Przez kilkadziesiąt ostatnich lat ludzkość wyprodukowała tony plastiku, który nigdy nie ulegnie naturalnemu rozkładowi. Z tej przyczyny naukowcy podejmują działania, by zapobiec jego dalszemu wytwarzaniu. Pracują nad alternatywami przyjaznymi dla środowiska, jakich wytwarzanie będzie równie tanie i łatwe. W tej chwili największym problemem są napoje sprzedawane w plastikowych butelkach. Mało kto ma ochotę nosić przy sobie szkło i własną wodę, dlatego niełatwo powiedzieć "STOP" produkcji syntetycznych opakowań. Jednak trzech hiszpańskich wynalazców wpadło na pomysł, by wymyślić jadalną kroplę wody. Pamiętacie deser raindrop cake (zobacz zdjęcia >>)? Ten pomysł wygląda podobnie!

Rodrigo García González, Guillaume Couche i Pierre Paslier nazwali swój wynalazek "Ooho". To przeźroczysta, jadalna kapsuła, która umożliwa przenoszenie wody. Jest membraną, więc wystarczy delikatnie ją nacisnąć, żeby się napić. W przypływie głodu można nawet ją zjeść - ma wielkość jednego kęsa! Kulka z wodą przypominająca galaretkę jest wytwarzana z brązowych alg oraz chlorku wapnia. To czyni ją jadalną i biodegradowalną. Nie ma smaku, lecz jej twórcy zapowiedzieli, że pracują nad smakową wersją napojów. 

Globulka Ooho jest formowana w procesie zwanym "sfermentacją" opracowanym w 1946 roku, aktualnie popularnym pośród szefów kuchni. Przed kapsułowaniem woda zostaje zamrożona na lód, by nie mieszać się ze składnikami membrany. Produkty, z których wytwarza się "kulkę" są niezwykle tanie - każdy z nich kosztuje ok. 2 centów. Jak przekonują  twórcy projektu, taką rzecz bez problemu można zrobić w domu metodą CIY (Cook It Yourself). 

Wynalazek Ooho był zwycięzcą plebiscytu Lexus Design Award. W Wielkiej Brytanii rozpoczęto prace nad wprowadzeniem produktu na rynek. Projekt dostał spore dofinansowanie, dzięki czemu jest szansa, że już niebawem pojawi się w sklepach. Jesteśmy ciekawe, czy te ekologiczne opakowania faktycznie zastąpią plastikowe butelki!