Noc spadających gwiazd 2020 - kiedy się wydarzy?

Planujesz wakacyjny wypad za miasto? Jeśli udasz się w plener w najbliższym czasie, zamienisz zwykły biwak w magiczne doświadczenie. W sierpniu na niebie pojawi się fenomen zachwycający nie tylko astronomów. Tym razem nie chodzi o pełnię Księżyca, lecz prawdziwy deszcz meteorów. Nazywa się go również nocą spadających gwiazd, w którą podobno "spełniają się życzenia". To, że nie słyszałaś o niej w przeszłości, nie oznacza, że zjawisko należy do rzadkich. Przeciwnie, zachodzi co lato, za każdym razem budząc wielkie emocje. Tym razem postaraj się go nie przeoczyć. Deszcz meteorów 2020 wydarzy się już na początku miesiąca. Zanotuj w kalendarzu, że noc z 12 na 13 sierpnia jest warta spędzenia jej pod gołym niebiem. Każdego lata mamy do czynienia z rojem Perseidów, którego orbita przecina kulę ziemską pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Ich nazwa wywodzi się od gwiezdnej konstelacji Perseusza. To meteory, czyli "kosmiczne okruchy" niewielkiej wielkości - pozostałość po kometach lub asteroidach. Wyglądają jak pędzące, ogniste kule, które z perspektywy ziemskiej przypominają rój spadających gwiazd. Aktywność Perseidów co roku jest inna. Tym razem osiągną swój punkt kulminacyjny we wspomnianą powyżej noc. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Alyn Wallace (@alynwallace) Lip 31, 2020 o 10:07 PDT

Noc spadających gwiazd 2020 - gdzie ją podziwiać?

Spadające gwiazdy zobaczymy gołym okiem. Jedynym warunkiem jest znalezienie miejsca, w którym panuje całkowita ciemność. Lepiej unikać intensywnych świateł miast. Wybierz się na przedmieścia, kemping do lasu lub wypoczynek w wiejskich okolicach. Bądź cierpliwa, kiedy zaczniesz obserwować niebo. Perseidy staną się widoczne po zmroku. Najlepszym okresem ich wypatrywania są godziny od 2 do 5 rano. Obserwacje warto zacząć już o 21:00. Twoje oczy przystosują się do ciemności dopiero po kilku minutach, więc im dłużej będziesz czekać, tym więcej zobaczysz. Jeśli chcesz uwiecznić zjawisko aparatem, zabierz ze sobą profesjonalny sprzęt. Kamera znajdująca się w telefonie może nie uchwycić pełni jego piękna. Najpiękniejsze doświadczenia w życiu są za darmo. Jeśli jedno życzenie spełnia się w momencie dostrzeżenia spadającej gwiazdy, wyobraź sobie siłę deszczu meteorów. 

NASA uchwyciła rój Perseidów. W tym roku nie przyćmi go pełnia Księżyca. Na niebie będzie widnieć półksiężyc, który emanuje bardzo słabym blaskiem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NASA (@nasa) Sie 1, 2019 o 4:54 PDT