Czym jest wiek metaboliczny?

Czy wiesz, że to nie data urodzin decyduje o wieku ciała, lecz styl życia, geny oraz sposób odżywiania? Te czynniki pozwalają zatrzymać czas i naturalnie odmłodzić organizm. Szczególnie gdy czujesz, że metabolizm stoi w miejscu a kondycja podupada. Pewnie nie raz zastanawiałaś się, dlaczego niektóre twoje koleżanki wyglądają lepiej (lub gorzej) jak na swoje lata. To właśnie wiek metaboliczny zdradza faktyczny stan organizmu. A obliczenie go wcale nie jest trudne! Parametry, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to waga mięśni i tkanki tłuszczowej, zawartość wody w ciele oraz podstawowa przemiana materii. Ich suma zdradza nasz fizyczny wiek, pozwalając cofnąć zegar biologiczny. Bywa, że wynik wskazuje iż mamy znacznie więcej lat. Jednak to nie powód do zmartwień, a sygnał, by odmienić codzienne nawyki!

Wiek metaboliczny - jak go obliczyć?

Nie ukrywamy, że kluczem do zachowania młodości jest sport. Przewaga mięśni w ciele sprawia, że spalamy więcej kalorii, co przekłada się na lepszy wygląd urody i sylwetki. Pomiarów określających nasz fizyczny wiek można dokonać u dietetyka lub w klubach fitness. To tam specjalistyczna maszyna bada parametry naszego ciała, przedstawiając je na wydruku z dokładną analizą. Jeśli wynik pokazuje, że jesteś starsza niż w metryce, potraktuj go jako czerwoną lampkę. Czas zacząć więcej się ruszać - chodzić na spacery, biegać, ćwiczyć oraz wprowadzić stretching do codziennej rutyny. W przypadku, gdy test pokazuje twój aktualny wiek, powinnaś dokładniej przyjrzeć się swojej diecie. Masz w ciele lekki nadmiar tkanki tłuszczowej, nad którą warto popracować, by zamienić ją w mięśnie. Dzięki temu zmniejszysz poziom złego cholesterolu we krwi i naturalnie odmłodzisz organizm. Twój wiek metaboliczny jest niższy, niż w rzeczywistości? Szczęściara! Dbaj o sylwetkę i ćwicz systematycznie, by cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat. 

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Warto pracować nad swoim ciałem bez względu na posiadany wynik. To sprawi, że zawsze będziesz w dobrej formie! Obniżenie wieku metabolicznego nie jest trudnym wyzwaniem. Wystarczy wcielić w życie nowe nawyki. Należy do nich picie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia oraz nawadnianie się sokami, czy smoothies. Nadaj kolorów swojemu menu - zacznij jeść więcej warzyw i owoców, skupiając się na sezonowych przysmakach. Wybieraj naturalne produkty o dużej zawartości błonnika, białka, antyoksydantów oraz witamin. Unikaj wysoko przetworzonych składników, chemicznych dodatków, czy (obowiązkowo!) fast foodów. Zamień białe pieczywo na wypieki z ciemnej mąki, a czerwone mięso zastąp rybami, strączkami lub owocami morza. Używaj w kuchni mniej soli i cukru. Na czarną listę wpisz słodzone napoje gazowane. I pamiętaj - mniej smażonych dań, więcej posiłków gotowanych na parze, pieczonych, czy przyrządzanych na surowo. Twoje ciało już wkrótce ci się za to odwdzięczy!

Jak schudnąć? Poznaj nasze triki >>