Modowy gigant Inditex, który ma w swoim portfolio takie marki, jak Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti czy Oysho, podpisał trzyletnie zobowiązanie na zakup włókien tekstylnych z recyklingu - dokładnie Infinna™. Transakcja za ponad 100 milionów euro związana jest z firmą Infinited Fibre Company i jej planami dotyczącymi zwiększenia skali technologii recyklingu poprzez jej pierwszą fabrykę o dużej wydajności. Ma rozpocząć swoją działalność w 2024 roku.

Efekty tej współpracy można podziwiać właściwie już, bo kilka dni temu Zara zaprezentowała światu i wprowadziła do sprzedaży nową kolekcję kapsułową, w której wykorzystano to innowacyjne włókno. Materiał cechuje się nie tylko tym, że pochodzi z recyklingu odpadów odzieżowych, ale też jest wysokiej jakości. W jego składzie są fragmenty odzieży pozyskanej w ramach działań z hiszpańską organizacją pozarządową Caritas. 

Inditex zobowiązał się kupić aż 30% przyszłorocznej produkcji materiału Infinna™, który można utworzyć w 100% z odpadów tekstylnych. Za te proekologiczne działania w koncernie-matce Zary odpowiada platforma Innovation Hub, która wspiera start-upy, centra technologiczne i instytucje akademickie oraz współpracuje z nimi w zakresie nowoczesnych działań, pozwalających zmniejszyć ślad środowiskowy branży mody.

Nowości Zara reklamuje modelka plus size. Hiszpańska sieciówka wspiera body positive>>

W materiale Infinna™ znajdziemy zużyte ubrania, np. T-shirty przetworzone w bawełnę z recyklingu, która - po okresie użytkowania - będzie mogła zostać ponownie oddana do przetworzenia. Taki cyrkularny model to nowość, która na pewno odmieni branżę modową.

"Naprawdę wierzymy, że innowacyjność jest kluczem do konkurencyjnej przyszłości branży mody o obiegu zamkniętym, dlatego aktywnie pracujemy nad znalezieniem rozwiązań i szukamy nowych partnerstw, procesów i materiałów, aby osiągnąć recykling tekstyliów. Współpraca z innymi firmami w nowych innowacyjnych inicjatywach - takich jak włókna nowej generacji, takie jak Infinna™, są niezbędne do przeprowadzenia transformacji, której potrzebuje nasza branża" powiedział Javier Losada, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inditex.

Petri Alava, dyrektor generalny i współzałożyciel Infinited Fibre Company, dodaje: "Inditex jest jednym z największych na świecie sprzedawców mody, a ta transakcja jest znaczącym krokiem w kierunku urzeczywistnienia naszej ambicji uczynienia z Infinny™ głównego nurtu tekstylnego przyszłości. To wielka radość widzieć, jak powstają pięknie zaprojektowane dzieła z wyprodukowanych w zrównoważony sposób włókien upcyklingowych, które są teraz wprowadzane na rynek, ku zadowoleniu klientów Zary. Są kolejnym przykładem wszechstronności Infinny™ i tego, co można osiągnąć, kiedy świetna technologia połączona z doskonałym designem. Liczymy na dalszą współpracę z Inditex, aby tekstylia okrężne stały się codzienną rzeczywistością".

 

Te rzeczy będą modne w 2022 roku. 9 największych hitów na wiosnę wg Instagrama>>

___

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.