Karl Lagerfeldbył dyrektorem artystycznym Chanel od 1983 roku. Jego nazwisko nieodłącznie kojarzy się z francuskim domem mody. To on odpowiada za Chanel jakie znamy dziś, to on wymyślił spektakularne pokazy w paryskim Grand Palais, które za każdym razem zaskakiwały nie tylko samą kolekcją, ale także nieoczywistą scenografią. Nic dziwnego, że Chanel po jego śmierci nie zdecydowało się na radykalny krok i zupełną zmianę estetyki. Marka postanowiła na jego stanowisko zatrudnić Virginie Viard - prawą rękę Karla.

Już od kilku miesięcy mówiło się za kulisami, że to właśnie Virginie Viard zastąpi Lagerfelda. W końcu z Chanel związana jest od 1987 roku. "Virginie is the most important person, not only for me but also for the atelier, for everything" ("Virginie jest najważniejszą osobą, nie tylko dla mnie, ale także dla całego atelier, dla wszystkich") - powiedział Karl o swojej współpracownicy w dokumencie, który można obejrzeć na platformie Netflix.Viard wyszła z nim ramię w ramię w finale pokazu Chanel wiosna-lato 2019. To ona także ukłoniła się gościom podczas ostatniej prezentacji kolekcji Chanel haute couture SS19 - tym razem już bez Karla (to właśnie wtedy pojawiły się plotki o poważnej chorobie projektanta). Na wybiegu pojawiła się wraz z top modelką Vittorią Ceretti ubraną w połyskujący kostium kąpielowy i długi welon.

Virginie Viard i Vittoria Ceretti / Getty

Kim jest Virginie Viard?

Virginie Viard pracę w Chanel rozpoczęła od stażu - początkowo zajmowała się przede wszystkim zdobieniami haute couture. Później do jej obowiązków dołączono koordynowanie zespołu atelier, współpracę z dostawcami. Viard miała wpływ na wybór tkanin i projektowała także zegarki. Z Lagerfeldem pracowała ponad 30 lat. W wywiadach wielokrotnie powtarzała, że oprócz obowiązków zawodowych z Karlem łączy ich przyjaźń.