Piękna i świetlista cera to marzenie każdej kobiety, a pielęgnacja na poziomie już niemal profesjonalnym to chleb powszedni niejednej z nas. Chociaż dostępność do wiedzy i kosmetyków nigdy nie był tak prosty, potrafi być również przytłaczający. Kompendium dla początkujących użytkowniczek retinolu znajdziesz w innym artykule, natomiast poniżej kilka słów o tym, jak sobie radzić z ziemistą cerą, jeśli nie jest ona spowodowana chorobami lub hormonalnymi zmianami w organizmie. To znacznie prostsze, niż ci się zdaje. 

Ziemista cera – objawy, ostrzeżenia i tendencje

Ziemistą cerę, paradoksalnie, można opisać jako pozbawioną koloru i jędrności, mało wyrazistą. Często jednak opisywana jest też jako szarawa i szorstka. Zmiany, zarówno na lepsze, jak i gorsze, nie zauważysz z dnia na dzień, ale warto zwrócić uwagę na:

  • Matowy wygląd skóry, często z wyłączeniem przetłuszczającej się strefy T
  • Rozszerzone pory, szczególnie na czole, nosie i brodzie
  • Tendencja do przesuszenia skóry na policzkach
  • Nierówna, chropowata skóra narażona na powstawanie zaskórników

Przyczyny ziemistej cery. Jakie nawyki mogą przyczynić się do szarej skóry

Istnieje kilka możliwych przyczyn pogorszenia się stanu skóry, które w pierwszej kolejności powinnaś skonsultować z lekarzem. Bardzo często jednak przyczyną ziemistej cery są zaniedbania lub złe nawyki. Do jednych z najczęstszych przyczyn należy brak dostatecznego nawodnienia, zła dieta i stres. Nie można też wykluczyć niewłaściwej pielęgnacji, która nie spełnia potrzeb danej cery – na przykład brak regularnego złuszczania. Ważne jest nie tylko zwalczanie zewnętrznych oznak, lecz rozpoznanie i rozwiązanie przyczyn ziemistej cery.

Ziemista cera a odwodnienie

Ziemista cera, charakteryzująca się matowym wykończeniem i poszerzonymi porami, często koreluje z innym problemem — odwodnieniem skóry. Odpowiednie nawilżenie stanowi kluczowy element utrzymania dobrego wyglądu. Woda, będąca głównym składnikiem organizmu, odgrywa istotną rolę w zachowaniu równowagi wewnętrznej. Niedostateczne spożycie płynów może szybko przełożyć się na zmiany w organizmie, widoczne także na zewnątrz. Brak właściwego nawodnienia wpływa negatywnie na kondycję skóry, co sprawia, że staje się mniej jędrna i bardziej podatna na problemy. Dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody — około 2 litrów dziennie. Odpowiednio nawilżona skóra od wewnątrz to fundament w trosce o zdrowy i promienny wygląd.

Ziemista cera a złe nawyki

Ziemista cera niejednokrotnie jest rezultatem złych nawyków. Do najbardziej oczywistych zalicza się palenie papierosów, ale także zła dieta, czy nieodpowiednia pielęgnacja. Najczęstszym „przestępstwem” tej ostatniej jest nieprawidłowe oczyszczanie twarzy. Dlatego zaleca się podwójne oczyszczanie, które kilka lat temu rozsławiły Koreanki. Warstwy makijażu i nagromadzonych zanieczyszczeń w pierwszej kolejności pozbywasz się za pomocą olejku do makijażu – warto wybierać produkty emulgujące, czyli takie, które pod wpływem wody zamieniają się w pianę. Oleista formuła nie tylko rozpuszcza makijaż, ale również rozświetla skórę. Drugim krokiem jest oczyszczanie zazwyczaj za pomocą żelu do mycia twarzy. Jeśli w twojej rutynie zabrakło kosmetyków złuszczających (na przykład serów), a mierzysz się z problemem ziemistej cery, dobrze sprawdzi się acydofilny żel do mycia twarzy. W swojej ofercie posiada taki marka YOPE. Zawiera on między innymi enzymy z opuncji figowej i kwas winowy (Tartaric Acid), które delikatnie złuszczają naskórek.

Ziemista cera a brak snu

Na pewne rzeczy nie mamy wpływu. W dynamicznej rzeczywistości trudno całkowicie zapanować nad stresem lub zagwarantować sobie 8 godzin jakościowego snu każdej nocy. Warto jednak brać przykład z Dakoty Johnson i w 2024 roku dbać o dobre samopoczucie i wypoczynek. 

Dakota Johnson potrzebuje nawet 14 godzin snu. Bez tego aktorka jest "nie do życia"

Wszystkie zmiany dzieją się wewnątrz, dlatego w miarę możliwości warto zminimalizować wszystkie te czynniki, a dopiero później dobierać pielęgnację. Pamiętaj o odpowiedniej diecie i suplementacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kluczowa jest witamina D, w którą bogate są ryby, ale też grzyby i nabiał.

3 kroki w walce z ziemistą cerą

Jeśli upewniłaś się, że przyczyną ziemistej cery nie są kwestie zdrowotne – pamiętaj, aby skorzystać z porady specjalisty – jest kilka kosmetycznych sposobów, które mogą pomóc z problemem.

  • Oczyszczanie – jak już wiemy wykonujemy je dwuetapowo. Do demakijażu wykorzystujemy oleistą formułę, natomiast do bezpośredniego oczyszczania skóry kwasowy (ale delikatny) żel.
  • Nawilżanie – skoro problem może być niedostateczne spożycie wody, warto zadbać też o bezpośrednie nawilżenie skóry. Do tego przydadzą ci się przede wszystkim sera, esencje i kremy. Warto też wybierać rozświetlające kosmetyki, na przykład z witaminą C. Do lubianych należy Bielenda Professional SupremeLAB Energy Boost.

Jeśli mierzysz się z problemem szarej, odwodnionej i szorstkiej skóry, nie chcesz pomijać w swojej pielęgnacji również masek w płachcie. Stosowane regularnie – do dwóch razy w tygodniu – mogą znacząco podnieść poziom nawilżenia skóry, ale również stworzyć rozświetlającą bazę pod wieczorowy makijaż.


  •  

  • Ochrona – właściwości, których chcesz szukać w kosmetykach, jeśli masz ziemistą cerę, to również te ochronne. Warto wprowadzić lekkie konsystencje i rozświetlające formuły, których będziesz mogła używać na co dzień. Szczególnie ważne jest to przy wyborze SPF’ów.

Ziemista cera to problem, który zarówno nie pojawi się, jak i nie zniknie z dnia na dzień. Bez trudu pożegnasz go jednak wprowadzając do swojej rutyny pielęgnacyjnej odpowiednie składniki —szczególnie rozjaśniającą i rozświetlającą witaminę C, łagodne kwasy złuszczające oraz składniki nawilżające. Jednocześnie nie możesz zapominać, że najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów jest zadbanie o zdrowy, zbilansowany tryb życia.