Długo wyczekiwane spotkanie księcia Williama i Harrego

Synowie nowego króla, Karola III pojawili się przed bramami zamku, by wyjść do tłumu składającego kwiaty w hołdzie zmarłej monarchini. Książę William, księżna Catherine, Harry i Meghan Markle maszerowali wraz z Karolem III i królową małżonką Camille przez morze kwiatów, pozdrawiając poddanych. Zachowania par bardzo się od siebie różniły, pierwszy w kolejce do tronu, książę William i Kate trzymali się od siebie na dystans nie pozwalając na żadne czułości. Amerykanka i młodszy syn króla Karola III, w nieskryty sposób okazywali sobie wsparcie nawet to fizyczne, trzymając się za ręce czy obejmując. 

Wzruszające orędzie króla Karola III, po odejściu Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Podana została data pogrzebu zmarłej monarchini. Wszystkie oficjalne uroczystości związane z pochówkiem królowej będą miały miejsce 19 września. Dzień ten został ogłoszony wolnym od pracy w całej Wielkiej Brytanii. Ceremonie pogrzebowe odbędą się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, później natomiast trumna ze spoczywającym ciałem Elżbiety II, zostanie przetransportowana do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, tam też pochowany jest jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

Koronacja króla Karola III

Getty Images

Koronacja króla Karola III, może odbyć się nawet kilka miesięcy po oficjalnym przejęciu władzy. Dla samej królowej Elżbiety II, ceremonia ta miała miejsce 16 miesięcy po przejęciu przez nią brytyjskiej korony. Ceremonia na w oczywisty sposób może mieć miejsce dopiero po okresie żałoby. W celu sprawnego przebiegu pracy, która swój finał będzie miała podczas koronacji w Opactwie Westministerskim, został stworzony specjalny protokół nazywany "Operacja Spring Tide". Jest to zbiór działań i formalności jakie muszą dopełnić dygnitarze i rząd by doprowadzić do proklemacji nowego króla. 

Elżbieta II w filmach i serialach. Poznaj produkcje, w których brytyjska królowa była bohaterką