To prawda, że niektóre nuty zapachowe wietrzeją szybciej niż inne – dotyczy to na przykład kwiatów, cytrusów czy lawendy. Ich subtelna, eteryczna woń ma wielu fanów, choć w kwestii trwałości może zawodzić. Lepsze parametry mają zapachy drzewne, orientalne i zwierzęce – ale i w tej grupie zdarzają się perfumy, które z początku odurzają, by po dwóch, trzech godzinach odparować bez śladu. Jak zatrzymać ich aromat na dłużej i sprawić, by lepiej zespoliły się ze skórą? Poznaj 10 prostych wskazówek.

#1. Posmaruj miejsca aplikacji perfum bezwonną wazeliną

Perfumy dłużej utrzymują się na dobrze nawilżonej skórze. Aby nie wymieszać nut zapachowych, sięgnij po tanią, bezzapachową wazelinę kosmetyczną. Zaaplikuj ją na nadgarstkach, po bokach szyi, na obojczykach, po wewnętrznej stronie łokci – wszędzie tam, gdzie zazwyczaj spryskujesz się perfumami.

#2. Spryskaj perfumami swoją szczotkę do włosów

Niewiele osób wie, że włosy to doskonały nośnik zapachu. Woń twoich perfum będzie się ulatniać za każdym razem, gdy kosmyki będą się ruszać. Zamiast spryskiwać je bezpośrednio (alkohol może wysuszać włosy), skropl perfumami szczotkę, którą codziennie się czeszesz.

#3. Nie pocieraj nadgarstkiem o nadgarstek

W ten sposób powodujesz, że zapach nie scala się ze skórą i szybciej się ulatnia. Tarcie zmienia też charakter perfum, przez co mogą pachnieć inaczej.

#4. Wybieraj perfumy o trwałej bazie

Perfumy o trwałej, intensywnej bazie przedłużają zapach pozostałych nut – głowy oraz serca. Dlatego przy zakupie nowej kompozycji zwróć uwagę, by zawierała głęboką nutę zwierzęcą (piżmo, ambra), drzewną (oud, drzewo sandałowe), balsamiczną (mirra, olibanum) lub nutę kwiatową o silnej woni (jaśmin, paczula, tuberoza, frezja). Oto przykładowe perfumy zawierające te składniki:

#5. Poczekaj, aż perfumy całkowicie odparują

Spryskaj perfumami odkrytą część ciała i odczekaj, aż wilgotna mgiełka naturalnie wyschnie. Nie zakładaj zbyt szybko ubrań, bo zapach zamiast rozłożyć się na skórze, wsiąknie w materiał.

#6. Wybieraj zapachy EDP lub ekstrakty perfum

Jeśli chcesz pachnieć długo i intensywnie, wybieraj tylko wody perfumowane (Eau de Parfum) lub ekstrakty perfum (Parfum, Extrait). Zawierają one odpowiednio 10-20% i 15-40% substancji aromatyzujących. Na tym tle wody toaletowe i kolońskie oferują zdecydowanie mniejszą trwałość.

Czytaj też: Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej i wody toaletowej?

#7. Nie przechowuj perfum w łazience

Wilgoć i wysoka temperatura nasilają rozkład nut zapachowych i powodują zjawisko zwane reformulacją – oznacza ono, że zapach zmienia swoją strukturę, przez co zaczyna pachnieć inaczej oraz mniej intensywnie.

#8. Nie potrząsaj flakonem

Z perfumami obchodź się delikatnie i staraj się nie potrząsać buteleczką. W ten sposób wtłaczasz do środka powietrze, co również źle wpływa na charakter i trwałość kompozycji.

#9. Chroń perfumy przed światłem

Światło dzienne, a szczególnie bezpośrednie nasłonecznienie, bardzo szkodzą perfumom. Najlepiej trzymaj je w zacienionym miejscu lub po każdym użyciu chowaj do oryginalnego opakowania.

#10. Aplikuj zapach warstwami

Będziesz pachnieć zdecydowanie dłużej, jeśli do perfum dokupisz pasujący do nich żel pod prysznic oraz balsam. Nakładając je warstwa po warstwie, zintensyfikujesz swoją ulubioną woń.