Reklama

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Cera atopowa to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry, które jest wynikiem wielu złożonych czynników. Jego przyczyny nie są jeszcze do końca poznane, jednak bez wątpienia mają one podłoże genetyczne. Na występowanie zmian skórnych u osób dotkniętych tym schorzeniem wpływają również dieta i czynniki środowiskowe, takie jak:

Reklama

ï alergeny – głównie roztocze oraz pyłki;
ï nadmierna higiena – zbyt częste i intensywne mycie skóry może zaburzyć naturalny płaszcz lipidowy i doprowadzić do pogłębienia objawów;
ï czynniki atmosferyczne – suche albo bardzo zanieczyszczone powietrze, klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, mróz;
ï niektóre pokarmy i napoje – np. mleko, jaja, ryby czy owoce cytrusowe.

Jak rozpoznać zmiany atopowe na skórze?

Atopowe zapalenie skóry bardzo często przebiega w dwóch fazach. W pierwszej z nich (aktywnej) cera jest zaczerwieniona, intensywnie się łuszczy i posiada nierównomierną powierzchnię. Zdarza się też miejscowa opuchlizna, a nawet lekkie krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem jest silne swędzenie, prowadzące do drapania i utrzymywania się stanu zapalnego. Natomiast w fazie nieaktywnej cera jest sucha, szorstka i skłonna do podrażnień, a na jej powierzchni mogą pojawiać się małe pęknięcia. Należy pamiętać, że atopowe zapalenie skóry objawia się nie tylko na twarzy, ale również na szyi i dłoniach, dlatego w codziennej pielęgnacji nie wolno zapominać również o tych obszarach.

Zasady pielęgnacji cery atopowej

W pielęgnacji tego rodzaju cery kluczową rolę odgrywają emolienty, czyli preparaty natłuszczające i zapobiegające zaostrzeniu zmian chorobowych. Występują one zarówno w postaci kremów, balsamów i emulsji, jak i płynów, żelów czy mleczek. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wybierać profesjonalne produkty przeznaczone do stosowania przez osoby ze skórą atopową, na przykład marki Emolium, które najskuteczniej chronią przed nasileniem objawów oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Należy przy tym pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu cery (nawet kilka razy dziennie) i w ten sposób zapobieganiu jej przesuszeniu, a także unikaniu jej intensywnego pocierania, na przykład poprzez szorstkie ręczniki i gąbki. Dobrze jest również, w miarę możliwości, zamiast drapania delikatnie oklepywać skórę, aby przynieść jej ulgę a jednocześnie na narazić na uszkodzenia.

Reklama

Specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery atopowej znajdziesz w drogerii internetowej Makeup. Wypróbuj doskonałej jakości produkty marki Emolium i zapewnij ukojenie swojej podrażnionej skórze.

Reklama
Reklama
Reklama