"I miss 2014 Tumblr": to tytuł jednego blogów założonych (o ironio) w serwisie Tumblr, który w całości poświęcony jest nostalgii i tęsknocie za rokiem 2014 oraz modą tamtych czasów. Trzeba dodać: wcale nie do końca tej wybiegowej, a bardziej kreowanej w social mediach i to jeszcze nie na Instagramie, który - chociaż miał w tamtym momencie już 4 lata - wciąż był aplikacją używaną raczej do pamiętnikarstwa niż pokazywania ubrań. Gdzie w takim razie osiem lat temu oddolnie kreowały się mikrotrendy? Oczywiście na Tumblrze. Tęsknota za złotym czasem popularności tego serwisu pojawiała się co jakiś czas w internecie jako komentarz to zastanej rzeczywistości, ale rozmachu nabrała dopiero teraz, wraz z wejściem w nowy rok. Niektórzy dziennikarze prognozują już, że 2022 będzie nowym 2014, a magazyny modowe wyciągają na wierzch trendy, które charakteryzowały tamten czas i przywracają pojęcie Tumblr girl.

W 2014 roku nasze stylizacje śmiało korespondowały z muzyką, bo gust muzyczny kształtował ten ubraniowy. Zasłuchiwaliśmy się w albumach wypuszczanych przez Lanę Del Rey, Haim, Arctic Monkeys, the xx, Marinę & The Diamonds, The 1975. I twórczości grunge'owych zespołów z lat 90., których nie wypadało nie znać.

@rxneexx This is mainly 2014 grunge tumblr.(cred: @gracebritt)#fyp#foryou#2014#aesthetic#2014tumblr ♬ original sound - Renee

Wciąż odświeżaliśmy ulubione odcinki serialu "Skins", który skończył się rok wcześniej i naśladowaliśmy makijaż (plus niektóre stylizacje) Effy Stonem. Umawialiśmy się ze znajomymi w Starbucksie na kawę po zajęciach, rozmawialiśmy o odkładaniu pierwszych poważnych pensji na telefon z jabłkiem nucąc pod nosem "Now it's three in the mornin' and I'm tryin' to change your mind", a wieczorami urządzaliśmy seanse klasyków Tima Burtona albo filmów indie. W naszych szafach zaszczytne miejsca zajmowały ciężkie Martensy, rajstopy-kabaretki (czasem porwane, ale celowo), luźne flanelowe koszule, zakolanówki, czapki beanie z napisem, T-shirty z zespołami, dżinsowe kurtki, spodnie-rurki, czarne trapezowe spódnice typu skater (najlepiej American Apparel), topy w cieniutką kratkę windowpane. W kosmetyczkach? Eyeliner i ciemna kredka, ewentualnie pomadka w kolorze dojrzałych jagód. Tak, to ukłucie, które właśnie poczuliście, to nostalgia. 

„Dopamine dressing” sposobem na walkę z obniżonym nastrojem? Sprawdzamy, czym jest stylizacyjny trend pobudzający produkcję hormonu szczęścia>>

Co ciekawe, wskrzeszanie tak zwanej "2014 Tumblr-era aesthetic" to wcale nie zasługa dawnych hipsterów, ale głównie pokolenia Z. Jak łatwo możecie się domyślić, Tumblr girls znalazły nowe życie na TikToku, gdzie hasztag #2014tumblr dorobił się już ponad 83,9 mln wyświetleń - a to tylko jedna z opcji tagowania tej estetyki. Ogromna popularność ubrań, makijaży i wnętrz w tym klimacie sprawiła nawet, że cała nowa fascynacja 2014 rokiem dorobiła się własnej nazwy: Tumblcore.

Dziś za współczesne przedstawicielki stylu Tumblr girl z 2014 roku, których styl bazuje na nostalgii zmiksowanej ze współczesnymi trendami, uważa się Olivię Rodrigo oraz serialową Maeve Wiley z hitu Netflix "Sex Education".

To nic, że styl jednej jest bardziej zadziorny i mroczny, a drugiej odrobinę przesłodzony.

@princesssparklefists i own one (1) nirvana shirt #5sos #2014 #tumblr #5secondsofsummer #fyp #lukehemmings #michaelclifford #2014tumblr #sgfg ♬ original sound - luna

"Nie ma jednej estetyki Tumblr, ale tą, która do tej pory i współcześnie cieszy się najwyższym poziomem zainteresowania, jest 'soft grunge' — mglista estetyka/subkultura popularna na stronie w latach 2010. Z estetycznego punktu widzenia 'miękki grunge' został zdefiniowany przez garderobę z elementami 'grunge' z lat 90., takie jak znoszone flanelowe koszule, podkoszulki i niezgrabne Martensy. Jednak miękki grunge miał młodzieńczy, uroczy akcent — w postaci rozjaśnionych włosów farbowanych watą cukrową , sportowych spódnic do tenisa American Apparel i pastelowych dodatków. Miękkie akcesoria w stylu grunge obejmowały chokery, przewodowe słuchawki i rzucające się w oczy paczki papierosów” wyjaśnia w rozmowie z serwisem Mashable specjalistka ds. kultury w agencji Digital Fairy's, Biz Sherbet. 

O wspomnianych przewodowych słuchawkach, które za sprawą TikToka wróciły do łask, rozpisywały się w ostatnich tygodniach wszystkie najważniejsze serwisy modowe. Popularna aplikacja wskrzesiła już też muzyczne mashupy. Teraz mówi się, że kolejnym krokiem po "2014 Tumblr aesthetic" ma być odrodzenie estetyki "Indie Sleaze". Czyżby dwudziestoletni cykl życia trendów przestał być już aktualny i przemiał trendów przyspieszył jeszcze bardziej? Jak widać nostalgia w modzie rządzi się swoimi prawami. Szczególnie, kiedy chyba już każda estetyka vintage została przemielona w ostatnich sezonach i do trendowego recyklingu zostały nam już tylko lata 2010. 

PS Bonusowo, do przeglądania dna własnej szafy w poszukiwaniu ubrań z 2014 roku, polecamy włączyć sobie Sky Ferreirę. Sprawdzi się także do odwiedzin sklepu ELLE, gdzie także znajdziecie rzeczy w stylu Tumblr girl:

Te rzeczy będą modne w 2022 roku. Oto najważniejsze nowe trendy według Pinteresta>>