Król Karol III mimo że podjął się już królewskich obowiązków, wciąż opłakuje śmierć matki. Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. Zmarła w wieku 96 lat a Charles objął tron w zasadzie już w podeszłym wieku. Król Karol III jest pierwszym monarchą, który nie kształcił się w domu, pierwszym, który zdobył dyplom uniwersytecki i pierwszym, który wszedł w dorosłe życie, gdy za sprawą mediów tabloidowych i nowoczesnego świata szacunek do monarchii podupadł. Sam się zresztą do tego przyczynił wieloletnim skandalem wokół małżeństwa z Księżną Dianą i związku z Camillą Parker-Bowles, obecną Królową Konsortą.

Mimo to Wielka Brytania ma wciąż wiele sympatii dla Króla Karola. Wielu widzi w nim i w jego relacjach z bliskimi podstawę do umocnienia wizerunku rodziny królewskiej. Inni uważają go za nadętego i staroświeckiego, ale Charles próbuje przełamywać ten wizerunek otwartymi kontaktami z poddanymi, uściskami rąk, krótkimi rozmowami nawet podczas wyjść do tłumu. Nic więc dziwnego, że do Pałacu Buckingham od śmierci królowej Elżbiety II spłynęło ponad 50 000 listów i listów kondolencyjnych, w tym 6500 zaledwie w jeden dzień po pogrzebie królowej. Ich sortowaniem zajął się Zespół Korespondencyjny pałacu, ale część z nich Król Karol odczytał osobiście i postanowił na nie odpowiedzieć.

„To bardzo miłe z Twojej strony, że przesłałeś mi tak hojną wiadomość po śmierci mojej ukochanej matki. Twoje mądre i przemyślane słowa są niezwykle pocieszające i nie potrafię powiedzieć, jak głęboko są doceniam je w tym czasie ogromnego smutku” - napisał Charles w tej niezwykłej korespondencji.

Król podpisał listy jako „Charles R”, odnosząc się do jego królewskiej rangi. „R” oznacza „Rex”, co po łacinie oznacza „Król”. Jest to tradycyjny podpis monarchy datowany na XII wiek. W przypadku królowych litera „R” oznacza „Regina” - po łacinie "Królowa". Koperty zostału też opatrzone nowym szyfrem królewskim zaprojektowanym przez College of Arms. Będzie on używany do oznaczania całej poczty opuszczającej Pałac Buckingham.

Do listu dołączone było zdjęcie Karola i Elżbiety wykonane w zamku Balmoral w 1952 roku. Książę Karol i jego matka, Na fotografii jeszcze wtedy Księżniczka Elżbieta ma 27 lat i z trzyletnim Charlesem wygląda przez okno ukochanej posiadłości. Za kilka miesięcy od tego momentu, dokładnie 2 czerwca 1953 roku została koronowana na Królową Elżbietę II. Autorką fotografii jest Lisa Sheridan. Więcej archiwalnych zdjęć z tej serii zobaczycie w naszej galerii.