Tapioka - właściwości i zastosowanie

Tapioka to egzotyczny produkt, który staje się coraz popularniejszy i bardziej dostępny w sklepach, na półkach z ekologiczną żywnością. Te specyficzne, białe perełki to nie roślina, lecz skrobia pozyskiwana z suszonych bulw manioku. Co więcej, można z niej uzyskać mąkę nie posiadającą glutenu, dzięki czemu sprawdza się w menu osób chorujących na celiakię oraz alergików. W kuchni korzystamy z niej na wiele sposobów - tworząc kisiel, mleczny budyń, zagęszczając zupy, sosy, lub wypiekając pozbawiony zbóż chleb. Tapioka jest niskokaloryczna - przygotowany z niej deser może na stałe zagościć w odchudzającym jadłospisie, bowiem składa się z białka i lekkostrawnych węglowodanów. W połączeniu z płynem (mlekiem lub wodą) te egzotyczne kulki działają podobnie jak nasiona chia, tworząc masę o gęstej, żelowej konsystencji. Dzięki temu pudding z tapioki nie podrażnia żołądka i na długo zaspokaja apetyt! Grysik z tapioki sprawdza się również jako bezglutenowy dodatek do zup (alternatywa dla makaronu), czy słodki składnik...popularnej bubble tea.

Pudding z tapioki - przepis

"Budyń" z tapioki to idealna opcja na śniadanie (albo słodki deser) na wynos! Wykonanie go jest szybkie i łatwe, można również dowolnie zmieniać jego smak. Warto więc urozmaicać ten posiłek dodając do niego karob, kakao, smakowe mleko, wanilię lub cynamon. Hitem jest pudding z tapioki serwowany z owocowym musem! Dzięki temu dostarcza witamin i przywodzi na myśl upalne, letnie dni. My polecamy dodać do niego nasiona chia - ich dzienna dawka dla dorosłej osoby to zaledwie dwie łyżeczki, dlatego lepiej przyrządzić je z udziałem tapioki, niż sam na sam ze szklanką mleka. 

Składniki na budyń:

1/3 szklanki tapioki

1 i 1/2 szklanki dowolnego mleka 

Składniki na mus:

szklanka mrożonych lub świeżych truskawek

2 łyżki nasion chia

2-4 łyżki wody

Tapiokę przesyp do miski, zalej mlekiem i pozostaw tak na godzinę. Po tym czasie przelej perełki wraz z płynem do rondla i gotuj je na małym ogniu przez ok. 10-15 minut, mieszając całość co jakiś czas. Następnie przelej mleko z tapioką do szklanego naczynia (np. słoika) i poczekaj, aż kulki zaczną wchłaniać płyn i tworzyć gęstą, żelową masę. W tym czasie truskawki zmiksuj z wodą w naczyniu blendera. Dodaj do nich nasiona chia, całość dokładnie wymieszaj i odstaw mus na ok. 10 minut. Gdy pudding z tapioki będzie ostudzony, przelej do niego gotowy "dżem". Budyń możesz serwować również w salaterkach z musem truskawkowym na spodzie, wierzch posypując świeżymi owocami. 

Zakupy kuchenne: