Już na wstępie warto zaznaczyć, że karawaningu nie należy traktować jako tańszej alternatywy dla tradycyjnej turystyki, bo koszt rodzinnego wyjazdu kamperem może zbliżyć się do ceny wycieczki z pakietem all inclusive. To zupełnie inna forma podróżowania, oferująca to, czego nie zapewniają tradycyjne wyprawy - wolność i całkowitą swobodę. Stale rosnąca popularność karawaningu udowadnia jednak, że właśnie na tym zaczyna zależeć nam najbardziej. Nie można zatem dziwić się, że na rynku pojawia się coraz więcej wypożyczalni samochodów turystycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że zakup kampera kosztuje tyle, co kupno wysokiej klasy limuzyny, okazuje się to świetnym rozwiązaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że takie firmy działają na zupełnie innych zasadach niż wypożyczalnie "osobówek". Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli od ceny.

Ceny wypożyczenia, czyli ile zapłacę za wynajem kampera?

Wypożyczenie kampera ma więcej wspólnego z podróżowaniem luksusowym środkiem transportu niż z budżetową turystyką, polegającą na wyszukiwaniu najtańszych miejsc noclegowych. Nie należy zatem dziwić się, że za taką przyjemność trzeba sporo zapłacić.

Cena wynajmu jest uzależniona od wielu czynników, w tym od wielkości i klasy pojazdu i jego wyposażenia. Dolny pułap cenowy otwiera kwota ok. 300 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że górna granica może przekroczyć 1000 zł brutto. Średnio, wypożyczenie kampera zamyka się w przedziale 600-800 zł brutto za każdą dobę, przy czym trzeba podkreślić, że w wielu firmach, minimalny czas trwania umowy to 7 dni. Najdrożej jest oczywiście w miesiącach letnich. Poza sezonem wakacyjnym, można liczyć na nieco niższe ceny. W maju lub we wrześniu, koszt najmu spada o ok. 150 zł brutto za każdą dobę.

Kolejna istotna kwestia, podane ceny dotyczą samego wynajmu kamperów. Duże koszty generują także wszelkie usługi poboczne, w ramach których pojazd jest przygotowywany do podróży. Mowa tu o napełnieniu zbiorników z wodą i butli gazowych i o czynnościach serwisowych, które zostaną wykonane już po zwrocie samochodu - sprzątaniu samochodu itp. Trzeba też przygotować się na koszt związany z wypożyczeniem niezbędnych akcesoriów. Ile zatem przyjdzie nam zapłacić dodatkowo?

Przygotowanie auta do wyjazdu i usługi serwisowe to ok. 500 zł brutto. Za wypożyczenie mebli turystycznych trzeba zapłacić ok. 250 zł brutto, naczyń kuchennych - 170 zł brutto, pościeli - 180 zł brutto (cena dotyczy zestawu dla jednej osoby), przetwornicy prądu - 160 zł brutto, ekspresu do kawy - 60 zł brutto, grilla - 60 zł brutto, płynu do toalety chemicznej - 50 zł brutto. Niektóre firmy naliczają też dodatkową opłatę z nawigację GPS i za CB radio. Koszt wypożyczenia tych akcesoriów to odpowiednio 100 zł i 40 zł brutto.

Nie można też zapomnieć o kaucji. Większość firm, żąda od swoich klientów zabezpieczenia w wysokości 5-6 tys. zł brutto. Oczywiście, jeżeli w trakcie trwania umowy, w pojeździe nie powstaną żadne szkody, całość zostanie zwrócona, nie zmienia to jednak faktu, że na czas wyjazdu, pieniądze zostaną zamrożone

Zasady wypożyczenia kampera

Wypożyczenie kampera podlega ściśle określonym zasadom. W tym przypadku, istotne znaczenie ma wiek wynajmującego. Większość wypożyczalni zawiera w umowie zapis, według którego kampera nie wypożyczy osoba poniżej 25 roku życia i która posiada prawo jazdy krócej niż 2-3 lata. 

Sporym ograniczeniom podlega też cel podróży. O ile wypożyczalnie dopuszczają podróż po obszarze Unii Europejskiej, to w wielu przypadkach, wyjazd poza jej granice może okazać się niemożliwy. Umowa może zawierać też zapis zabraniający wyjazdu do miejsc, w których trwają działania wojenne, zamieszki lub rozruchy. 

Ograniczeniu podlega też dzienny dystans, jaki możemy przejechać kamperem. Wiele firm zastrzega sobie, że najemca może dziennie pokonywać odcinek nieprzekraczający 200-400 km. W przypadku przekroczenia limitu, naliczona zostanie opłata dodatkowa. 

Ważne - wypożyczając samochód turystyczny, należy upewnić się, że dopuszczalna ładowność pojazdu pozwoli na zabranie wszystkich niezbędnych bagaży. Większość kamperów legitymuje się dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony. Dzięki temu, takie auto może poprowadzić każdy posiadacz prawa jazdy kat. B. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że im większy i cięższy pojazd, tym mniej bagażu możemy zabrać. Przed podpisaniem umowy, warto zapytać obsługę o realny zapas ładowności. 

Najpiękniejsze campingi w Polsce, na których warto zatrzymać się podróżując kamperem

Wypożyczenie kampera to dla wielu osób jedyny słuszny sposób spędzania wakacji i trudno się temu dziwić. Podróżując "domem na kółkach", nie jesteśmy "przywiązani" do jednego miejsca. To właśnie wolność jest największą zaletą karawaningu. 

Choć ten sposób spędzania wolnego czasu zdobywa coraz większą popularność, to pod względem infrastruktury kempingowej, Polska odstaje jeszcze od wielu krajów europejskich. Nie znaczy to jednak, że wakacje w kamperze są skazane na porażkę, nic z tych rzeczy. Każdego roku, przybywa świetnie wyposażonych kempingów, oferujących wszelkie udogodnienia i położonych w malowniczych miejscach.

Do najpopularniejszych należy kemping we Wroceniu, położony nad brzegiem Biebrzy. Uznaniem cieszy się też leśny kemping w Borach Tucholaskich, położony nad rzeką Wda. Równie malowniczy jest ośrodek w Przywidzu, położony nad jeziorem Przywidzkim Małym. Wśród miejsc wartych odwiedzenia, należy wymienić też kempingu w miejscowości Wykrot, mieszczący się nieopodal jeziora Rozoga. W Polsce nie brakuje też kempingów miejskich. Najpopularniejszy mieści się w Katowicach, w Dolinie Trzech Stawów. To popularne miejsce przystankowe, jednak warto spędzić tam przynajmniej kilka dni i poznać piękną, zabytkową architekturę aglomeracji śląskiej.