Do Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zakwalifikowano 16 obrazów: "7 uczuć", "Autsajder", "Dziura w głowie", "Juliusz", "Kler", "Kamerdyner", "Eter", "Fuga", "Jak pies z kotem", "Krew Boga", "Pewnego razu w listopadzie", "Twarz", "Ułaskawienie", "Wilkołak", "Zabawa zabawa" oraz "Zimna wojna". Złote Lwy 2018 budziły wiele kontrowersji. Po pierwsze właśnie z powodu mocnej konkurencji, po drugie z powodu domysłów o szansach "Kleru" typowanego na najmocniejszego kandydata. W efekcie werdyktu Jury Wojciech Smarzowski za "Kler" otrzymał tylko i aż nagrodę publiczności i specjalną nagrodę główną. "Złote Lwy", najważniejsza nagroda w Gdyni, trafiła zaś w ręce reżysera Pawła Pawlikowskiego i producentek Ewy Puszczyńskiej i Tanii Seghatchian  za film "Zimna wojna"

Zobacz też: Wywiad wideo z Tomaszem Kotem >>

O obrazie, który obecnie jest forpocztą polskiego kina w Europie napisano już tysiące tekstów. Liryczna historia Zuli i Wiktora, zakochanych, ale nie dających rady żyć razem inspirowana jest życiem i uczuciem rodziców reżysera. Fabuła osadzona jest w latach 50. i 60. ubiegłego wieku i na tym tle miłosne wątki przeplatają się ze stalinowskim reżimem, polskim folklorem i paryskimi sceneriami. W rolach głównych Pawlikowski obsadził Joannę Kulig, Tomasza Kota, Agatę Kuleszę oraz Borysa Szyca. Jest to kino bardzo europejskie, estetyczne i intelektualne. Nie tylko w obrazie. Scenariusz "Zimnej wojny" napisał Janusz Głowacki, legendarny dramaturg, prozaik i scenarzysta. Film Pawła Pawlikowskiego to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym Cannes. Dziś trzymamy kciuki przed nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dramat ma szansę otrzymać tegorocznego Oscara w kategoriach"najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszy film", "najlepsze zdjęcia" i "najlepsza aktorka pierwszoplanowa". 

Zobacz też: Wywiad wideo z Agatą Kuleszą >>

Kto jeszcze otrzymał nagrody w Gdyni?

Nagrodę „Srebrne Lwy” 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „Kamerdyner” otrzymali reżyser Filip Bajon oraz producenci Olga Bieniek i Mirosław Piepka. Nagrody specjalne trafiły do Wojciecha Smarzowskiego za "podjęcie ważnego społecznie tematu" w filmie "Kler" i do Marka Koterskiego za "wykreowanie autorskiej wizji świata" w filmie "7 uczuć". Pełna lista zwycięzców na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 >>

43. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni - lista zwycięzców:

Nagrody indywidualne:

Adrian Panek za reżyserię filmu „Wilkołak”

Jan Jakub Kolski za scenariusz do filmu „Ułaskawienie”

Agnieszka Smoczyńska za debiut reżyserski lub drugi film za film „Fuga”

Jakub Kijowski za zdjęcia do filmu „Fuga” oraz Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Krew Boga”

Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmu „Wilkołak” oraz „Kamerdyner”

Jagna Janicka za scenografię do filmu „Kler”

Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski za dźwięk w filmie „Zimna wojna”

Jarosław Kamiński za montaż filmu „Zimna wojna”

Mira Wojtczak, Ewa Drobiec za charakteryzację do filmu „Kamerdyner”

Monika Onoszko za kostiumy do filmu „Ułaskawienie”

Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak pies z kotem”

Olgierd Łukaszewicz za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak pies z kotem”

Grażyna Błęcka-Kolska za główną rolę kobiecą w filmie „Ułaskawienie”

Adam Woronowicz za główną rolę męską w filmie „Kamerdyner”


Konkurs Inne Spojrzenie 


Jury Konkursu Inne Spojrzenie w składzie:

Piotr Dumała (Przewodniczący Jury),

Łukasz Ronduda,

Maria Zmarz-Koczanowicz

Po obejrzeniu ośmiu filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Inne Spojrzenie przyznało jednogłośnie nagrodę Złotego Pazura dla filmu „Nina”, reżyseria: Olga Chajdas, producent: Dariusz Pietrykowski (FILM IT). Uzasadnienie: za osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację.

Czytaj recenzję filmu "Nina" >>

Jury przyznało też Nagrodę Specjalną Jury dla filmu „Monument”, reżyseria: Jagoda Szelc. Uzasadnienie: za nowatorską narrację filmową i konsekwentne podążanie własną drogą twórczą.

Czytaj recenzję filmu "Monument" >>

Podczas Gali w Teatrze Muzycznym Platynowe Lwy, nagrodę przyznaną przez Komitet Organizacyjny Festiwalu za całokształt twórczości, odebrał Jerzy Skolimowski.


Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Telewizję Kino Polska otrzymał Wojciech Smarzowski za film „Kler”.

43. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni - laureaci, recenzje, gwiazdy >>