Francja to Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Brigitte Bardot, Christian Dior czy Louis Vuitton. Francuzką – choć z wyboru – jest z także najsłynniejsza ambasadorka jeansowych dzwonów i plecionych torebek-koszyków, czyli Jane Birkin. Równie imponującym portfolio legendarnych ikon stylu nie może pochwalić żaden inny kraj.

Diś dziedzictwo swoich stylowych poprzedniczek kontynuują francuskie influencerki, wśród których Anne Laure Mais, Sabina Socol, Leia Sfez, Caroline de Maigret, Jeanne Ménard czy wspomniana już Jeanne Damas.

Na publikowanych przez nich zdjęć od lat przewijają się te same elementy garderoby. Nie twierdzimy, że to właśnie w nich upatrywać należy jedynego źródła popularności osławionego na całym świecie chic francais, ale bez wątpienia odgrywają one znaczącą w rolę. Sprawdźcie, czy i wy macie te ubrania, buty i dodatki w swoich szafach. 

Baleriny i pantofelki Mary-Jane 

Najważniejsze mikrotrnedy sezonu wiosna-lato 2023 pokrywa gruba warstwa lukru. „In” są między innymi brokatowe klipsy do włosów, sukienki-chmurki inspirowane projektami Cecilie Bahnsen, tiulowe bufki, cukierkowy barbie róż i stylizacje w klimacie filmów „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, „Holiday” czy „Dziennik Bridget Jones”, czyli romcom core. Uroczo zrobiło się także na dziale z modnymi butami. Najbardziej pożądane są teraz baleriny oraz pantofelki typu Mary-Jane (to te ozdobione charakterystycznym paskiem z klamerką). Francuzki modele te cenią od zawsze. Na instagramowych profilach influencerek, które wymieniałyśmy we wstępie znajdziecie więc całe mnóstwo stylizacyjnych inspiracji. Warto skorzystać z nich gdy tylko pozwoli na to aura za oknem. 

Baleriny to najbardziej pożądane buty sezonu wiosna-lato 2023. Gdzie kupić te najładniejsze? Wybieramy redakcyjny TOP 7>>

Grzeczne spódnice 

Modowe trendy kontrastami stoją. Z jednej strony nowym „mini” ogłoszono bezwstydne długości mikro, z drugiej jednak spódnice które robią w tym sezonie największą furorę –  zarówno na Tik Toku, jak i w nowych kolekcjach znanych marek – to te sięgające kolan lub połowy łydki. Grzeczne, schludne i ultrazmysłowe w tym samym czasie paryżanki ze spódnicami midi lubią się nie od dziś. Wybierają te z rozcięciami na mięsistym denimie, jedwabnej satynie lub skórze. 

Skórzane torebki na ramię 

Torebki na ramię to kolejny dowód na to, że dziewczyny znad Sekwany modę mają we krwi. Przez lata konsekwentnie pomijane przez projektantów, stylistów i redaktorów – przez wszystkich poza Francuzkami. Do czasu. Skórzane listonoszki na długim pasku zaznaczyły swoją obecność na większości liczących się w branży pokazów kolekcji SS23: od Prady, przez Gucci, aż po Diesela. Alternatywnie warto rozejrzeć się za ninetiesowymi bagietkami do zawieszania na ramieniu lub ściskania pod pachą.