68 uczennic szkoły w stanie Gudżarat zmuszono do ściągnięcia majtek i udowodnienia, że nie ma na nich śladów krwi. W Indiach miesiączkujące kobiety uważa się za "nieczyste". 

Dyrektor szkoły zapytał nas, czy mamy okres. Dwie z nas, które były w trakcie menstruacji wystąpiły z szeregu. Pomimo tego, kazano nam iść do łazienki, tam indywidualnie pytano nas o okres i kazano się rozebrać, żeby udowodnić, że jesteśmy czyste - opowiedziała jedna z poszkodowanych uczennic, w wywiadzie dla Hindustan Times.

Szkoła jest prowadzona przez bogatą i konserwatywną sektę Swaminarayan. Okazało się, że dyrekcja prowadzi rejestr miesiączek swoich uczennic. Nie wszystkie dziewczynki go wypełniały.  Prawdopodobnie pracownik szkolnego internatu doniósł do dyrektora placówki, że dziewczyny łamią reguły obowiązujące kobiety w czasie okresu. Personel nie spodziewał się jednak, że dziewczynki złożą skargę, a sprawa trafi do BBC. Oprócz tego, że uczennice zostały zmuszone do rozebrania się, padły także ofiarą nadużyć seksualnych. Sprawa wywołała narodową dyskusję w Indiach i podzieliła społeczeństwo.

W Indiach miesiączka to wciąż temat tabu. Kobiety w trakcie menstruacji są dyskryminowane - nie wolno im wchodzić do świątyń, do kuchni, a w szkole mają siadać w ostatnich ławkach. Wrogość ze strony konserwatywnych społeczności i stygmatyzacja często doprowadza dziewczynki do porzucenia edukacji. Problemem jest też dostęp do artykułów higienicznych. W Indiach tylko 18 proc. kobiet ma swobodny dostęp do sanitariatów, a 10 proc. do podpasek. W 2019 roku krótkometrażowy dokument "Okresowa rewolucja" opowiadający o Hinduskach, które zaczynają produkować tanie podpaski, by osiągnąć finansową niezależność zdobył Oscara. Film można obejrzeć na platformie Netflix.

Znalezione obrazy dla zapytania: period end of sentence movie