zamiast we wstęgi, układają się w niewielkie koła. Krytyczne Panny zdołają z jego pomocą lepiej zajrzeć w głąb siebie, wzmocni on ich zdolność do oceny sytuacji i zaprowadzi porządek zarówno w życiu, jak i w głowie. Ponadto, wyroby z agatu dodają pewności siebie, której często brakuje, wymagającym zbyt wiele od siebie, Pannom.

Agat kamień – cena, gdzie kupić 

Agat jest popularnym i niedrogim kamieniem, którego ceny wahają się już od kilku złotych za niewielki kamyk, do około 100 złotych za kilogramowy plaster. Biżuteria z agatu również nie jest droga. Można znaleźć ją w  większości sklepów jubilerskich. Szczególną popularnością cieszą się bransoletki z koralików wykonanych z różnych odmian agatu, które znaleźć możemy w przedziale cenowym od 20 do 50 złotych. Tego rodzaju bransoletki będą pozwalały nam maksymalnie czerpać z energii agatu dzięki bliskości pulsu.