Na jednym ze zdjęć kampanii modelka Kristen McMenamy niesie manekina owiniętego w biały materiał, inne przedstawia popiersie leżące na podłodze, a trzecie manekina bez rąk. Krytycy twierdzili, że zdjęcia te przypominają fotografie zwłok w białych całunach w Strefie Gazy.

Pro-palestyńscy aktywiści zabrali głos w mediach społecznościowych, aby wyrazić swoje oburzenie, twierdząc, że fotografie są pozbawione szacunku i lekceważą cierpienia Palestyńczyków. Jeden z aktywistów stwierdził: "Robią sobie z nas żarty i naśmiewają się z zabitych dzieci i zniszczonych domów".

Internauci zasypali konto Zary na Instagramie komentarzami z palestyńską flagą, a hashtag #BoycottZara zaczął rozprzestrzeniać się na różnych platformach społecznościowych. Krytycy zwrócili uwagę na podobieństwo między obrazami kampanii a zdjęciami rzeczywistych scen wojennych i twierdzili, że kampania trywializuje konflikt.

Zara odpowiedziała na kontrowersje w oświadczeniu opublikowanym dziś rano na Instagramie: "Po wysłuchaniu komentarzy dotyczących najnowszej kampanii Zara Atelier 'The Jacket', chcielibyśmy podzielić się z naszymi klientami następującymi informacjami: kampania, wymyślona w lipcu i sfotografowana we wrześniu, przedstawia serię zdjęć niedokończonych rzeźb w pracowni rzeźbiarza i została stworzona wyłącznie w celu zaprezentowania odzieży rzemieślniczej w kontekście artystycznym. Niestety, niektórzy klienci poczuli się urażeni tymi obrazami, które zostały już usunięte, i zobaczyli w nich coś dalekiego od tego, co było zamierzone podczas ich tworzenia. Zara żałuje tego nieporozumienia i potwierdzamy nasz głęboki szacunek dla wszystkich".

To nie pierwszy raz, kiedy Zara spotyka się z krytyką ze strony propalestyńskich aktywistów. W 2022 r. wezwania do bojkotu pojawiły się po tym, jak właściciel franczyzy Zara w Izraelu zorganizował kampanię na rzecz prawicowego izraelskiego polityka Itamara Ben-Gvira. W 2021 r. główna projektantka marki, Vanessa Perilman, spotkała się z krytyką za wysyłanie podburzających wiadomości na Instagramie do palestyńskiej modelki Qaher Harhash, co wywołało wezwania do podjęcia działań dyscyplinarnych. W tym czasie Zara potępiła komentarze Perilman, podkreślając swoje zaangażowanie w różnorodność i integrację.

 

@ly.as0 Do you think it was intentional ?? #zara ♬ son original - lyas