Co robicie, jeśli zniszczą Wam się sneakersy, botki albo czółenka? Naprawiacie, chowacie na dnie szafy, żeby o nich zapomnieć czy… wyrzucacie pod osłoną nocy? Zgodnie ze statystykami, co roku produkuje się 23 miliardy par butów, a 22 miliardy trafiają na wysypiska śmieci. To prawie tyle samo, ile powstaje. Z wielu powodów temat dawania drugiej szansy obuwiu wciąż wydaje się być kontrowersyjny, bo w obliczu szybkiej produkcji łatwiej jest coś wymienić niż się nad tym pochylić. Z drugiej strony mamy jeszcze wciąż mało popularną kategorię w lumpeksach i vintage shopach, jaką są używane buty. Krążą wokół nich legendy: o odkształceniach, bakteriach, nieprzydatności. Żeby dowiedzieć się, jak to jest naprawdę z tym drugim obiegiem w wersji obuwniczej, rozmawiamy z Martyną Zastawną, założycielką woshwosh – firmy, która na co dzień zajmuje się ratowaniem i naprawianiem naszych butów. 

Martyna to pionierka i propagatorka cyrkularności w Europie. Jest założycielką woshwosh oraz these girls, wykładowczynią, mentorką. Ekspertką ds. klimatu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i ONZ.

To jedna z najbardziej wpływowych kobiet wg “Forbes” i jedna z najbardziej obiecujących kobiet w biznesie na świecie wg “Fortune”, a także Liderka Zrównoważonego Rozwoju wg “Forbes”. 
 

Posłuchajcie naszej rozmowy o rynku używanego obuwia, sposobach naprawiania i odświeżania (również we własnym domu) oraz mitach i kłamstewkach, jakie powtarza się o butach z drugiej ręki. Martyna Zastawna zdradza, kiedy warto kupić wypatrzoną parę w lumpeksie, a także opowiada o najciekawszych perełkach vintage, jakie trafiły do woshwosh. Zdradza też kulisy prowadzenia swojego biznesu i opowiada o słynnych zbiórkach obuwia dla najbardziej potrzebujących. 

Zaprasza, niezmiennie, Aleksandra Zawadzka.