Która antykoncepcja jest najskuteczniejsza? Do najczęściej wymienianych należą tabletki hormonalne, niestety nie będące obojętne dla zdrowia. Te środki mają wpływ na nasz nastrój, masę ciała oraz libido, a ich długotrwałe stosowanie utrudnia zajście w ciążę. Za inne skuteczne środki uważamy implanty lub prezerwatywy. Ale czy istnieje naturalny sposób, który byłby równie skuteczny? Elina Berlung zbadała ten temat i stworzyła aplikację "Natural Cycles", oficjalnie uznaną przez szwedzki rząd za doskonałą metodę antykoncepcji. Produkt wymyślony przez fizyk jądrową otrzymał certyfikat niemieckiej organizacji TÜV Süd, co potwierdziło, że skutecznie zapobiega ciąży.

Jak informuje strona naturalcycles.com, korzystanie z aplikacji jest równie skuteczne, co łykanie pigułek antykoncepcyjnych. Jednak w tym przypadku nie ma efektów ubocznych, a kobieta nie ingeruje mechanicznie w swój organizm. Metoda została opracowana na podstawie licznych badań naukowych i stanowi ulepszoną wersję stosowanego niegdyś  "kalendarzyka małżeńskiego". Skłania do tego, by lepiej poznać swoje ciało oraz kontrolować naturalny cykl. Korzystanie z Natural Cycles jest łatwe - każdego ranka mierzy się temperaturę, by następnie wprowadzić dane do apki. Algorytm oblicza dni płodne (czerwone) i niepłodne (zielone) biorąc pod uwagę takie czynniki, jak długość życia plemników, wahania temperatury lub nieprawidłowości w cyklu. Podczas dni zaznaczonych na czerwono zalecana jest abstynencja seksualna lub sięgnięcie po prezerwatywę. 

W każdym cyklu menstruacyjnym kobiety jest tylko 6 dni, w trakcie których może ona zajść w ciążę. My znajdziemy je dla ciebie. Jedyne, co musisz robić, to mierzyć temperaturę – informują twórcy aplikacji.

Aplikację na całym świecie pobrało już 150 tys. kobiet. Natural Cycles stała się popularna w 160 krajach, a wieść o niej coraz szybciej się rozprzestrzenia.  Natural cycles przeprowadziło dwie serie badań klinicznych. Jak podają jej twórcy, w ciągu jednego roku 5 na 1000 kobiet zaszło w niechcianą ciążę z powodu źle przypisanych "zielonych" dni. 7 na sto kobiet w ciągu jednego roku zostało zapłodnionych w trakcie "czerwonych" dni z przyczyny nie użycia dodatkowego zabezpieczenia. Drugie przeprowadzono na próbie ponad 4000 kobiet w przedziale wiekowym 20-35. Na przestrzeni roku, doszło do 143 przypadków nieplanowanej ciąży, z których 10 przypadło na dni zielone. Pamiętajmy, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% skuteczności. Warto wybrać taki sposób antykoncepcji, który nie wpłynie negatywnie na pożycie seksualne kosztem np. własnego zdrowia.