W polskim rządzie od miesięcy trwają prace nad prawem, które miałoby zabronić robienia zakupów w niedzielę. Związek zawodowy "Solidarność" chciał zakazać handlu w każdy siódmy dzień tygodnia. Pojawił się też pomysł, aby tego dnia każdy sklep zamykano o godzinie 14. Projekt został jednak odrzucony. Postanowiono znaleźć kompromis pomiędzy pracodawcami, a pracownikami. Ostateczna dezycja zapadła dzisiaj, w światowy "Black Friday", symbol zakupowego szaleństwa. Sejm przegłosował ustawę, która od 2020 roku zakazuje handlu w niedzielę. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 254 posłów, przeciwko było 156, a 23 wstrzymało się od głosu. 

Pierwsze zmiany odczujemy już od 1 marca 2018 roku. Od tego dnia sklepy będą działać tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nadal będą obowiązywać przepisy zakazu handlu w 13 dni świątecznych. W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się odbywać bez przeszkód.

Wiadomo już, że zakaz handlu nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Wyłączone są z niego również sklepy w internecie. Na liście podmiotów wyłączonych z handlu znalazły się też piekarnie, cukiernie, lodziarnieapteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę nastąpi od 2020 roku. Nie wykluczy on jednak trzech handlowych niedziel przed świętami. Handel będzie możliwy także w cztery dodatkowe niedziele. Oznacza to, że zakaz będzie obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel będzie dozwolony w 7.

Niedziela to według kościoła katolickiego "dzień święty, który należy święcić". Tego dnia nie powinno się więc pracować i oddawać ciężkim obowiązkom. To również, dla wielu z nas, jedyny dzień w tygodniu, w którym mamy czas pojechać na większe zakupy. Dlatego zamknięcie tego dnia hipermarketów mogłoby być dosyć problematyczne. Prawo, które zabrania handlu w niedzielę funcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej. Do takich państw należą: Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Grecja, Luksemburg, WęgryZakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń, zarówno w małych, jak i dużych sklepach można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

10 najlepszych butików z polską modą >>