Agnieszka Maciąg nie żyje. Ikona polskiego modelingu lat 90. przez lata mierzyła się z ciężką chorobą
Nie żyje Agnieszka Maciąg - jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich modelek lat 90., a także pisarka, prezenterka i artystka. W ostatnich latach zmagała się z chorobą nowotworową. O jej śmierci poinformował mąż, fotograf Robert Wolański.

Wiadomość o śmierci Agnieszki Maciąg pojawiła się 27 listopada. Jej mąż, Robert Wolański - jeden z najbardziej rozchwytywanych fotografów zajmujących się modą i portretem - opublikował poruszający post, w którym pożegnał ukochaną: „Dzisiaj zgasło moje Słońce. Światło, które zmieniło moje życie. Dało mi Miłość. Siłę. Wiarę i Zaufanie (...). Będę zawsze widzieć Twoje oczy pełne Miłości. Twoja radość i Pełnia Życia będą żyć we mnie zawsze”.
Maciąg od kilku lat mierzyła się z nawrotem choroby nowotworowej. Wcześniej udało jej się ją pokonać. W marcu 2025 roku wyznała, że rak powrócił. Modelka zmarła w wieku 56 lat.
Kim była Agnieszka Maciąg? Ikona lat 90. - modelka, która wyznaczała styl i otwierała drzwi polskiej modzie
Agnieszka Maciąg należała do ścisłej czołówki polskiego modelingu lat 90. Obok Renaty Gabryjelskiej czy Ilony Felicjańskiej tworzyła trio, które nadawało ton temu, co uchodziło za styl i „niedostępną nonszalancję”. Jej kariera rozpoczęła się w 1989 roku, gdy wygrała konkurs organizowany przez nowojorską agencję modelek. Szybko zaczęła pojawiać się na prestiżowych wybiegach i w kampaniach największych domów mody: Lagerfelda, Cerrutiego, Biagiotti czy Escady.
W środowisku uchodziła za gwiazdę, a jej obecność na wydarzeniu była sygnałem, że dzieje się coś ważnego. W tamtych czasach - bez Instagrama, bez smartfonów - ikony modelingu budowały sławę wyłącznie charyzmą, obecnością i pracą. Maciąg miała to wszystko. „Wyróżniały się sposobem bycia, inaczej chodziły. Miały nonszalancję nieosiągalną dla ówczesnych Polek” - wspominał fotograf Piotr Porębski.

Od wybiegów do telewizji i literatury
Jej droga zawodowa była znacznie szersza niż modeling. Po urodzeniu syna Michała wróciła do Polski i zaczęła eksplorować kolejne obszary - pojawiała się w teledyskach De Mono, nagrała solowy album „Marakesz 5:30”, a widzowie zapamiętali ją jako prowadzącą program „Siedem pokus” w RTL 7. Współpracowała także z Polsatem i TV4.
W połowie lat 2000. zaczęła stopniowo znikać z mediów. Skupiła się na tematach zdrowia i duchowości, publikując książki o samorozwoju oraz świadomym stylu życia. To był zupełnie nowy, ale bardzo autentyczny rozdział w jej karierze.
Odeszła jedna z największych ikon polskich lat 90.
Agnieszka Maciąg była jedną z twarzy epoki, w której polska moda nabierała odwagi, świeżości i ogromnych ambicji. Miała pracę, pieniądze, urok i niepowtarzalną gwiazdorską pewność siebie – taką, która nie potrzebowała filtrów ani Instagrama.
Jej śmierć to koniec pewnej ery. Agnieszka Maciąg pozostawiła po sobie dorobek, który wykracza daleko poza wybieg: muzykę, programy, książki - to przede wszystkim - wspomnienie kobiety, która przez lata inspirowała Polki swoją siłą, stylem i obecnością.

