Przechodząc do sedna, Netflix pokusił się o adaptację słodkogorzkiej książki „Jeden dzień”. Opowieść o zawiłych losach Emmy i Dextera, których drogi krzyżują się na przestrzeni dwudziestu lat zawsze tego samego dnia, nie od dziś przyciąga filmowców. Krótko po tym jak zagościła na księgarnianych półkach, na wielki ekran przeniosła ją Lone Scherfig („Była sobie dziewczyna”). Na plan zdjęciowy zaprosiła Anne Hathaway oraz Jima Sturgessa i... był to strzał w dziesiątkę. Wielbiciele poruszających historii miłosnych – którzy chwilę wcześniej wykupili milionowe nakłady wolumenów – tłumnie wypłakiwali oczy na zaciemnionych salach. Gdy emocje opadły, dostrzegli wady ekranizacji. Twórcom wytknęli między innymi niewiarygodny akcent głównej bohaterki i fabularne uproszczenia niekorzystnie wpływające na rozwój sentymentalnej więzi postaci. Nowa ekipa miała okazję uczyć się na błędach poprzedników. Z jakim skutkiem?

Netflix ma nowy hit. Remake romansu z Anne Hathaway bije rekordy w liczbie złamanych serc

fot. Ludovic Robert/Netflix

Nowy miniserial zagościł na Netfliksie 8 lutego, więc spragniona wzruszeń publiczność miała już możliwość zapoznać się z materiałem. Reakcje z mediów społecznościowych świadczą o tym, że Ambika Mod („Będzie bolało”) i Leo Woodalla („Biały Lotos”) uderzyli we właściwe tony. W sieci pełno dziś jest przykładów zrozpaczonych widzów, którzy wiele godzin po napisach końcowych wypłakują oczy nad relacją głównych postaci.

@reaganblake_7 everyone involved in creating this show is diabolically evil but also beautiful and wonderful and i’m going to go sob into my pillow some more #oneday #netflix ♬ original sound - Bani Kim

Młodzi aktorzy wcielili się w ambitną dziewczynę z klasy robotniczej i bogatego uwodziciela spotykających się rokrocznie 15 lipca, bez względu na nieprzewidywalne życiowe okoliczności. Ich romans rozpoczął się w 1988 roku na edynburskim uniwersytecie, a po wspólnie spędzonej nocy zamienił się w skomplikowaną przyjaźń. Każdy z 14 odcinków pokazuje zmiany, jakie zaszły w bohaterach w kolejnych 12 miesiącach.

Na ekranie zobaczyć można także Essie Davis, Tima McInnerny'a („Notting Hill”), Amber Grappy, Jonny'ego Weldona („Ród smoka”), Eleanor Tomlinson czy Joely Richardson („Dziewczyna z tatuażem”). Nicholls został producentem wykonawczym romantycznego serialu. Scenariusz napisała Nicole Taylor („Misja Stone”), a reżyserią zajęła się Molly Manners.