Jak wróżyć z wosku?

Według dawnych wierzeń ludowych wigilia dnia św. Andrzeja to czas przepełniony niezwykłą mocą, który sprzyja przepowiadaniu przyszłości. Właśnie stąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb, a najsłynniejszą z nich jest tradycyjne lanie wosku. Niegdyś ten zwyczaj przeprowadzano inaczej niż dziś. Zamiast świecy topiono ołów pozyskiwany ze starych okiennic kościelnych. Ten metal miał symbolizować scalenie się dwóch ludzkich dusz i dzięki temu sprzyjać miłosnym przepowiedniom. Zwyczaj ten, podobnie jak inne wróżby andrzejkowe, był zarezerwowany wyłącznie dla panien. 

W XXI wieku ten zwyczaj wygląda nieco inaczej. Nie lejemy ołowiu, a wosk. Rytuał bardziej przypomina zabawę. Nie ma też żadnych przeciwwskazań przed tym, żeby wróżbę wykonała mężatka. Mało tego, w laniu wosku uczestniczą mężczyźni. Chodzi przecież o grupową rozrywkę. Zasada jest jedna - wróżbę trzeba wykonać w nocy z 29 na 30 listopada 2022 r.  

5 znaków zodiaku, które mogą mieć obsesję na twoim punkcie. Bliźnięta znajdują się w czołówce psychofanów>>

Wróżby z wosku: co jest potrzebne?

Do wykonania przepowiedni potrzebujemy kilku przedmiotów. Podstawą są dwie świece. Musimy też przygotować dwa naczynia, z czego jedno powinno być wykonane z metalu. Konieczny będzie także klucz, najlepiej stary z dużą dziurką. W pierwszej kolejności należy roztopić wosk. Święcę łamiemy na kawałki i umieszczamy w garnku lub w metalowym kubku. W międzyczasie napełniamy zimną wodą drugie naczynie. Gdy wosk uzyska płynną konsystencję, każda osoba uczestnicząca w zabawie przelewa go przez dziurkę od klucza do miski wypełnionej zimną wodą. Zastygająca masa przybierze nieregularne kształty. Na koniec należy zapalić drugą świecę i umieścić ją blisko ściany. Woskowy odlew umieszczamy w taki sposób, żeby mógł rzucać cień. W kształcie, który zobaczymy, będziemy doszukiwać się wróżby przyszłych wydarzeń. 

Co można wywróżyć z wosku?

W tradycji słowiańskiej wróżby z wosku służyły celom matrymonialnym. Panny mogły dowiedzieć się, czy w nadchodzącym roku wyjdą za mąż. Każda tradycja podlega ewolucji, nie inaczej jest w tym przypadku. Dziś w andrzejkowych odlewach z wosku doszukujemy się także przepowiedni szeroko pojmowanego szczęścia i materialnego dobrobytu. W rzucanych na ścianę kształtach szukamy przepowiedni zbliżających się wydarzeń. Chcemy poznać wskazówki na temat decyzji podejmowanej w sferze osobistej lub zawodowej. Bywa też, że otrzymujemy od losu istotną przestrogę.

4 znaki zodiaku, które wchodzą w toksyczne i współzależne związki. Dlaczego zatracają się w swoim partnerze?>>

Wróżby z wosku: przykładowe znaczenia

Co znaczą wróżby z wosku? Wiele osób intuicyjnie interpretuje kształt cieni rzucanych na ścianę. Żeby szczegółowo odczytać przepowiednię, warto poznać prawdziwe znaczenie popularnych symboli. 

Chmura

Ten symbol wróży trudny rok. Ludzie z twojego otoczenia nie są tacy, jakimi ich postrzegasz. Niebawem dotrze do ciebie bolesna prawda, nastąpi seria rozczarowań, wiele więzi ulegnie rozluźnieniu lub wręcz przerwaniu. Taki kształt może też oznaczać, że chodzisz z głową w chmurach i nie poświęcasz dostatecznej uwagi priorytetom. Pora zejść na ziemię - zrób to czym prędzej.

But

Nadchodzący rok będzie wypełniony ważnymi sprawami, ale ta wiadomość jest dla ciebie wyjątkowo pomyślna. Wreszcie dowiesz się, co powinnaś robić w życiu. But symbolizuje samorealizację, więc spodziewaj się wielu przedsięwzięć, które przyniosą ci sporo satysfakcji.

Koło

To kolejna pomyślna wróżba. Oznacza bowiem, że w nadchodzącym roku uda ci się zamknąć wszystkie ważne sprawy i wreszcie zobaczysz efekty swojej ciężkiej pracy. Koło symbolizuje też pojednanie, więc jeżeli pozostajesz z kimś w waśni, spodziewaj się znacznej poprawy waszych stosunków.  

Serce

Symbol serca jednoznacznie kojarzy się z miłością, ale uwaga - nie każda przepowiednia, w której widzisz kształt przypominający serce, jest dla ciebie pomyślna. Jeżeli cień charakteryzuje się równymi, gładkimi konturami, możesz spodziewać się powodzenia w miłości. Dla osób w związku wróżba ta oznacza, że swoją przyszłość powinny związać z aktualnym partnerem. Gdy cień serca charakteryzuje się nieregularnymi, poszarpanymi brzegami, wróżba ostrzega nas przed nową znajomością. Osoba, którą poznasz, wyda ci się godna zaufania, ale to tylko pozory. Dla osób w związku stanowi natomiast sugestię, że relacja wymaga naprawy.

Obrączka

W tym przypadku wróżbę należy traktować dosłownie. Rzucany na ścianę cień obrączki oznacza, że w nadchodzącym roku zaręczysz się lub zmienisz stan cywilny. Jest to bardzo dobra przepowiednia, ale tylko dla osób stanu wolnego. Mężatki i żonaci również powinni odbierać tę przepowiednię dosłownie. 

Góra

Cień góry oznacza, że zbliżający się rok nie będzie dla nas łatwy. O wszystko trzeba będzie zawalczyć, a po drodze napotkamy wiele przeszkód. Tylko wytrwałość pomoże nam osiągnąć zamierzony cel, więc tej przepowiedni nie należy rozpatrywać w negatywnych aspektach.

Dom

Cień domu oznacza, że zbliżający się rok będzie czasem, który poświęcimy rodzinie. Na bok odsuniemy wszystkie inne sprawy, a chwile spędzone z najbliższymi będą dla nas wyjątkowo cenne. 

Anioł

Cień anioła oznacza, że w nadchodzącym roku powinniśmy zaufać przeznaczeniu i brać wszystko, co przyniesie nam los. Nic nie wydarzy się bez przyczyny. Każda osoba, którą spotkamy na naszej drodze, wniesie coś do naszego życia. Nie próbuj wpływać na to, co cię czeka. Twój anioł stróż zatroszczy się o ciebie.

Zainteresowały Was wróżby na Andrzejki 2022, które mogą urozmaicić Waszą andrzejkową imprezę? Na ELLE.pl znajdziecie ich jeszcze więcej. Na przykład: 

Wróżby ślubne na Andrzejki - kiedy wezmę ślub, imię przyszłego męża, jakie będzie moje małżeństwo?>>