Krem z witaminą E, witamina E w kapsułkach – co wybrać? Bez względu na to, którą formę wybierzesz, możesz spodziewać się ciekawych efektów. Twoja skóra będzie odżywiona, nawilżona i ujędrniona. Ale to nie wszystko. Witamina E nie bez powodu nazywana jest „eliksirem młodości” – ma właściwości anti-aging.

Witamina E – właściwości

Witamina E na zmarszczki? Dobry pomysł. Udowodniono, że witamina E wpływa na wolne rodniki – neutralizuje je, a tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i opóźnia procesy starzenia. Alfa-tokoferol wraz z innymi tokoferolami i tokotrienolami, znajdującymi się w witaminie E, wstrzymują utlenianie lipidów, białek i DNA. Mają też właściwości łagodzące – pomogą na zaczerwieniania i podrażnienia.

A jeśli już pojawiły się zmarszczki na twojej twarzy? I tak możesz dodać witaminę E do pielęgnacji – powinna wpłynąć na wygładzenie skóry i zniwelowanie istniejących zmarszczek. Wygładzające właściwości przydają się także w pielęgnacji skóry pod oczami – serum z witaminą E zapobiega powstawaniu cieni pod oczami i wyrównuje koloryt. Nie bez znaczenia są właściwości nawilżające. Dzięki witaminie E woda dłużej utrzymuje się w naskórku.

Jak działa witamina E na skórę?

Działanie witaminy E związane jest z neutralizowaniem wolnych rodników. Dlaczego to takie istotne? Wolne rodniki uszkadzają komórki – to niesparowane atomy, które za wszelką cenę chcą przyłączyć do siebie brakujące elektrony. Pod wpływem stresu, nieprawidłowego odżywiania się, spożywania alkoholu i palenia papierosów, wolne rodniki dodatkowo się aktywują, uszkadzając włókna kolagenowe. Dochodzi do stanu zaburzonej równowagi, co nazywany stresem oksydacyjnym.

Jak wzmocnić naturalną barierę skóry i uchronić ją przed stresem oksydacyjnym? Odpowiedzią jest witamina E, która ma działanie antyoksydacyjne – powstrzymuje wolne rodniki i zapobiega powstawaniu nowych.

I właśnie dlatego po produkty z witaminą E chętnie sięgają posiadaczki skóry dojrzałej. Dobrze się też sprawdzi w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, jest również stosowana po zabiegach medycyny estetycznej.

W jakiej formie stosować wit. E na twarz?

Witaminę można aplikować na twarz w formie kropli albo stosować gotowe produkty. Ze względu na aktywne działanie i antyutleniające właściwości, witaminę E można znaleźć w składzie wielu różnych kosmetyków – kremów do twarzy, balsamów, serum, pomadek i maści. Ale to nie wszystko. Witamina A i E na twarz nakładana jest też przed opalaniem – oba te składniki uzupełniają składy kremów z filtrem UV. Działają wspomagająco i rozszerzają ochronę skóry twarzy przed promieniami słonecznymi.

Jeśli przede wszystkim zależy nam na działaniu przeciwstarzeniowym i nawilżającym, powinniśmy sięgnąć po kremy do twarzy lub serum z witaminą E. Nie bez znaczenia jest stężenie witaminy E zawarte w tych wersjach kosmetyków. W niektórych produktach stężenie sięga aż 5%, jednak wystarczy 1,5%-3%, aby preparat przyniósł korzyści naszej skórze.

Na rynku dostępne są też kapsułki z czystą witaminą E, którą można dodać do kremu i w ten sposób uzupełnić jego działanie. Płynna witamina E może być też nakładana samodzielnie – jako serum na twarz lub w zastępstwie kremu pod oczy. Wit. E pod oczy nakładana jest, aby rozświetlić cienie i dodać spojrzeniu blasku. Kilka kropel płynnej witaminy możesz wmasować punktowo w bliznę lub zmiany potrądzikowe – rozjaśni je.

Po jakim czasie widać efekty stosowania witaminy E?

Badania udowadniają, że nakładanie maści z witaminą E na twarz pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Nie ma też wątpliwości, że witamina E działa przeciwstarzeniowo, a jej stosowanie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Jednak, trzeba pamiętać, że starzenie się to naturalny proces – nasza skóra nie może pozostać wiecznie jędrna i gładka. Nawet „eliksir młodości” tego nie zagwarantuje.

Zwłaszcza, że na kondycję skóry ma wpływ nie tylko pielęgnacja, ale też dieta i styl życia. Eksperci wskazują, że „pełen wpływ witaminy E na skórę osiągnąć można, dostarczając organizmowi jej odpowiednią ilość, stąd też zaleca się przyjmowanie suplementów diety równolegle z kuracją produktami pielęgnującymi skórę”. Nie zaszkodzi więc zadbać o spożywanie produktów bogatych w witaminę E.

Efekty można dostrzec po kilku pierwszych zastosowaniach – jednak, aby się utrzymały, niezbędne jest regularne używanie produktów z witaminą E. Rezultaty mogą jednak pojawić się później. Wszystko zależy od stężenia obecnego w preparacie, kondycji skóry i innych czynników, które też mają wpływ na procesy starzeniowe. Dodatkowe stosowanie produktów z witaminą C może wzmocnić efekty.

Źródło: W. Czerwonka i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 8.