Jest ich aż 16! Tak, tyle filmów pełnometrażowych ma szansę na Złote Lwy i Srebrne Lwy, czyli główne nagrody na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Na liście znajdziecie głośne już produkcje, takie jak docenioną kilka miesięcy temu w Cannes "Zimną Wojnę" Pawła Pawlikowskiego, czy w Berlinie "Twarz", w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Czekamy również na nowy film Wojciecha Smarzowskiego, czyli "Kler", w którym zagrali m.in.  Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, a także Joanna Kulig, "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej oraz na "Kamerdynera" - to właśnie w tym filmie Marianna Zydek, gwiazda październikowej okładki ELLE, zagrała główną rolę. W Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni 2018 znajdziemy dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i trzy drugie filmy twórców, trzy tytuły wyreżyserowały kobiety.

Platynowe Lwy za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma Jerzy Skolimowski. Reżyser będzie też gościem specjalnego pokazu filmu "Na samym dnie". Przewodniczącym jury Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 został reżyser Waldemar Krzystek ("Mała Moskwa", "80 milionów"). Oceniać będą również Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta, a także Joanna Szymańska.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: filmy w konkursie głównym.

1. „7 uczuć”, reżyseria: Marek Koterski 

Strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd. Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

W rolach głównych: Michał Koterski, Marcin Dorociński, Katarzyna Figura, Małgorzata Bogdańska, Gabriela Muskała, Tomasz Karolak

2. „Autsajder”, reżyseria: Adam Sikora 

Są takie czasy, kiedy nie da się uciec przed polityką. Nawet jeśli jesteś takim autsajderem jak Franek, student malarstwa, który swojemu kumplowi wspierającemu solidarnościowe podziemie obwieszcza: "życie mnie nie interesuje". Jest zima 1981 roku, początek stanu wojennego. Chłopak nie angażuje się w działalność opozycji. Wszystko się jednak zmieni, gdy pewnego wieczoru zasiedzi się u dziewczyny. Godzina milicyjna, kilka słów za dużo przy próbie wylegitymowania, areszt. Odkryte w mieszkaniu ulotki, które przekazał mu przyjaciel, nie poprawią jego sytuacji.

W rolach głównych: Łukasz Sikora, Marek Kalita, Krzysztof Franieczek, Andrzej Dopierała, Cezary Łukaszewicz

 

3. „Dziura w głowie”, reżyseria: Piotr Subbotko 

Aktor, Chudy, wystawia "Komedianta" Thomasa Bernharda. Wraz z trupą teatralną objeżdża ze spektaklem okolice granicy z Białorusią. Treść sztuki coraz bardziej przenika się z życiem bohatera i przypomina bolesną rzeczywistość, w której tkwi - i z której można uciec tylko w donkichotowskie szaleństwo. Kiedy Chudy wraca do rodzinnej wsi i zamiast umierającej matki, zastaje w domu Andrzejka, upośledzonego mężczyznę, w którym widzi swojego sobowtóra. Próba rozszyfrowania zagadkowej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

W rolach głównych: Bartłomiej Topa, Sandra Korzeniak, Andrzej Szeremeta, Ewa Dałkowska

 

4. „Eter”, reżyseria: Krzysztof Zanussi 

serwis prasowy

Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Cena powodzenia to utrata duszy, ale miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.

W rolach głównych: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt Laszlo, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka.