Wizy do USA - Polska 

Prezydent Andrzej Duda właśnie oświadczył, że już od 11 listopada będziemy mogli polecieć do USA bez wizy"Postanowiliśmy ogłosić bardzo ważną i radosną wiadomość. Pani ambasador Georgette Mosbacher poinformowała mnie, że dziś w Waszyngtonie zostanie ogłoszony komunikat, zgodnie z którym Polska została przyjęta do programu bezwizowego" wyjaśnił Duda, a chwilę później amerykański resort bezpieczeństwa narodowego potwierdził tę informację. Za kilka dni Polska zostanie włączona oficjalnie do programu ruchu bez bezwizowego Stanów Zjednoczonych. 

Ta dzisiejsza wiadomość zaskoczyła, ale przede wszystkim ucieszyła wielu Polaków. Skąd jednak taka decyzja? Polska została dopuszczona do programu ruchu bezwizowego ze względu na to, że po raz pierwszy odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym dla Polski był mniejszy niż 3% - co jest obowiązkowym kryterium przystąpienia do Visa Waiver Program. Warto jednak wiedzieć, że wstrzymanie wiz może zostać cofnięte, jeśli odmowy na wjazd do Stanów wzrosną i przekroczą wspomniane wcześniej 3%. Amerykański rząd ma kontrolować ten proces. W programie Visa Waiver bierze udział łącznie już 38 krajów, z czego większość - bo aż 23 państwa - to członkowie Unii Europejskiej.

5 stylizacyjnych tricków, które stosują mieszkanki Nowego Jorku>>

Polska bez wiz - co to oznacza?

Już w przyszłym tygodniu, dokładnie 11 listopada 2019 roku, będzie można wybrać się do USA bez wiz B1/B2, które nie będą już potrzebne. Zamiast tego należy złożyć przez internet wniosek autoryzacyjny ESTA, czyli w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, który jest szybszy i tańszy (to koszt 14 dolarów). Jest on ważny dwa lata i dzięki niemu będzie można przyjechać do Stanów Zjednoczonych kilkukrotnie na przestrzeni tego czasu. Według ustaleń podróż turystyczna i biznesowa do USA ma wynosić maksymalnie 90 dni. 

Jest jednak pewien haczyk: tak jak do tej pory ostateczna decyzja o możliwości wjazdu do USA będzie musiała zostać podjęta przez urzędnika imigracyjnego na granicy kraju. Żeby wyjechać do Stanów niezbędne jest posiadanie paszportu biometrycznego (z chipem), czyli dokumentu tożsamości, który może być odczytany przy pomocy urządzeń optycznych oraz elektronicznych i posiada takie dane, jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka. Ze zniesienia wiz nie mogą korzystać osoby, które były w Iranie, Iraku, Jemenie, Korei Północnej, Libii, Somalii, Sudanie lub Syrii po 1 marca 2011 roku.

Gdzie zjeść śniadanie w Los Angeles?>>