Retinol, witamina C, ceramidy, peptydy – to powszechne składniki, które znajdziemy w kosmetykach z naszych łazienkowych szafek. Te wszystkie (i, nie oszukujmy się, wiele więcej) są potrzebne, ale czy masz już kosmetyk z turbonawilżającym, łagodzącym i przeciwzapalnym składnikiem, w którego "ręce" warto oddać swoją skórę po zimie? Jeśli nie, to najwyższy czas, by poznać ektoinę

Ektoina – co to

Ektoina jest organiczną substancją zaliczaną do grupy aminokwasów. Stanowi ona rodzaj systemu samoobronnego w organizmach narażonych na trudne warunki zewnętrzne (wysoka lub niska temperatura, promieniowanie UV lub suche powietrze). Utrzymuje równowagę komórkową, a jej charakterystyczną cechą jest wiązanie i inkorporacja cząsteczek wody w kompleksy. 

Ektoina jako składnik kosmetyków

Wprowadzając ektoinę do swojej rutyny pielęgnacyjnej możesz liczyć na właściwości ochronne – zapobieganie uszkodzeniom komórek i ochroną przed nadmierną utratą wody. Czyni ją to idealnym składnikiem w pielęgnacji skóry suchej lub odwodnionej. Ale znajdzie również zastosowanie przy innych typach cery:

  • Cera dojrzała – na kosmetykach z ektoiną w skorzysta cera dojrzała, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja takich składników, jak kwas hialuronowy. Dlatego wprowadzenie tak silnie nawilżającego składnika, może się okazać zbawienne.
  • Cera atopowa – nie bez powodu pisaliśmy, że ektoina to również komponent leczniczy. Znajdziesz ją w aptecznych kremach przeznaczonych dla skóry bardzo suchej lub atopowej. Pomaga w stanach zapalnych, działa ochronnie i wspiera barierę hydrolipidową. 
  • Cera wrażliwa – ektoina ma właściwości przeciwzapalne, regenerujące i łagodzące, przez co skutecznie chroni skórę nadreaktywną. 

Kremy z ektoiną 

Krem to nasz pierwszy ratunek w walce z przesuszoną skórą. Chociaż na rynku jest mnóstwo świetnych produktów, które zregenerują skórę twarzy po ciężkiej zimie, w szczególnie trudnych przypadkach warto sięgnąć po kosmetyki właśnie z ektoiną w składzie. Oprócz aptecznych maści, ten składnik-"cud" znajdziesz również w produktach popularnych marek, na przykład BasicLab. Krem o ultralekkiej konsystencji przeznaczony jest do okresowo suchej skóry (doskonały po zimie). Znajdziesz w nim również 3% seryny, 2% kwasu poliglutaminowego oraz aminokwasy NMF. Oprócz działania nawilżającego zmniejsza widoczność zmarszczek i regeneruje drobne uszkodzenia. 

Serum z ektoiną 

Sera, dzięki skoncentrowanym substancjom, działają fenomenalnie na skórę potrzebującą opieki i ekstra dawki składników aktywnych. Ektoinę znajdziesz również w nich. Linia Faceboom Skin Dopamine, a właściwie serum regenerująco-ujędrniające nadaje się do każdego typu ceru. Przeznaczone jest do stosowania na noc, a skórę wspiera wegański kolagen i kwas hialuronowy. Więcej o serach z ektoiną przeczytasz poniżej. 

Dlaczego warto wprowadzić ektoinę do swojej pielęgnacji, zwłaszcza tuż po zimie? Nasza skóra jest zmęczona, pozbawiona blasku, a przez ostatnich kilka miesięcy narażona była na trudne czynniki zewnętrzne. Niezależnie więc od typu cery jaki posiadasz, a nawet kompleksowej pielęgnacji, z pewnością nie zaszkodzi jej nieco ekstra opieki i nawilżenia.