Trendy kulinarne 2017: aquafaba

Siemię lniane, nasiona chia, banany. To tylko kilka z wielu wegańskich substystutów jajek, których używa się w roślinnym jadłospisie. Pora na kulinarną, wyższą szkołę jazdy! W tym roku modna będzie aquafaba, czyli woda ze słoika lub puszki z ciecierzycą. Już nie wylejesz jej do zlewu - okazuje się, że ta mętna ciecz ma takie właściwości, jak kurze białka. Z powodzeniem można ubić ją na puszystą pianę, która nada się na bezjajeczną bezę

Najważniejsze trendy kulinarne 2017 >>

Fenomen zalewy polega na tym, że jej skład to mieszanka białka oraz skrobi. Pomysł opatentował Amerykanin Goose Wohltow, który przetestował właściwości wody pozostawionej po długotrwałym gotowaniu strączków. Wegańscy restauratorzy na całym świecie już zakasali rękawy. Od teraz nawet słodkie makaroniki, omlety białkowe czy majonez są możliwe do odwtorzenia bez jajek.

Gotowanie z aquafabą jest banalnie proste. Jedna łyżka wody z puszki ciecierzycy odpowiada jednemu żółtku jajka, dwie łyżki zastępują białko a trzy - całe jajko. Zawiesina pozostała po strączkach to o wiele tańsza opcja, niż robiące furorę "VeganEggs" (dowiedz się więcej >>), czyli substytut kurzych jaj wykonany z alg morskich. Ten zamiennik zdecydowanie zachęca do przejścia na roślinną dietę. W takim menu nic się nie marnuje! Od teraz za każdym razem, kiedy będziemy robić hummus, odlejemy płyn na słodką, deserową bezę. 

Przepis na wegańską bezę

Składniki:

woda z puszki po ciecierzycy (ok. 3/4 szklanki)

3/4 szklanki cukru

Puszkę z ciecierzycy schłodź wcześniej w lodówce. Następnie odlej gęstą wodę i zacznij ją miksować. Kiedy zacznie się pienić, stopniowo wsypuj do niej cukier. Gdy piana stanie się sztywna, zacznij wykładać ją łyżką na formę żaroodporną wyłożoną papierem do pieczenia. Bezy susz przez ok. 3 godziny w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni (najlepiej na termoobiegu). Gotowe!

Trendy kulinarne, które żegnamy w 2017 roku >>