Co to jest kohl?

Kohl to kosmetyk, który już od wieków stosowany jest w wielu krajach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. To jeden z wynalazków kosmetycznych, którego działanie niezmiennie zachwyca kobiety od czasów starożytnych aż po dzisiejsze, tak samo jak m.in. modna ostatnio maseczka z kurkumy czy kamienie gua sha. W języku arabskim nazywany jest kohlem, ale już w języku hindi – kajalem, stąd różnice w nazewnictwie, na które można się natknąć nawet w produktach sprzedawanych na rynku europejskim. Powszechne stosowanie tego kosmetyku udokumentowano już w starożytnym Egipcie, a mocny, ciemny obrys oczu stosowali wtedy zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na wielu zachowanych do dziś malunkach czy płaskorzeźbach można rozpoznać makijaż wykonywany właśnie tą metodą. 

Zastosowania kohla

Oryginalny kohl arabski ma formę proszku o wyjątkowo głębokim odcieniu czerni, jednak z czasem (i coraz większą skalą importu na cały świat) został on przekształcony do wygodniejszej w aplikacji formy kredki. Pierwotnie kosmetyk ten wytwarzany był wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego, a jego właściwości znacznie wykraczały jedynie poza aspekt estetyczny. Kohl stosowany był także jako lek na choroby i infekcje oczu takie jak zapalenie spojówek, jęczmień czy jaglica. Do dziś oryginalny kohl jest świetną opcją dla osób o różnych rodzajach cery zmagających się z wrażliwymi oczami, częstymi podrażnieniami oraz skłonnością do alergii. 

Pomimo orientalnego pochodzenia, współczesne kosmetyki typu kohl dostępne w drogeriach są często unowocześnioną, europejską wersją. Nazwa nawiązująca do legendarnych kohli ma jednak zwrócić uwagę konsumenta, że dany produkt wyróżnia się wyjątkową głębią koloru, a także wszechstronnością zastosowań i trwałością. 

Jak używać kredki typu kohl (kajal)?

Kredkę do oczu można stosować na różne sposoby. Wyjaśniamy, jak wykonać najbardziej popularne makijaże oka za pomocą kajalu. 

Zamknięte kocie oko

Najbardziej podstawowym i wiernym orientalnym wzorcom makijażowym trikiem będzie obrysowanie oka dookoła, a następnie lekkie roztarcie produktu i wyciągnięcie górnej kreski po obydwu stronach: po zewnętrznej – w stronę skroni oraz po wewnętrznej – w dół kącików oka. Choć obrysowanie całego oka, wraz z linią wodną (czyli wewnętrzną częścią dolnej powieki) doskonale podkreśla spojrzenie i nadaje mu głębi, warto jednak pamiętać, że może także optycznie zmniejszyć i "zamknąć" oko. Jest to więc makijaż, którego lepiej unikać, jeśli jesteś posiadaczką małych oczu i zależy ci na ich powiększeniu. 

Smokey eye

Kredka w typie kajalu sprawdzi się także świetnie jako szybki i prosty sposób na makijaż w stylu przydymionego oka, czyli smokey eye. Aby go wykonać, wystarczy obrysować oko kreską (która, w tym przypadku, nie musi być idealnie równa), a następnie rozetrzeć ją za pomocą pędzelka, aż stanie się delikatnie rozmyta i straci swoją ostrość. 

Rozmyta jaskółka

Za pomocą kredki do oczu można także stworzyć klasyczną kreskę na górnej powiece, zwłaszcza jeśli preferujesz bardziej delikatny, nieco rozmyty efekt. Warto jednak pamiętać, że, aby kreska na górnej powiece wyglądała dobrze, musi być wykonana jak najbliżej linii rzęs, a następnie delikatnie wyciągnięta w stronę stroni w tzw. jaskółkę, aby nie zmniejszać i nie zaokrąglać oka. W tym celu istotne jest stosowanie idealnie zatemperowanego kohla. Preferujesz bardziej graficzną, idealnie wyrysowaną i równą kreskę o ostrej końcówce? Sięgnij po eyeliner w płynie lub w żelu o cieniutko zakończonym aplikatorze. 

Kajal i kohl do oczu – gdzie kupić?

Kredki w typie kohla można dziś kupić w każdej drogerii, a w swojej ofercie mają je dziesiątki marek, od przystępnych cenowo, po te najbardziej luksusowe. Jeśli jednak zależy ci na znalezieniu oryginalnego arabskiego kohla, warto rozejrzeć się po sklepach stacjonarnych i internetowych oferujących orientalne kosmetyki importowane bezpośrednio z kraju Bliskiego Wschodu – często znajdziesz w nich również kadzidła, perfumy, hennę czy oleje do pielęgnacji skóry i włosów.